Aktualizováno Maloobchodní tržby ve Spojených státech ani v červnu nepředvedly ekonomy slibovanou otočku do růstových úrovní. Místo očekávaného 0,2% růstu navázaly na květnový pokles o 0,2 procent ještě výraznějším oslabením o rovnou polovinu procenta. Tržby v maloobchodě, které jsou jasnou indikací na vývoj spotřebitelských výdajů tak klesají již třetí měsíc v řadě, co se nestalo od jejich vleklého poklesu, který postihl největší ekonomiku světa v červenci až prosinci 2008 – tedy v době poslední reces v USA.
Spotřebitelské výdaje v USA přitom zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity. „Lide prostě couvají zpět a není pravděpodobné, že nás nyní čeká výraznější zotavení,“ upozornil Michael Carey, hlavní ekonom pro USA u CIB, investiční divize (3,44 EUR, -0,38%). Další zpomalení americké ekonomiky v druhém čtvrtletí loňského roku přitom označil za „jisté“. Americká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí stoupla o 1,9 procenta, čímž tempo jejího růstu výrazně zpomalilo ze tří procent zaznamenaných v posledním čtvrtletí loňského roku.
Slabé ekonomické údaje zvyšují tlak na amerického prezidenta Baracka Obamu, který bude v listopadu usilovat o své znovuzvolení. Jeho republikánský vyzyvatel Mitt Romney soustřeďuje svou kampaň právě na ekonomické problémy.
Trh mohl brát horší informace o tržbách v maloobchodě jako další pádný důvod pro Fed, aby přikročil k dalším nákupům dluhopisů na podporu domácí ekonomiky, což by opět přineslo zisky také akciovým. Wall Street ale přesto otevřela mírnými ztrátami.
Náladu na trhu k lepšímu nezměnil ani index podnikatelské nálady newyorského Fedu, který v červenci vzrostl na 7,39 bodu z červnových 2,29 bodu, ačkoliv trh čekal zvýšení toho indikátoru průmyslové aktivity jen na 4,0 bodu.
Index aktivity jednotlivých distriktů americké centrální banky je ekonomy sledovaný jako předstihový ukazatel výkonu průmyslových podniků, přičemž newyorský přitahuje největší pozornost, protože vychází jako první. Jeho úroveň se již od října drží v kladných číslech, což je předzvěstí expanze ekonomické aktivity v průmyslu.
„Průmysl je pro americkou ekonomiku nadále zdrojem růstu. Tento sektor totiž nadále expanduje,“ uvedl k rozložení sil v americké ekonomice Joseph LaVorgna, hlavní ekonom pro USA u (25,4 EUR, -0,78%).
Poslední střípek ekonomických dat dnes celkovým obrázkem již příliš nehnul. V 16:00 byl zveřejněn vývoj podnikových zásob za měsíc květen. Výsledek ukazující na nárůst o 0,3 procenta byl sice o desetinu procentního bodu silnější, než konsensus agentury Bloomberg, ale zároveň došlo k stejně velké sestupné revizi růstu za duben na 0,3 procenta z původně oznámených 0,4 procenta. Celkově tedy podnikové zásoby rostou již druhý měsíc v řadě 0,3% tempem.
Nárůst zásob amerických firem je důsledkem klesajících prodejů, který dnes potvrdil i výše popsaný další pokles maloobchodních tržeb. Důsledkem hromadění zásob by měly být slabší podnikové objednávky. Podle údajů agentury Bloomberg jsou nyní zásoby podniků nejvyšší za poslední rok. Dosahují přitom takové úrovni, že by firmy byly schopny uspokojit současnou poptávku po svém zboží pod dobu 1,27 měsíce (proti 1,26 měsíce v dubnu).
(Zdroj: Bloomberg, ČTK, Reuters)