Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úskalí manželského života z hlediska obchodního práva

Úskalí manželského života z hlediska obchodního práva

17.12.2012 5:30
Autor: Jan Najman, KSB

V principu platí, že majetek, který některý z manželů nebo oba společně nabudou za trvání manželství, tvoří jejich společné jmění. Obvyklou správu takového majetku může vykonávat kterýkoliv z manželů; v ostatních záležitostech je třeba souhlasu obou manželů.

Představme si následující situaci: za trvání manželství jeden z manželů založí společnost s ručením omezeným či akciovou společnost. Vklad, který do společnosti vloží, pochází z jejich společných prostředků. Zakladatel společnosti se v ní následně aktivně angažuje, například v managementu. Druhý manžel o založení společností sice ví a neformálně s ním souhlasí, ale jinak se o záležitosti společnosti vůbec nezajímá.

Po čase se jeden z manželů rozhodne uvedený obchodní podíl či akcie prodat. Uzavře smlouvu o jejich prodeji a v ní jako prodávající vystupuje on sám. Zde mohou vyvstat dvě situace, které se tomu z manželů, který společnost založil a angažoval se v ní, nemusí vůbec líbit. Je totiž třeba si uvědomit, že ony akcie či obchodní podíl spadají do společného jmění manželů, jinými slovy jsou jejich společným majetkem a rozhodně nepatří pouze tomu z nich, kdo společnost založil a kdo se v ní angažoval. Na tom nemění nic ani to, že byl například v obchodním rejstříku zapsán jako společník pouze onen angažovaný manžel.

I druhý manžel má slovo

První z uvedených situací může spočívat v tom, že ten z manželů, který smlouvu o prodeji obchodního podílu či akcií nepodepsal, se bude domáhat její neplatnosti. Důvodem bude to, že k prodeji neudělil svůj souhlas (takový prodej totiž bude stěží obvyklou správou majetku). Tato situace je samozřejmě riskantní i pro smluvní partnery uvedených osob: pokud se ukáže, že prodávající byl ženatý či vdaná a druhý manžel k prodeji nedal souhlas, je druhá smluvní strana vystavena nejistotě, zda se druhý manžel nedovolá neplatnosti smlouvy.

Druhá z možností spočívá v tom, že se onen neangažovaný manžel bude chtít podílet na výnosech z uvedeného prodeje, protože prodaný podíl či akcie byly v jejich společném jmění. To může vést ke značnému pnutí, zejména nejsou-li vztahy mezi manželi zcela harmonické. Angažovaný manžel pak považuje za nespravedlivé, aby se druhý manžel podílel na výnosu z něčeho, oč se sám nijak nepřičinil. Judikatura je v této věci ovšem jednoznačná a neangažovaný manžel má vysokou šanci se podílu na výnosu z prodeje domoci. Situace může být ještě zajímavější (pohříchu pouze pro právníka), pokud jsou manželé cizinci a neuzavírali manželství podle českého práva.

Řešením z hlediska dotčených manželů je především uvědomit si, co vše společné jmění tvoří (tj. v našem případě i akcie či obchodní podíly „napsané“ na jednoho z nich). Pokud se jim nebude zamlouvat, aby akcie či podíly do společného jmění spadaly, je možné, aby mezi sebou dohodou (ve formě notářského zápisu) upravili vlastnictví k akciím či podílům jinak. Například tak, že akcie a podíly patří jen jednomu z nich a do společného jmění nespadají.

Smluvním partnerům lze zase doporučit, aby se přeci jen přesvědčili, zda osoba na druhé straně jednacího stolu není vdaná či ženatý. Pokud ano, měli by vyžadovat souhlas druhého manžela se smlouvou.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data