Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co s sebou nesou německé přebytky

Co s sebou nesou německé přebytky

16.7.2012 18:11
Autor: Redakce, Patria Online

Německo dosahuje chronických přebytků běžného účtu, což vyvolává několik otázek. První z nich zní následovně: Je tento vývoj výsledkem německé schopnosti exportovat a tudíž jeho cenové a necenové konkurenceschopnosti? Nebo jsou přebytky zejména odrazem nízkých dovozů a tudíž hlavně slabé domácí poptávky? Pokud se podíváme na trend ve vývoji globálního obchodu a porovnáme ho s růstem německých exportů a importů, vidíme, že vývozy rostly rychleji než globální obchod, dovozy zase rostly menším tempem. Domácí německá poptávka pak byla ve srovnání s jinými zeměmi eurozóny, zeměmi OECD a celým světem slabá. Obrovské vnější přebytky Německa jsou tedy právě tak odrazem domácí poptávky jako schopnosti exportovat.

Druhá otázka tudíž zní, zda je slabost domácí poptávky normálním jevem odrážejícím například stárnutí populace, či něčím mimořádným. Stárnutí populace by skutečně mohlo zvýšit míru úspor, v případě Německa ale hraje rozhodující roli rozdělení příjmů, které probíhalo ve prospěch zisků firem, které byly částečně investovány až po roce 2006. Slabá poptávka tak představuje odraz pomalého růstu mezd a akumulace zisků firmami.

A nakonec vyvolávají vysoké vnější přebytky Německa otazníky nad tím, k čemu jsou využívány. Až do krize financovaly krátkodobé zahraniční investice, po krizi ale již němečtí investoři nejsou ochotni financovat další evropské země. Odliv kapitálu tak zprostředkovávají centrální banky. To je patrné z růstu pohledávek Bundesbanky vytvořených v rámci systému Target2.

Pokud by v minulosti měly v Německu větší podíl na celkových příjmech mzdy a firmy by větší část svých zisků investovaly, německý vnější přebytek by byl menší. Celá eurozóna by dosahovala vnějšího deficitu, protože domácí poptávka v Německu by byla vyšší. Až do krize by v eurozóně byly celkově vyšší sazby, pro periferii by bylo těžší získat z Německa financování a tlaky na vznik realitní a dluhové bubliny by nebyly tak silné. Růst na periferii by byl menší, růst německé ekonomiky by ale byl díky silnější domácí poptávce vyšší.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
 • Natixis l.p.2006
  16.7.2012 23:58

  No jestli mají časovou řadu od konce 2006, tak to je skutečně důvod k zamyšlení
  Mudrc
 •  
  16.7.2012 21:49

  Pořád se všechno svádí na Německo. Dokonce je na nich špatný i to, že se nerochcapujou jak by mohli. Zato ti co se rochcapujou víc než můžou, tak ti za to nemohou. A to se nechci Němců zastávat.
  Hroch
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data