Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Korekce může být jen předzvěstí vývoje v příštím roce

Roubini: Korekce může být jen předzvěstí vývoje v příštím roce

30.11.2012 7:57
Autor: Redakce, Patria Online

Nouriel Roubini nepřestává být medvědem. To, že akciovým trhům „dochází pára“, podle něho není žádným překvapením, protože růstový výhled se nijak nezměnil a poslední rally tak neměla žádný fundamentální základ. S ohledem na makroekonomická data z posledních měsíců je podle ekonoma překvapivé tak maximálně to, že korekce nepřišla již dříve.

Roubini na stránkách EconoMonitor poukazuje na skutečnost, že Francie se propadá do recese a Německo čelí zpomalení významných exportních trhů v Asii a kontrakci v jižní Evropě. Růst v USA zůstává „anemický“, Japonsko spadlo do další recese. Podobná situace panuje ve Velké Británii a problémům začínají kvůli vývoji v USA, Evropě a Číně čelit i ekonomiky, které dříve těžily z exportů komodit: Kanada, severské země a Austrálie. Ekonom zároveň zmiňuje, že zpomalují i rozvíjející se ekonomiky, včetně zemí BRIC.

Roubini se obává zejména toho, že v příštím roce se situace v globální ekonomice zhorší kvůli dalšímu rozšiřování politiky fiskálního utahování ve vyspělých zemích. Ta se nyní dostává i do jádra eurozóny a ve Spojených státech bude fiskální politika představovat brzdu i v případě, že se politici dohodnou na tom, jak se vyhnout fiskálnímu útesu. Tato brzda by podle ekonoma měla dosahovat „minimálně 1 %“. V Japonsku zase vyprchá efekt fiskální stimulace plynoucí z rekonstrukčních prací po zemětřesení.

„Co tedy vysvětluje nedávnou rally na amerických a globálních trzích,“ ptá se Roubini? Odpověď je podle něho jednoduchá – příčinou je uvolněná politika centrálních bank, a to zejména Fedu, ECB, Bank of England a Bank of Japan. V prostředí nízkých sazeb totiž „není divu, že se investoři hrnou na akciový trh, trh komodit, firemních dluhopisů a měn“. Slabý očekávaný růst ale vývoj na trzích otočil, k tomu se přidává stále nedořešená krize v eurozóně, nejistota ohledně dalšího vývoje v USA a v dalších významných ekonomikách a hrozba ozbrojeného konfliktu na Blízkém východě.

K obvyklému výčtu rizik pak Roubini přidává další důvod ke korekci akcií. Jejich valuace se totiž podle jeho názoru nacházejí dosti vysoko, odhady růstu zisků budou ale nadále korigovány směrem dolů. V duchu svého dlouhodobého pohledu na vývoj na trzích tak Roubini varuje, že listopadová korekce může představovat pouze začátek toho, co uvidíme příští rok.

(Zdroj: EconoMonitor)


Váš názor
 • Roubini v médiích
  30.11.2012 14:08

  aneb, to se blíží rally
  Pibik
 • no konečně
  30.11.2012 11:04

  tady někdo řekl jak to je ,všichni jsou zadluženi až po uši ,nezaměstnanost stoupá raketovým tempem ,ale akcie rostou ,hm moc divné ,kdo tahá za nitky????
  xxx
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data