Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velikost firem roste, samy o sobě mohou měnit ekonomický cyklus

Velikost firem roste, samy o sobě mohou měnit ekonomický cyklus

21.11.2012 14:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Při analýze fluktuací celé ekonomiky se můžeme zaměřit i na ne tak často diskutované téma, kterým je vliv jednotlivých firem na ekonomický cyklus. Například JPMorgan odhaduje, že iPhone 5 může k HDP USA ve čtvrtém čtvrtletí přidat až půl procentního bodu. Ve Francii se zase čeká, že problémy automobilek Renault a Peugeot spustí dominový efekt v celém produkčním řetězci. Odhaduje se přitom, že ztráta jednoho pracovního místa ve společnosti Renault vede ke ztrátě dvou pracovních míst u dodavatelů firmy. Tyto dva příklady se navíc vztahují k velkým ekonomikám a můžeme se domnívat, že u menších ekonomik je vliv velkých firem ještě větší.

Podle některých názorů většinou nedochází k tomu, že by byl šok ze strany významné firmy vyhlazen výsledky jiných firem. Naopak dochází k tomu, že se původní šok přenáší dále a má významné důsledky na agregátní úrovni. Náš výzkum tuto teorii potvrzuje, když ukazuje, že specifické šoky na úrovni významných firem nejsou v ekonomice vyváženy jinými firmami či faktory. Nejsilnější je tento efekt v odvětvích, kde existují silné produkční vazby.

Fluktuace vyvolané firemním šokem jsou nejsilnější tam, kde je vysoko tzv. Herfindahlův index, který odráží úroveň koncentrace daného trhu. Následující graf ukazuje vztah mezi tímto indexem (osa x) a sílou, s jakou dané odvětví přispívá k celkovým makroekonomickým fluktuacím (osa y):

cyklus

Nejmenší úroveň koncentrace a zároveň nejmenší potenciál pro vyvolání ekonomického šoku má vzdělání, hotely, maloobchod a velkoobchod, výroba potravin a podobná odvětví a firmy. Na druhém konci spektra se nacházejí ropné společnosti, automobilky a výroba dopravních prostředků obecně, či počítačové služby.

Do budoucna bude trend dalšího růstu velkých firem pokračovat. Přispívá k tomu například obchodní integrace, či fúze a akvizice. Tento trend bude dále násobit možnost šokového ovlivnění ekonomiky jednotlivými firmami. Při hledání důkazů toho, jak velké společnosti vyvolávají makroekonomické šoky, stačí vlastně pohled na poslední krizi. Ta začala ve finančním sektoru a rychle se rozšířila do zbytku ekonomiky. Dramatický pokles globálního obchodu pak ukázal, že mezinárodní propojení výrobních procesů funguje jako významný faktor, který šok ještě násobí.


(Zdroj: VOX, The role of firms in aggregate fluctuations, Julian di Giovanni, Andrei Levchenko, Isabelle Méjean.)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y