Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Předseda představenstva britské banky Barclays odstoupil kvůli skandálu s LIBORem, židle se houpe i pod šéfem

Předseda představenstva britské banky Barclays odstoupil kvůli skandálu s LIBORem, židle se houpe i pod šéfem

02.07.2012 16:03, aktualizováno: 2.7. 18:02
Autor: ČTK

Aktualizováno

Předseda britské banky Barclays (168,85 GBp, 3,68%) Marcus Agius dnes odstoupil z funkce. Přijal tak zodpovědnost za skandál kolem manipulací s mezibankovními úrokovými sazbami LIBOR, kvůli kterému dostala banka obří pokutu. 

Agius je prvním významným vedoucím pracovníkem, který v důsledku skandálu rezignoval na funkci. K odchodu je podle agentury Reuters tlačen rovněž generální ředitel banky Bob Diamond. 

"Bob Diamond musí přijmout zodpovědnost," uvedl britský zákonodárce John Mann. "Musí rezignovat. Pro lidi, jako je on, není žádné místo, pokud má být v této zemi obnovena důvěra v bankovní sektor a pokud má britské bankovnictví napravit svou poškozenou pověst ve světě," dodal. Mann je členem parlamentní komise, před kterou tento týden kvůli skandálu předstoupí Agius i Diamond. 

"Je mi skutečně líto, že naši zákazníci, klienti, zaměstnanci a akcionáři byli zklamáni," uvedl Agius. Dodal, že banka se rozhodla provést kontrolu všech svých obchodních praktik a vytvořit závazná pravidla chování pro všechny své zaměstnance. 

Barclays musí zaplatit americkým a britským úřadům nejméně 450 milionů dolarů (přes devět miliard Kč) jako urovnání obvinění, že se snažila manipulovat s mezibankovními úrokovými sazbami LIBOR. Od americké Komise pro termínové obchodování s komoditami (CFTC) dostala banka největší civilní pokutu, jakou kdy úřad udělil. Rekordní je i pokuta do britského úřadu pro dohled nad finančním trhem FSA. 

Podle obvinění se několik bank z Evropy, USA a Japonska včetně Barclays snažilo manipulovat se sazbami LIBOR, které se používají pro nastavení úrokových sazeb u cenných papírů a úvěrů za stovky bilionů dolarů. Banky mohly rovněž prostřednictvím těchto sazeb nelegálně ovlivňovat podmínky na trhu s deriváty. 

Podle CFTC se Barclay snažila manipulovat se sazbami po dobu čtyř let počínaje rokem 2005 téměř denně. Barclays zaplatí úřadu pokutu 200 milionů dolarů. Další peníze zaplatí americkému ministerstvu spravedlnosti a britskému FSA. Rovněž pokuta od FSA 59,5 milionu liber (téměř dvě miliardy Kč) je největší, jakou kdy britský regulátor uložil. 

Británie pod vlivem skandálu kolem manipulací s mezibankovními úrokovými sazbami LIBOR zahájí parlamentní vyšetřování praktik a zvyklostí domácího bankovního sektoru. Oznámil to dnes předseda vlády David Cameron poté, co kvůli aféře odstoupil z funkce první šéf velké britské banky. 

"S ohledem na rozvíjející se bankovní skandál v Británii potřebujeme přijmout zásadní kroky," řekl Cameron podle agentury Reuters. "Chci ustavit parlamentní vyšetřovací výbor se zastoupením obou sněmoven," dodal. Výbor bude podle něj moci vyslýchat svědky pod přísahou, mít plný přístup k dokumentům a vládním činitelům a ministrům včetně poradců minulé vlády.

LIBOR je průměrná úroková sazba, za níž jsou si banky navzájem ochotny půjčovat na londýnském mezibankovním trhu. LIBOR se používá po celém světě jako měřítko pro stanovení sazby pro deriváty a další finanční produkty v objemu zhruba 350 bilionů dolarů. Malá změna sazby může mít velký dopad na výši úrokovýchsazeb, které budou účtovány.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba