Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco o čínském novém normálu a jeho vlivu na celou Asii

Pimco o čínském novém normálu a jeho vlivu na celou Asii

03.10.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle našich projekcí bude růst globálního HDP i v roce 2013 utlumen, přestože monetární politika bude nadále agresivně uvolněna s cílem podpořit reflaci. Asie bude čelit zpomalení odrážející strukturální posun v tamních ekonomikách a vyčerpání předchozího růstového modelu. Platí to zejména o Číně, kde tradiční modely, které se zaměřují na cyklus zásob, výrazně podhodnotí sílu probíhajících změn. Očekáváme také, že v Asii dojde k užití fiskálních i monetárních nástrojů s cílem ztlumit zpomalení. Ve světě pomalého globálního růstu nemá ale agresivní použití fiskální politiky takový přínos, zatímco jeho náklady ve formě vytvořených nerovnováh jsou vyšší.

Pimco očekává, že čínský růst dosáhne 6,5 – 7 %, což je výrazně nižší odhad oproti tržnímu konsenzu. Podle našeho názoru většina analytiků podceňuje to, jak moc Čína zpomaluje. Její vláda totiž zápasí s fundamentální změnou ekonomického modelu, ne pouze s cyklickým zpomalením. Dřívějšími tahouny růstu byly exporty a investice. Ty ale dosáhly svého limitu, protože v rozvinutém světě je velký objem dluhu a v Číně po krizi v letech 2008 a 2009 proběhla příliš silná vlna investic. Dobrou zprávou je to, že čínské domácnosti mají obrovský potenciál vyplnit mezeru, která na trhu vznikla. Důvodem je velká neuspokojená poptávka po spotřebním zboží, nízkonákladovém bydlení a dopravě. Na to, aby byl tento potenciál využit, ale musí přijít řada změn. To se však nestane přes noc.

Náš odhad růstu je sice pod konsenzem, nepovažujeme ho ale za tvrdé přistání. Vláda má mnoho nástrojů potřebných k jeho odvrácení, včetně snižování povinných rezerv a sazeb, uvolnění podmínek na trhu s nemovitostmi a pokud to bude třeba, pak i fiskální stimulace. Růst kolem 7 %, který v roce 2013 čekáme, je spíše „novým normálem s čínskými specifiky”, který poukazuje na význam strukturálních faktorů.

Zpomalení Číny bude brzdit celý region dvěma hlavními mechanismy. Prvním z nich jsou ceny komodit. Odklon od investic bude totiž znamenat menší poptávku po nich, což se projeví například zhoršením exportů Austrálie. Druhý kanál představuje poptávka po vývozech. Asijská výroba je vysoce integrovaná. Otevřené menší ekonomiky jsou velmi závislé na vývoji obchodu a budou tak silně dotčeny vývojem v Číně. Příkladem takové země je Jižní Korea. Schopnost asijských zemí reagovat na tento vývoj se pak velmi liší. Na jednom konci spektra se nachází Austrálie, která má velký prostor pro snižování sazeb a fiskální stimulaci. Na druhém leží Indie, jejíž volby jsou omezeny vysokým dluhem a přetrvávající inflací

Očekáváme, že centrální banky velkých vyspělých ekonomik budou nadále pokračovat v netradiční monetární politice, která drží nízko výnosy vládních dluhopisů. Investoři by se v takovém prostředí měli zaměřit zejména na střední část výnosové křivky, protože dlouhodobé dluhopisy jsou nejzranitelnější, co se týče budoucí inflace. Investoři by také měli zvážit nákup reálných aktiv a kvalitních korporátních dluhopisů, které by ze současné politiky centrálních bank měly těžit. Kombinace nízkých výnosů ve vyspělých ekonomikách a utlumeného růstu v Asii pravděpodobně vyústí v příliv kapitálu na asijské dluhopisové trhy. Očekáváme také, že měny těchto zemí budou generovat pozitivní návratnost.

(Zdroj: Pimco)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů