Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přebytek zahraničního obchodu zůstal i v červenci slušně vysoký

Přebytek zahraničního obchodu zůstal i v červenci slušně vysoký

06.09.2012 11:14
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Obchodní bilance v červenci dosáhla přebytku 25,8 miliardy korun. Nedosáhla tak červnových skoro 29 miliard, ale výsledek je to stále velmi silný a dokázal překonat očekávání. U vývozu i dovozu došlo ke zrychlení meziročního růstu, který dosáhl 10,3 procenta, respektive 4,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se však obrat na obou stranách obchodu snížil.

Čísla ze zahraničního obchodu nám poskytují víceméně stejný obrázek jako data z průmyslu. Daří se hlavně sektoru motorových vozidel, kde česká ekonomika nadále vykazuje vysoký přebytek (v červenci 43,5 mld. Kč). Menší pozitivní příspěvek přichází také ze sektoru průmyslového zboží. Na druhé straně stojí tradičně vysoký deficit v obchodu s minerálními palivy a chemikáliemi, který v červenci v úhrnu dosáhl 24,6 miliardy.

Přebytek bilance je generován především v obchodu se členy eurozóny (40,5 mld. Kč). Česká republika má oproti tomu vysoké deficity s Čínou kvůli dovozu spotřebního zboží a s Ruskem a dalšími postsovětskými republikami kvůli dovozu ropy a komodit. Bilance s těmito zeměmi se ale zlepšila díly vyššímu českému vývozu. To je pozitivním signál, neboť růstový potenciál je zde vyšší než v eurozóně a pro ekonomiku by bylo příznivé diversifikovat obchod tímto směrem.

Letošní přebytek zahraničního obchodu je už po prvních sedmi měsících celkově vyšší než loni, kdy dosáhl rekordních 191 miliard. Směřujeme tedy k velmi vysokému výsledku, i když přebytky obchodu ve zbytku roku už pravděpodobně budou slabší.


Váš názor
  • A k čemu to všechno je?
    06.09.2012 13:05

    Jenom by mě zajímalo k čemu to všechno je, když je běžný účet záporný. To znamená, že nás tu zahraniční firmy pumpují jak mohou, od bank po škodovku. Český kapitál je víc a víc zdaňován a firmy v daňových rájích využívají lidský kapitál v ČR. Z toho plyn, že všichni makaj jak šrouby a jsou furt chudý jak kostelní myši, viva naše vláda blbů Hezký den
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y