Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco o čínském novém normálu a jeho vlivu na celou Asii

Pimco o čínském novém normálu a jeho vlivu na celou Asii

03.10.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle našich projekcí bude růst globálního HDP i v roce 2013 utlumen, přestože monetární politika bude nadále agresivně uvolněna s cílem podpořit reflaci. Asie bude čelit zpomalení odrážející strukturální posun v tamních ekonomikách a vyčerpání předchozího růstového modelu. Platí to zejména o Číně, kde tradiční modely, které se zaměřují na cyklus zásob, výrazně podhodnotí sílu probíhajících změn. Očekáváme také, že v Asii dojde k užití fiskálních i monetárních nástrojů s cílem ztlumit zpomalení. Ve světě pomalého globálního růstu nemá ale agresivní použití fiskální politiky takový přínos, zatímco jeho náklady ve formě vytvořených nerovnováh jsou vyšší.

Pimco očekává, že čínský růst dosáhne 6,5 – 7 %, což je výrazně nižší odhad oproti tržnímu konsenzu. Podle našeho názoru většina analytiků podceňuje to, jak moc Čína zpomaluje. Její vláda totiž zápasí s fundamentální změnou ekonomického modelu, ne pouze s cyklickým zpomalením. Dřívějšími tahouny růstu byly exporty a investice. Ty ale dosáhly svého limitu, protože v rozvinutém světě je velký objem dluhu a v Číně po krizi v letech 2008 a 2009 proběhla příliš silná vlna investic. Dobrou zprávou je to, že čínské domácnosti mají obrovský potenciál vyplnit mezeru, která na trhu vznikla. Důvodem je velká neuspokojená poptávka po spotřebním zboží, nízkonákladovém bydlení a dopravě. Na to, aby byl tento potenciál využit, ale musí přijít řada změn. To se však nestane přes noc.

Náš odhad růstu je sice pod konsenzem, nepovažujeme ho ale za tvrdé přistání. Vláda má mnoho nástrojů potřebných k jeho odvrácení, včetně snižování povinných rezerv a sazeb, uvolnění podmínek na trhu s nemovitostmi a pokud to bude třeba, pak i fiskální stimulace. Růst kolem 7 %, který v roce 2013 čekáme, je spíše „novým normálem s čínskými specifiky”, který poukazuje na význam strukturálních faktorů.

Zpomalení Číny bude brzdit celý region dvěma hlavními mechanismy. Prvním z nich jsou ceny komodit. Odklon od investic bude totiž znamenat menší poptávku po nich, což se projeví například zhoršením exportů Austrálie. Druhý kanál představuje poptávka po vývozech. Asijská výroba je vysoce integrovaná. Otevřené menší ekonomiky jsou velmi závislé na vývoji obchodu a budou tak silně dotčeny vývojem v Číně. Příkladem takové země je Jižní Korea. Schopnost asijských zemí reagovat na tento vývoj se pak velmi liší. Na jednom konci spektra se nachází Austrálie, která má velký prostor pro snižování sazeb a fiskální stimulaci. Na druhém leží Indie, jejíž volby jsou omezeny vysokým dluhem a přetrvávající inflací

Očekáváme, že centrální banky velkých vyspělých ekonomik budou nadále pokračovat v netradiční monetární politice, která drží nízko výnosy vládních dluhopisů. Investoři by se v takovém prostředí měli zaměřit zejména na střední část výnosové křivky, protože dlouhodobé dluhopisy jsou nejzranitelnější, co se týče budoucí inflace. Investoři by také měli zvážit nákup reálných aktiv a kvalitních korporátních dluhopisů, které by ze současné politiky centrálních bank měly těžit. Kombinace nízkých výnosů ve vyspělých ekonomikách a utlumeného růstu v Asii pravděpodobně vyústí v příliv kapitálu na asijské dluhopisové trhy. Očekáváme také, že měny těchto zemí budou generovat pozitivní návratnost.

(Zdroj: Pimco)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2025
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y