Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Doprava na Dunaji skomírá. Spojením s Rýnem by vznikla evropská tepna

Doprava na Dunaji skomírá. Spojením s Rýnem by vznikla evropská tepna

10.10.2012 16:31
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Plány Evropské unie na vytvoření obchodní tepny mezi Severním a Černým mořem uvázly na mrtvém bodě kvůli nulovému pokroku při modernizaci plavebního kanálu na řece Dunaj. Spory o financování, životního prostředí a přistěhovalecké politice brání v rozvoji druhé nejdelší řeky v Evropě, kterou by pro svůj byznys mohla využít řada velkých společností.

Objem zboží převáženého na Dunaji je o 80 % nižší než v případě Rýna, který je jedním z nejvytíženějších vodních toků kontinentu. Minulý rok bylo po řece ústící do Černého moře transportováno 45 mil. metrických tun nákladu, což je polovina oproti stavu před rozpadem Sovětského svazu. Přeprava nákladů v říčních člunech může přitom vyjít až šestkrát levněji než překonání stejné vzdálenosti po silnici a třikrát levněji než po železnici.

„Soukromý sektor je zoufalý. Rád by Dunaj využil, ale nemůže, a tak se dívá po alternativách,“ tvrdí Karin de Schepper, generální tajemnice organizace Inland Navigation Europe podporující námořní obchod. Části veletoku, který Napoleon Bonaparte označoval za „krále řek“, jsou téměř nesplavné, jelikož bez pravidelného prohrabávání dna se na nich vytváří rozsáhlé mělčiny, obzvlášť v obdobích sucha.

Sedm částí řeky pravidelně vykazuje hloubku menší než 2,5 metru potřebnou k tomu, aby mohla být označena za mezinárodní vodní tok. Loni v září a říjnu byl Dunaj po 38 dní nesplavný kvůli malé hloubce.

Dunaj, pramenící v německém Schwarzwaldu, se line víc jak 2800 kilometrů skrz 10 evropských zemí. Do jeho povodí spadá 19 států a pokrývá téměř pětinu území EU s populací přes 100 milionů. Vodní tok je také středobodem plánu Evropské komise na vytvoření nové cesty z Asie do severozápadní Evropy. K tomu má dojít s pomocí téměř 171kilometrového kanálu mezi německými městy Kelheim a Bamberg, skrz který teče Mohan, největší přítok Rýna. Spojovací kanál, který teoreticky umožnil přímou plavbu mezi nizozemským Rotterdamem a rumunskou Constantou, byl dokončen v roce 1992. Rekonstrukce plavební cesty na Dunaji by lodím plujícím po obvyklé cestě přes Středomoří a Atlantik ušetřila 3400 km.

dunaj

Kvůli zanesenému korytu musí být bárky často naloženy jen z poloviny, aby mohly bezpečně proplout, což zvyšuje náklady a zpožďuje dodávky. Četná přerušení plavby a nutnost kotvit na řece či v přístavech navíc vedou ke krádežím přepravovaného zboží. Po řece se tak převáží hlavně méně hodnotné komodity. Jako vhodnou dopravní tepnu ji odepsala například automobilka Ford, která kdysi Dunaj využívala k transportu vozů vyráběných v rumunské továrně Craiova. Stejně se zachoval Renault se svými modely značky Dacia. Skrz Constantu tak většinou proudí obiloviny a železo. Ovoce a zelenina netvoří ani 0,1 % celkového nákladu.

Investice do Dunaje se na první pohled zdají být solidní: za sedm let do roku 2013 bylo na rozvoj řeky ze strukturálních fondů EU přiděleno 700 mil. EUR. Další miliony plynou z infrastrukturního programu TEN-T, který má za cíl vytvořit nebo posílit hlavní transportní koridory Evropy.

Pokroku však brání žabomyší spory mezi státy tvrdohlavě hájícími své národní zájmy. Ukázkovým příkladem z regionu střední Evropy je slovensko-maďarský spor o vodní dílo Gabčíkovo-Nagymaros. Smlouvu o stavbě společného vodního díla na Dunaji podepsaly Československo a Maďarsko už v roce 1977. Po pádu komunismu ale Maďarsko práce na své půlce přerušilo a Slovensko dokončilo pouze svoji část, která je v provozu 20 let. Mezinárodní soudní dvůr v Haagu v roce 1997 rozhodl, že Slovensko na jednostranné dokončení díla nemělo právo, stejně jako Maďarsko nemělo právo odstoupit od původní smlouvy. Obě strany se do této chvíle nedokázaly dohodnout na kompromisu. Plány na modernizaci přístavu v Constantě, s nimiž mělo Rumunsku pomoci Nizozemí, zastavila diplomatická roztržka mezi Haagem a Bukureští kvůli vstupu Rumunska do Šenghenského prostoru a přílivu rumunských přistěhovalců do Nizozemí. V Německu zas plány na prohloubení koryta Dunaje sabotuje již třetí generace environmentalistů.

(Zdroj: Bloomberg, Čro, E15)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.