Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSOB za 9M vzrostl zisk o 29 %, náklady rizika již skoro nerostou

ČSOB za 9M vzrostl zisk o 29 %, náklady rizika již skoro nerostou

8.11.2012 14:04
Autor: Redakce, Patria Online

Československá obchodní banka (ČSOB) za devět měsíců letošního roku dosáhla 29% meziročního růstu vykázaného a udržitelného a čistého zisku na 11,5 mld. , resp. 11,4 mld. . Vysoký meziroční růst zisku je podle banky výsledkem nízké srovnávací základny z roku 2011, která byla ovlivněna opravnými položkami na expozici vůči řeckým dluhopisům.

„V „nerostoucím“ ekonomickém prostředí jsme dokázali růst v objemech firemních úvěrů a rovněž hypoték. Čisté úrokové výnosy rostly i přes pokles úrokových marží. Zároveň jsme provozní náklady udrželi zhruba na úrovni z minulého roku ve výši 11,4 miliardy korun,“ zhodnotil situaci generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek. Ten byl před měsícem jmenován členem výkonného výboru mateřské KBC Group v rámci aktualizované strategie „KBC 2013 and beyond“, která počítá s vytvořením nové obchodní jednotky speciálně pro Českou republiku.


Udržitelné provozní výnosy ČSOB od ledna do konce září vzrostly na 25,4 mld. , když rostoucí objemy úvěrů byly částečně kompenzovány nižší čistou úrokovou marži. Čistý úrokový výnos meziročně vzrostl o 2 %. Růst byl tažen rostoucím objemem poskytnutých úvěrů (zejména hypotéky a korporátní/SME úvěry), částečně byl ale ovlivněn prostředím nízkých úrokových sazeb a snižováním rizika v rozvaze. Příjmy z poplatků a provizí se meziročně snížily o 9 %.

Provozní náklady mírně klesly na 11,4 mld. , hlavně díky nižším všeobecným správním nákladům. Všeobecné správní náklady poklesly meziročně o 1 %. Pokles je výsledkem nižších výdajů na marketing a konzultantské služby, částečně vyvážených vyššími náklady v oblasti IT a zvýšeným příspěvkem do fondu pojištění vkladů kvůli vyšším objemům vkladů.

Úvěrové portfolio ČSOB i ve 3Q nadále rostlo a na konci čtvrtletí dosáhlo 473,6 mld. . Jeho 11% meziroční růst byl podle banky tažen zejména korporátními úvěry (meziročně +23 %) a hypotékami (meziročně +14 %). Díky růstu běžných a spořících účtu rostl objem vkladů meziročně o 5 % na 626,7 mld. .

Náklady na úvěrové riziko za 9 měsíců letošního roku dosáhly 1,1 mld. . Díky vyššímu objemu úvěrů se ukazatel nákladů na úvěrové riziko udržel na zhruba stejné úrovni 27 bazických bodů (Ytd., anualizováno), což je stále pod dlouhodobým průměrem.


Čtěte více:

KBC zastavuje své aktivity na nejádrových trzích. Z České republiky udělá samostatnou divizi
8.10.2012 10:22
Belgická bankovní skupina KBC dnes ráno oznámila, že zastaví všechny a...
KBC se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku i díky síle CEE
8.11.2012 9:14
Belgická bankovní skupina KBC (19,04 EUR, 4,02%) se ve třetím čtvrtlet...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data