Aktualizováno Na posílení úvěrování na klíčových trzích se v situaci celkově nízké poptávky po úvěrech nyní soustředí skupina dle šéfa řízení jejích rizik a bývalého CEO České spořitelny Gernota Mittendorfera. I v reakci na novou kapitálovou regulaci celkové úvěrové portfolio Group nyní neroste, připustil Mittendorfer v rozhovoru pro Lidové noviny. Rozptyluje ale obavy o případnou snahu odčerpávat zdroje z České spořitelny na jiné trhy . Do českých vládních dluhopisů máme investováno mnohem víc, než u rakouské vlády, uvedl k pro Erste klíčovému trhu ČR.
České banky jsou v průběhu krize stabilní i díky tomu, že se po krizi 90. let naučily disciplinovanosti, uvedl šéf rizik (CRO) . Mittendorfer připustil určité srovnání EFSF a dřívějšího řešení krize českých bank injekcí a převodem špatných aktiv českých bank do Konsolidační agentury. U EFSF ale dnes nikdo neuvažuje o možnosti fondu přebírat špatné úvěry z komerčních bank. „Ti, kteří mají sílu takový krok uskutečnit, se k němu nemají. A ti, kteří by takový krok udělat chtěli, k němu nemají potřebné finance,“ uvedl.
Mittendorfer pro LN připustil, že úvěrové portfolio Group nyní neroste. „Snažíme se soustředit se na klíčové regiony, ve kterých působíme. V reakci na nové kapitálové regulace jsme omezili aktivity na ostatních zahraničních trzích a budeme posilovat úvěrování právě na klíčových trzích, na kterých působíme. Je také nezbytné si uvědomit, že v současnosti je poptávka po úvěrech relativně nízká,“ řekl listu a ilustroval to tuzemským hypotečním trhem. „Když se podíváte na nízké úroky, které lidé dostávají, je zřejmé, že o mnoho nižší být již ani nemohou. Nízkým úročením hypoték banky v podstatě motivují lidi k tomu, aby nakupovali nemovitosti. Ale domácnosti jsou dnes velmi opatrné. Uvědomují si, že nemohou pouze naskočit na nízké úroky, ale že musí zvažovat svoji celkovou finanční situaci a její vyhlídky,“ uvedl.
Mittendorfer také potvrdil, že situace je nyní obtížná pro startující projekty, ale opatrnost bank je dle něj podložená. „Vždyť například v Rakousku třetina veškerých nových obchodních projektů do dvou až tří let zkrachuje,“ řekl.
Z pohledu opatrnosti mezi poměrem úvěrů ke vkladům Mittendorfer potvrdil dlouhodobou strategii nepřesahovat 115 %. „Snažíme se, abychom byli schopni financovat náš klientský byznys bez ohledu na vývoj finančních trhů. Úvěry klientům by měly být financovány z klientských vkladů a z našeho vlastního kapitálu,“ řekl šéf rizik pro LN.
K investicím do vládních dluhopisů Mittendorfer uvedl, že jistě již dávno neplatí za bezrizikové, ale i některé nově zaváděné regulace nutí banku do nich investovat. „Množství vládních dluhopisů, které lze považovat za velmi bezpečnou investici, se stále zmenšuje,“ podotkl. „Jako šéf řízení rizik musím konstatovat, že z investičního hlediska je největší riziko koncentrováno právě v ČR. Množství nakoupených vládních dluhopisů a depozit u ČNB výrazně převyšuje i množství peněz investovaných do rakouských dluhopisů. Významně se tedy podílíme na refinancování českého státu, rozhodně peníze neodčerpáváme. Náš pohled na ČR je mnohem optimističtější než pohled samotných Čechů,“ uvedl Mittendorfer pro LN.
(Zdroj: LN, Bloomberg)