Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konkursní pohledávku můžete převést i na společnost v likvidaci

Konkursní pohledávku můžete převést i na společnost v likvidaci

3.10.2012 5:30
Autor: KŠB, KSB

V konkursním řízení, které se před několika lety konalo u Krajského soudu v Hradci Králové, přepustil jeden z dosavadních konkursních věřitelů své místo nové společnosti. Přesněji řečeno k tomu došlo smlouvou o postoupení pohledávky přesahující 45 milionů Kč. Tento krok ale nebyl po vůli správce konkursní podstaty úpadce, mimo jiné proto, že nový konkursní věřitel se právě nacházel v likvidaci.

Správce konkursní podstaty se proto obrátil na Vrchní soud v Praze, který ale rozhodnutí nižší instance potvrdil. Kvůli tomu podal správce dovolání k Nejvyššímu soudu (NS), v němž argumentoval, že rozhodnutí pražského vrchního soudu spočívá na nesprávném právním posouzení věci. Ovšem neuspěl ani u něho. NS dovolání bez jednání zamítl. V odůvodnění NS vysvětlil, proč se ke změnám věřitelů při konkursech staví poměrně liberálně. A to nejen pokud jde o fakt, že je nový konkursní věřitel v likvidaci, ale pokud jde o změnu v osobě konkursního věřitele vůbec.

Podle NS totiž neexistuje žádný zákonný důvod, proč by konkursní soudy měly uplatňovat u postupování pohledávek rozdílný metr například u pohledávek zjištěných (těch, které už konkursní správce přezkoumal a uznal) a dosud nezjištěných. Jinak řečeno, jiné podmínky, než které obecně stanoví pro vstup nového účastníka do řízení občanský soudní řád, by se v případě konkursních řízení neměly uplatňovat.

Ani v tom, že se nový konkursní věřitel nacházel v likvidaci, NS neviděl problém. Likvidátor byl totiž za společnost oprávněn smlouvu uzavřít a žádný zákon rovněž původnímu konkursnímu věřiteli (postupiteli) nezakazoval převést pohledávku na novou společnost (takzvaného postupníka), a to ani během její likvidace. Na tom nic nezměnily argumenty správce konkursní podstaty, který tvrdil, že se původní konkursní věřitel snažil tímto manévrem získat majoritu v konkursu při výkonu hlasovacích práv. Ani to podle NS nebylo s účelem a cílem konkursu nijak v rozporu.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m