Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavba nových jaderných bloků v USA se protahuje a prodražuje. Chybí zkušenosti

Stavba nových jaderných bloků v USA se protahuje a prodražuje. Chybí zkušenosti

18.12.2012 16:41
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Stavět jadernou elektrárnu není žádna legrace, obzvlášť když jste to už desítky let nedělali. Své o tom ví americká energetická společnost Southern Company, která buduje dva reaktory v elektrárně Vogtle, jedny z prvních svého druhu ve Spojených státech.

Ještě donedávna Southern tvrdila, že práce na Vogtle pokračují podle harmonogramu a v rámci plánovaného rozpočtu 14 mld. USD. Teď to vypadá, že projekt má již rok zpoždění a prodraží se o stovky milionů dolarů. Zjistila to agentura, která má na stavbu reaktorů generace III+ z pověření státního regulátora dohlížet.

Vedení Southern nyní prohlašuje, že kvalita má přednost před kvantitou a že přirážka 20 až 25 % k ceně je u projektu tohoto rozsahu běžnou záležitostí. Když společnost regulátory žádala o vydání licence, o možném překročení plánovaných nákladů se nezmiňovala.

Stavba dvou reaktorů ve Vogtle typu AP 1000, jejichž design dodal americko-japonský Westinghouse, je v odvětví považována za kritický test, který by mohl zásadně ovlivnit budoucnost jaderné energetiky ve Spojených státech. Se stavbou všech více než 104 reaktorů, které jsou v zemi nyní v provozu, se započalo před rokem 1974. Problémy s překračováním harmonogramů a rozpočtů byly charakteristické i pro tehdejší dobu, která zažila poslední větší vlnu budování jaderných kapacit. Ta skončila po havárii na elektrárně Three Mile Island v roce 1979. Pokud by stejné průtahy a prodražování provázely dokončení prvních amerických bloků po téměř 40 letech, pravděpodobně energetické podniky odradí od dalších jaderných projektů.

Krom dvou bloků v elektrárně Vogtle, která se nachází v Georgii, jsou nyní ve Spojených státech ve výstavbě tři další reaktory. Na přelomu let 2011 a 2012 bylo vydáno povolení dvěma reaktorům v již fungující elektrárně Summer v Jižní Karolíně. Vogtle získal souhlas úřadů zhruba ve stejné době. Práce na novém bloku ve Vogtle začaly už v roce 2009.

Dále probíhá intenzivní stavební aktivita na reaktoru v elektrárně Watts Bar v Tennessee, jejíž stavba byla zahájena v roce 1973 a zmražena o 12 let později. Povolení k dostavbě druhé jednotky (první byla zprovozněna po velkých průtazích v roce 1996) získal provozovatel elektrárny TVA v roce 2007. Datum dokončení reaktoru bylo od té doby několikrát posunuto a původně plánované náklady ve výši 2,5 mld. USD se nyní odhadují na 4,5 mld. USD. Konečný termín připojení do sítě byl zatím stanoven na rok 2015.

Ještě před dvěma lety to vypadalo na mnohem rozsáhlejší expanzi amerických jaderných kapacit. Federální regulační úřad v lednu 2010 evidoval žádosti o vydání kombinované licence k výstavbě a provozu 14 reaktorů. Jaderné nadšení elektrárenských společností opadlo po havárii v japonské Fukušimě v březnu 2011.

Společnost Southern Company vlastní nebo provozuje 33 vodních elektráren, 34 tepelných bloků, 3 jaderné bloky, 13 jednotek na společnou výrobu elektřiny a tepla a dvě solární elektrárny. Celková výrobní kapacita všech provozů dosahuje 12,2 GW. Je tak velikostí zhruba srovnatelná s 15 GW tuzemského ČEZu. Ten by měl do roka rozhodnout o vítězi tendru na dostavbu Temelína. Oba zájemci o největší zakázku v novodobé české historii – ruský Rosatom i Westinghouse – nabízí reaktory generace III+.

První nový reaktor ve Vogtle měl být původně dokončen v roce 2016, další o rok později. Management Southern nyní připouští, že termín spuštění prvního bloku by mohl být posunut na rok 2017. Podle státní agentury, která na stavbu dohlíží, se kvůli zpoždění o víc než 12 měsíců náklady zvýší o stovky milionů dolarů. Na místě nyní pracuje přes 2000 lidí. Spolumajiteli elektrárny jsou společnost Oglethorpe Power a komunální elektrárenský úřad státu Georgia.

Za zpoždění může několik faktorů. Projekt dostal zelenou později, než se předpokládalo, takže došlo k posunutí celkového harmonogramu. Nový přitom ještě nebyl schválen. Kovové pruty v základech elektrárny nebyly nainstalovány přesně podle projektové dokumentace, což objevili až federální inspektoři. Náprava chyb si vyžádala čas a peníze navíc. Někteří subdodavatelé nesplňovali požadavky na kvalitu dodaného materiálu. Management Southern tyto porodní bolesti připisuje ztrátě zkušeností po třiceti letech útlumu jaderného odvětví.

Kvůli zpoždění a prodražování se začínají ozývat hlasy, podle nichž by dodatečné náklady měly být strženy ze zisků elektrárenské společnosti. Ta má s místními úřady vyjednáno, že z každého utraceného dolaru se jí část musí vrátit na prodeji elektřiny. Dále probíhají jednání o podmínkách státních garancí na úvěr ve výši 8,3 mld. USD. Southern tvrdí, že pokud nebudou nastaveny podle jejích potřeb, se dokáže obejít bez garancí.

Potíže s dodržením harmonogramu a rozpočtů má zatím i většina nově budovaných bloků v Evropě. Francouzská Areva si zkusila své při stavbě prvního exempláře reaktoru EPR ve finské elektrárně Olkiluoto. Projekt má zatím pětileté zpoždění, přičemž náklady vzrostly na téměř dvojnásobek původní projekce. Finský zákazník proto zahájil proti Arevě arbitrážní řízení a požaduje finanční kompenzaci ve výši 2,3 mld. EUR (57 miliard korun). Druhý evropský EPR reaktor, budovaný ve francouzském Flamanville, zatím čelí podobnému scénáři. Původní náklady se ze 3,3 mld. EUR vyšplhaly na 6 mld. EUR a datum dokončení bloku se posunulo z roku 2011 na rok 2016. 


 
(Zdroje: AP, Reuters, World Nuclear News, Nuclear Street, NRC)


Čtěte více:

Šéf GE Immelt: Jádro přestává být vůči konkurenci nákladově omluvitelné
30.07.2012 18:11
Jaderná energetika je v konkurenčním srovnání vůči jiným technologiím ...
Čína obnovila stavbu jaderných elektráren. Do energetiky pustí zahraniční kapitál
26.10.2012 12:57
Čína rozmrazila program výstavby jaderných elektráren, pozastavený po ...
Evropské energetiky 2013: Nižší zisky šestým rokem nebo oživení? A co dividendy?
04.12.2012 18:11
Hospodářské oživení v Evropě a růst cen elektřiny jsou faktory zcela n...
Šéf Arevy: Náklady jádra dostáváme k uhlí či plynu, přijdou nové tendry. S Westinghouse by prý Fukušima nebyla…
13.12.2012 18:10
Jaderná energetika je výhodným zdrojem elektřiny, který se daří náklad...

Váš názor
 • Temelín
  18.12.2012 17:32

  Tak se mi zdá, že by nás ten slavný Westinghouse mohl stát spoustu trápení a peněz navíc. Aby jsme pak neříkali zlatí Rusáci.
  Ricochet
  • Je vůbec někdo schopný garantovat konečnou cenu?
   19.12.2012 15:02

   Ano i Westinghouse má problémy dostavět elektrárnu včas a za plánované náklady, AREVA to přiznala předem, ale jsem zvědavý, jak se bude postupovat, pokud někdo nedodrží cenu a elektrárna bude už napůl stát. Prostě se bude muset dostavět i za tuto zvýšenou cenu? Jestliže ČEZ vyřadil AREVU měl by zvážit, jak jsou na tom s garancí ceny ostatní.
   Jadernak
  • Re: Temelín
   19.12.2012 8:55

   Problém ani není tak kdo JE staví, ale kde ji staví. Když Putin nebo ÚVKSČ řekne, že elektrárna bude včas, tak s tím nikdo nepolemizuje ani úřad pro jadernou bezpečnost. V Evropě i USA se stavby protahují, protože do toho kafrá kde jaký úřad od hnutí Greenpeace, přes obce v okolí, po úřad pro jadernou bezpečnost (u nás ještě lobbisti a zkorumpovaní poslanci). Temelín se nám neskutečně prodraží at ho bude stavěk kdokoliv.
   ..
Aktuální komentáře
27.09.2021
17:32Růst výnosů doléhá na techy, akciový optimismus odpoledne polevil  
17:20Zisky daleko před produktem a FedEx indikátor dalšího vývoje cyklu
17:12Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
12:09Akcie a výnosy rostou. Německé volby přijaty kladně  
11:24RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2021
10:52Čeká Evropu tuhá zima? Zamrznutí dodávek ruského plynu se může protáhnout až do listopadu
9:11Rozbřesk: Vzkaz německého voliče: rudo-zelená koalice nebude
8:56Evropa je nastavena na rally. Rudo-zeleno v Německu nebude, výsledek voleb ale snadný není  
8:18S Merkelovou odchází i síla CDU/CSU. Německé volby vyhráli sociální demokraté
6:04Najít směr na současných trzích není tak těžké, říká expertka BofA. Jaká je její strategie?
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m