Čína mezi roky 2005 – 2007 akumulovala obrovské obchodní přebytky a hrála tak výraznou roli při prohlubování globálních nerovnováh. Následně přišel kolaps světového obchodu a čínské přebytky klesly. A pak se stalo něco nečekaného – po krizi se přebytky na svou dřívější úroveň již nevrátily.
Pohled na exporty a importy ukazuje následující: Kolaps mezinárodního obchodu v letech 2008 a 2009 zasáhl čínské exporty velmi znatelně. Jejich podíl na HDP mezi lety 2007 – 2011 klesl z 36 % na 28 %. Dovozy vykazovaly dva protichůdné trendy. Importy směřující jako vstupy do exportních sektorů zůstaly utlumeny, protože mezinárodní poptávka zůstala slabá. Běžné dovozy naopak zaznamenaly rychlé oživení poté, co vláda v roce 2008 přikročila ke stimulaci a podpořila domácí poptávku.
Čínský obchodní přebytek s USA v roce 2009 klesl, pak ale nastal obrat a v minulém roce se dostal nad úroveň roku 2007. Přebytky s EU zůstaly téměř beze změny, s Německem se ale Čína dostala do deficitu, vůči ostatním zemím EU naopak své přebytky zvýšila. Prohloubily se i deficity s ostatními asijskými zeměmi, zeměmi Blízkého východu a Afrikou.
V posledních letech čínská poptávka po průmyslovém zboží táhne růst dalších asijských ekonomik a podporuje integraci tohoto regionu. Americké a evropské firmy se naopak na čínský trh zaměřují mnohem méně. V roce 2010 tvořily exporty do Číny 0,6 % amerického HDP, podobně tomu bylo u většiny zemí EU. Výjimku představuje Německo, jehož vývozy do Číny tvoří 2 % HDP. Němečtí exportéři byli totiž velmi úspěšní ve využívání růstu čínského trhu.
Sama Čína na poptávce z USA, Japonska a EU výrazně závisí – v roce 2011 tam proudilo 44 % jejích vývozů. V prvním čtvrtletí tohoto roku se exporty do USA téměř nezměnily, vývozy do EU poklesly a celkově došlo k prudkému poklesu tempa růstu čínských vývozů (7,6 %, zatímco v prvním čtvrtletí minulého roku to bylo 26,5 %). Vývoj v této oblasti tak přispěl ke zpomalení růstu čínské ekonomiky v tomto roce. Slábnoucí zahraniční poptávka pak představuje stále pádnější důvod pro podporu domácí poptávky a spotřeby čínských domácností.
Uvedené je výtahem z „China’s strong domestic demand has reduced its trade surplus“, autory jsou Françoise Lemoine a Deniz Ünal.
(Zdroj: VOX)