Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Opravdu musí mít zaměstnanec v kapse pracovní smlouvu?

Opravdu musí mít zaměstnanec v kapse pracovní smlouvu?

10.7.2012 5:30
Autor: Michal Kašpárek, KSB

Zaměstnavatelé a dokumentace, to bylo v minulých týdnech hodně časté téma v médiích. Především kvůli novému pokynu Státního úřadu inspekce práce, jímž se úředníci pustili do boje se švarcsystémem s nebývalou razancí. Jak se ale ukazuje, pokyn inspektorátů práce je dost možná protiprávní.

Ale popořádku: Nutnost mít na pracovišti kopie dokladů prokazujících existenci pracovněprávního vztahu v § 136 zmiňuje už zákon o zaměstnanosti. Ustanovení se týká všech zaměstnanců, nejen cizinců. Vedle toho má zaměstnanec povinnost prokázat existenci pracovněprávního vztahu, typicky v případě kontroly inspekce práce v oblasti nelegálního zaměstnávání. Zmíněný paragraf s sebou nese interpretační i praktické nejasnosti, přestože má být jedním z klíčových prvků, na který se zaměřují kontroly inspekce práce v oblasti nelegálního zaměstnávání.

Zákon versus pokyn

Pokyn Státního úřadu inspekce práce je starý teprve pár měsíců, přináší ale řadu problémů, kulantně řečeno. Především: zákon neukládá žádnou povinnost, aby měl zaměstnanec pracovní smlouvu včetně všech dodatků neustále u sebe. Těžko to proto může chtít pouhý metodický pokyn. To by bylo v rozporu se základními principy právního státu. Přesněji řečeno, protiprávní není sama uložená povinnost mít u sebe pracovní smlouvu, jako to, že je pokyn založený na „presumpci deliktu“ neboli na tom, že kdo u sebe pracovní smlouvu nemá, je automaticky kvalifikován jako nelegální zaměstnanec.

K prokázání existence pracovněprávního vztahu může stejně tak dobře posloužit například potvrzení zaměstnavatele či průkazka osvědčující zaměstnání. Těžko si také představit umístění kopií smluv u uživatele v případě agenturního zaměstnávání, kdy zaměstnanci pracují u „cizího“ subjektu.

Požadavek mít u sebe „kopie“ dokladů je navíc nelogický sám o sobě. Někteří zoufalejší zaměstnavatelé by se kvůli tomu mohli obávat, že držením nebo předložením originálů porušují zákon, když ten výslovně žádá kopie. Takový výklad by ale samozřejmě nešel obhájit a je nesmyslný.

Přece jen by ale mohla existovat záchrana pro případ, že zaměstnanec nebude schopen kopii pracovní smlouvy předložit. Podle dostupných informací by mohly inspektoráty práce akceptovat jako dodatečný důkaz existence pracovního vztahu například podklady České správy sociálního zabezpečení, která také eviduje vznik pracovněprávních vztahů. Vždy se musí jednat o věrohodné potvrzení prokazující, že konkrétní zaměstnanec byl přihlášen svým zaměstnavatelem k platbě příslušného pojištění nejpozději den před zahájením kontroly. Doklady, které je možné z povahy věci připravit „dodatečně“, nemají být akceptovány.

Přísný Úřad pro ochranu osobních údajů

Situace nenechala v klidu ani Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který se na zmíněný § 136 zákona o zaměstnanosti podíval ze svého pohledu. Jelikož „pracovištěm“ mohou být i místa, na kterých bude složitější osobní údaje řádně zabezpečit, připomněl ÚOOÚ zaměstnavatelům další povinnost: přijmout taková opatření, aby nemohlo dojít k neoprávněnému nebo nahodilému přístupu k osobním údajům či k jejich změně, zničení, ztrátě nebo ke zneužití. Pokud by došlo k odcizení kopií smluv na pracovišti, mohou mít zaměstnavatelé vedle porušení § 136 zákona o zaměstnanosti ještě problém s přešlapem zákona o ochraně osobních údajů, za který také hrozí sankce. Mluvou úředníků z ÚOOÚ: zaměstnavatelé jsou povinni vytvořit podmínky pro řádné zabezpečení osobních údajů zaměstnanců bez ohledu na náklady s tím spojené.

Dokud nebude uvedený metodický pokyn nahrazen novým, zaměstnavatelé budou - pokud jde o možné důsledky kontroly inspektorátu práce v oblasti nelegálního zaměstnávání - ve velmi nejistém postavení.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
  3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
  13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
  13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
  14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)