Aktualizováno Důvěra investorů v největší ekonomiku eurozóny dnes přinesla výraznější zlepšení, než očekávali analytici a potvrdila tak víru trhů v účinnost zásahů centrálních bank. Německou ekonomiku podle zářijového průzkumu ekonomického institutu ZEW sice pravděpodobně stále čeká oslabení výkonu, ale nemuselo by být až tak výrazné. Ani tyto lepší údaje však dnes nedokázaly obrátit směřování eura, které dále oslabuje až na 1,3060 USD/EUR.
Index ekonomického sentimentu ZEW v září zaznamenal první nárůst po sérii čtyř poklesů. Tento souhrnný ukazatel snažící se předpovídat vývoj největší ekonomiky eurozóny v následujících 6 měsících vzrostl z červencových mínus 25,5 bodu na mínus 18,2 bodu, zatímco konsensus agentury Bloomberg z více než 40 odhadů analytiků počítal s růstem pouze na mínus 20,0 bodu. Dílčí index institutu ZEW měřící současné podmínky se ale snížil na 12,6 bodu z 18,2 bodu za minulý měsíc, zatímco analytici očekávali mnohem méně významný pokles jen na 18,0 bodu.
Vývoj hlavního německého indexu ZEW

„Završení sestupného trendu (indexu ekonomického sentimentu ZEW) v měsíci září naznačuje, že oslabení ekonomiky budou spíše mírné,“ zhodnotil prezident institutu Wolfgang Franz výsledek zářijového průzkumu ZEW provedeného mezi 263 respondenty z řad analytiků a investorů v období od 31. srpna do 17. září. "Dluhová krize však ještě není vyřešena a nadále existují hrozby pro hospodářskou aktivitu," dodal Franz.
Časové rozmezí zářijového průzkumu ZEW v sobě zahrnuje obě akcie centrálních bank, které podpořily trhy nestandardní měnovou stimulací globální ekonomiky – dne 6. září to bylo oznámení programu přímé intervence ECB na trhu dluhopisů a o týden později (13. září) QE3 americké centrální banky. Na adresu programu ECB Franz nezapřel německou kontroverzi. Vyjádřil totiž obavy, že další akce ze strany evropské centrální banky může podkopat její primární cíl – zachování cenové stability v eurozóně.
Z průzkumu mezi vlivnými investory vzešlo také najevo, že dvě třetiny z nich očekává, že ECB v následujících 6 měsících nepohne se sazbami. Mnozí analytici přitom před zářijovým rozhodnutím centrální banky eurozóny mluvili o blízkém poklesu klíčové sazby pod dosavadní historické minimum 0,75 procenta.
Německá centrální banka Bundesbank již minulý měsíc upozornila, že dluhová krize v eurozóně zastiňuje vyhlídky německé ekonomiky. Před hrozbou negativních důsledků dluhové krize minulý měsíc varovalo také německé ministerstvo hospodářství. Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá řada českých firem.
Německý institut pro hospodářský výzkum IW v pondělí předpověděl, že tempo růstu německé ekonomiky v příštím roce v důsledku dluhové krize v eurozóně zpomalí na 0,7 procenta z letošního jednoho procenta. Dubnová prognóza německé vlády předpokládá, že růst německé ekonomiky bude v letošním roce činit 0,7 procenta a příští rok zrychlí na 1,5 procenta. Rozpočtový expert vládní strany CDU Norbert Barthle tento měsíc nicméně uvedl, že Německo bude moci hovořit o štěstí, pokud tempo růstu v příštím roce dosáhne alespoň jednoho procenta.
(Zdroj: ZEW, Bloomberg, Reuters, ČTK, IW)