Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krizové rozbušky pro rok 2013

Krizové rozbušky pro rok 2013

14.12.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Některé země dosahují „absurdního“ růstu, příkladem bylo Španělsko či Velká Británie před poslední krizí. Tento růst byl tažen rostoucím zadlužením a cenami nemovitostí, exportní sektory byly v útlumu, prosperovaly však sektory, které byly chráněny před mezinárodní konkurencí. Takový typ růstu ale končí špatně. Vede totiž ke krizi plynoucí z předlužení a prasknutí realitní bubliny, píše v jedné ze svých posledních analýz hlavní ekonom Natixis Patrick Artus. Logickou otázkou podle něho je, zda lze i nyní nalézt mezi zeměmi OECD takovou, která by dosahovala podobného absurdního růstu. Jeho odpověď je následující:

Zadlužení domácností nebo firem je příliš vysoké v Nizozemí, Dánsku, Švédsku, Finsku, Švýcarsku, Kanadě, Austrálii, Jižní Koreji a na Novém Zélandu. Ceny nemovitostí leží stále velmi vysoko v Belgii, Nizozemí, Finsku, Švédsku, Dánsku, Austrálii a na Novém Zélandu. A exportní sektor prošel významným útlumem v Nizozemí, Belgii, Dánsku, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. „Vysoce riziková“ konfigurace je tak podle ekonoma zejména v Nizozemí, Dánsku, na Novém Zélandu a v Austrálii.

Christian Ott a Constantin Wirschke ze společnosti Natixis poukazují na to, že i v Německu bylo v posledních dvou letech možné vidět „poměrně dynamický“ vývoj na trhu s nemovitostmi. Můžeme tak často slyšet debaty o tom, zda se i zde neformuje bublina. Podle ekonomů stojí za růstem cen několik faktorů, klíčovou roli hraje „dobře fungující německá ekonomika, která vede k nízké nezaměstnanosti a růstu reálných mezd poprvé od doby Hartzových reforem“. K tomu se přidávají obavy z inflace a budoucnosti eura, které zvyšují poptávku po nemovitostech. A svou roli hraje i nízká nabídka na trhu s bydlením, která je patrná zejména ve velkých městech.

Pohled na zadlužení domácností, poměr ceny nemovitostí k nájmům či k příjmům a další ukazatele ale nenaznačuje, že by se na německém trhu realit tvořila bublina. Ekonomové ovšem poukazují na to, že existují velké rozdíly v jednotlivých oblastech a městech, výrazný růst je patrný zejména v Mnichově, Berlíně a Hamburku. Ani zde však zatím nedošlo k tvorbě bubliny.

Německo se tedy jako problematická země nejeví, opak ale podle Natixis platí o Francii. Artus dokonce tvrdí, že došlo k „jednoznačnému odtržení mezi negativním výhledem a strukturálními problémy francouzské ekonomiky na straně jedné a pozitivním vývojem na dluhopisových trzích na straně druhé“. Pokud tento stav skončí dříve, než se Francii podaří svou strukturální pozici vylepšit, bude ohrožena celá stabilita eurozóny. Důvodem je to, že nové programy podpory zadlužených zemí eurozóny jsou založeny na sdílení rizika. To ale nebude možné, pokud se do problémů dostane i Francie a jedinou stabilní zemí zůstane Německo, varuje ekonom.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.03.2020
11:18Víkendář: Nenechme se při poskytování pomoci obalamutit jako při poslední krizi
28.03.2020
18:41Hotovost za časů COVID-19
18:27Analytici: Ekonomiku ČR změní regulace více než pandemie
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data