Podle několika analýz je na tom francouzská ekonomika ze strukturálního hlediska hůře než ekonomika britská. Británie by prý dokonce v určitém ohledu mohla být pro Francii příkladem. Kolik je na těchto názorech pravdy?
Pohled na produktivitu práce, celkovou produktivitu faktorů a růst ekonomiky ukazuje, že potenciální růst je jednoznačně vyšší v případě Velké Británie. Rozdíl oproti Francii představuje asi 0,7 % ročně. Situace v bilanci zahraničního obchodu se u obou zemí podobá, Velká Británie ale dosahuje mnohem větších deficitů na straně zboží a tyto deficity jsou u ní vyváženy přebytkem na straně služeb. Její nákladová konkurenceschopnost se ve srovnání s Francií výrazně zlepšila.
Zadlužení soukromého sektoru je mnohem vyšší v Británii, nevede ale k tomu, že by zde byla vyšší úroveň defaultů. V poslední době došlo k utažení podmínek na trhu s úvěry v obou zemích. Zisky bank ve Velké Británii jsou vyšší než v eurozóně, nedosahují ale úrovně běžné před krizí. Velmi rozdílná je situace ve veřejných financích. Vlády obou zemí se sice těší nízkým dlouhodobým sazbám, fiskální deficity jsou ale ve Velké Británii po roce 2007 mnohem vyšší než ve Francii. Její deficity jsou financovány zejména zahraničními subjekty, ve Velké Británii je hlavní institucí financující deficity Bank of England. V této zemi tak růstu sazeb brání monetizace rozpočtových deficitů.
V oblasti zaměstnanosti v soukromém sektoru je na tom mnohem lépe Francie, strukturální nezaměstnanost je však nižší ve Velké Británii. To je logickým důsledkem velmi konkurenčního trhu práce v této zemi. Francouzský trh práce vykazuje na druhou stranu jen velmi nízkou úroveň konkurence. Ziskovost firem je ve Francii soustavně nižší, podobně jsou na tom tyto společnosti se schopností sebefinancování. Rozdílný vývoj v ziskovosti britských a francouzských firem dokumentuje následující graf (podíl čistých zisků na HDP):
Celkově tedy můžeme říci, že Velká Británie je na tom lépe v oblasti potenciálního růstu, konkurenceschopnosti, fungování trhu práce a stavu firem. Francie naopak vede v zadlužení soukromého sektoru, ve veřejných financích a v trendu zaměstnanosti v soukromém sektoru. Ze strukturálního pohledu na tom nevypadá výrazně dobře ani jedna z těchto zemí.
(Zdroj: Natixis)