Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nutili vládu do úspor, zlepšení ale nepřišlo. Co radí dnes?

Nutili vládu do úspor, zlepšení ale nepřišlo. Co radí dnes?

23.08.2012 18:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Na počátku roku 2010 napsalo dvacet známých ekonomů příspěvek do Sunday Times, který podporoval strategii snižování deficitů ve Velké Británii. Podle jejich názoru vyžadovala obnova důvěry eliminaci strukturálního deficitu s tím, že první kroky vedoucí tímto směrem měly být implementovány již ve fiskálním roce 2010/11. George Osborne jejich výzvu přivítal, podle jeho názoru „jde o významný moment v ekonomické debatě“. Dva a půl roku poté se ekonomika Velké Británie opět potácí v recesi a dluh se prohlubuje více, než vláda čekala. Co radí zmínění ekonomové v současné situaci?

Roger Bootle z Capital Economics se domnívá, že politika vlády by se měla změnit. Zastavil by snižování veřejných investic a možná by je dokonce zvedl. Hlavním cílem by měla být motivace soukromého sektoru k větším výdajům, což „může vyžadovat trochu vyšší vládní výdaje“. Danny Quah z London School of Economics nyní uvádí, že obavy z toho, že výnosy vládních dluhopisů Velké Británie rychle porostou, jsou v současné době mnohem méně relevantní. Bank of England dala jasně najevo, že je na monetární uvolnění ochotna směřovat velkou část svých zdrojů. Navíc poklesl i tlak na snižování deficitů a dluhu ve srovnání s tím, jaká byla situace v době, kdy byla zveřejněna uvedená výzva.

Názor změnil i David Newbery z Cambridge University. Ten se momentálně domnívá, že je nutné zvýšit veřejné investice, a to i v případě, že to povede ke zhoršení krátkodobých deficitů. Tento krok by totiž vedl ke stimulaci soukromých investic. „Potřebujeme růst, a to vyžaduje investice. V situaci, kde ekonomiku ohrožuje recese či dokonce deprese, jsou investice do infrastruktury velice výhodné.“ Michael Wickens z York University dnes míní, že vláda udělala chybu, když investice snížila, protože tyto výdaje budou muset stejně proběhnout a nyní je jejich financování levnější, než tomu bude v budoucnu. Pokud vláda svou strategii jasně vysvětlí, trhy ji nepotrestají vyššími sazbami.

Hashem Pesaran z Cambridge University sice uvádí, že své názory nezměnil, nesouhlasí ale s „posedlostí vlády ratingy a fiskální konsolidací na úkor růstu“. Tim Besley z London School of Economics by dal přednost tomu, kdyby vláda „kreativně používala svou rozvahu“, a to zejména v oblasti trhu s bydlením. Costas Meghir z Yale University se domnívá, že vláda má velkou příležitost provést investice do důležitých infrastrukturních projektů a do vzdělání. Kapitál i práce jsou nyní levné a dostupné; nehrozí nebezpečí, že by vládní dluh vytlačil z trhu soukromé subjekty. Zmíněné investice mohou mít navíc vysokou návratnost. Ve prospěch podobných investic nyní hovoří i Kenneth Rogoff z Harvard University.

Christopher Pissarides z London School of Economics se domnívá, že současné obavy z deficitů jsou přehnané. Keynesiánství, které bylo základem politiky po druhé světové válce, již dnes nefunguje, stále však poskytuje určitá vodítka. Přílišné obavy z deficitů během recese vedou jen k prohloubení recese. Ty trestají relativně malou skupinu lidí, tu ale trestají velmi intenzivně. Jedná se zejména o nezaměstnané, ty, kteří právě ukončili školu, a menšiny. Plány na snižování deficitů by měly začínat u postupného snižování výdajů a měly by reagovat na vývoj v ekonomice. Hlouběji by měly jít pouze v případě, že oživení posílí.

Z oněch dvaceti ekonomů se svého předchozího názoru drží pevně jen Albert Marcet z Barcelona Graduate School of Economics. Ten nevidí prostor pro žádnou keynesiánskou politiku, která by ve čtvrtém roce recese podpořila růst. Navíc nemá ani žádný teoretický základ. Velká Británie nemůže změnit to, že globální ekonomika čelí recesi a růst bude podprůměrný. Navíc by čelila riziku, že se stane centrem pozornosti spekulantů v případě, že změní svůj cíl snížení veřejného dluhu.

(Zdroj: Newstatesman)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová
8:53Evropské akciové burzy mohou váhat, nálada se ale zhoršuje. EP Infrastructure prý zvažuje IPO  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data