Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co říká pohled na čínské obchodní přebytky?

Co říká pohled na čínské obchodní přebytky?

20.07.2012 17:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína mezi roky 2005 – 2007 akumulovala obrovské obchodní přebytky a hrála tak výraznou roli při prohlubování globálních nerovnováh. Následně přišel kolaps světového obchodu a čínské přebytky klesly. A pak se stalo něco nečekaného – po krizi se přebytky na svou dřívější úroveň již nevrátily.

Pohled na exporty a importy ukazuje následující: Kolaps mezinárodního obchodu v letech 2008 a 2009 zasáhl čínské exporty velmi znatelně. Jejich podíl na HDP mezi lety 2007 – 2011 klesl z 36 % na 28 %. Dovozy vykazovaly dva protichůdné trendy. Importy směřující jako vstupy do exportních sektorů zůstaly utlumeny, protože mezinárodní poptávka zůstala slabá. Běžné dovozy naopak zaznamenaly rychlé oživení poté, co vláda v roce 2008 přikročila ke stimulaci a podpořila domácí poptávku.

Čínský obchodní přebytek s USA v roce 2009 klesl, pak ale nastal obrat a v minulém roce se dostal nad úroveň roku 2007. Přebytky s EU zůstaly téměř beze změny, s Německem se ale Čína dostala do deficitu, vůči ostatním zemím EU naopak své přebytky zvýšila. Prohloubily se i deficity s ostatními asijskými zeměmi, zeměmi Blízkého východu a Afrikou.

V posledních letech čínská poptávka po průmyslovém zboží táhne růst dalších asijských ekonomik a podporuje integraci tohoto regionu. Americké a evropské firmy se naopak na čínský trh zaměřují mnohem méně. V roce 2010 tvořily exporty do Číny 0,6 % amerického HDP, podobně tomu bylo u většiny zemí EU. Výjimku představuje Německo, jehož vývozy do Číny tvoří 2 % HDP. Němečtí exportéři byli totiž velmi úspěšní ve využívání růstu čínského trhu.

Sama Čína na poptávce z USA, Japonska a EU výrazně závisí – v roce 2011 tam proudilo 44 % jejích vývozů. V prvním čtvrtletí tohoto roku se exporty do USA téměř nezměnily, vývozy do EU poklesly a celkově došlo k prudkému poklesu tempa růstu čínských vývozů (7,6 %, zatímco v prvním čtvrtletí minulého roku to bylo 26,5 %). Vývoj v této oblasti tak přispěl ke zpomalení růstu čínské ekonomiky v tomto roce. Slábnoucí zahraniční poptávka pak představuje stále pádnější důvod pro podporu domácí poptávky a spotřeby čínských domácností.

Uvedené je výtahem z „China’s strong domestic demand has reduced its trade surplus“, autory jsou Françoise Lemoine a Deniz Ünal.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y