Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spojené státy se obávají zahraničních firem. Nákupy citlivých technologií prý dirigují mateřské vlády

Spojené státy se obávají zahraničních firem. Nákupy citlivých technologií prý dirigují mateřské vlády

21.12.2012 17:09
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Americké úřady jsou si docela „jisté“, že jedna nebo víc zahraničních vlád nařídila svým společnostem zakoupit důležité technologie ve Spojených státech, a to v rámci „koordinované strategie“. Tak zní varovný závěr zprávy Výboru pro zahraniční investice, který schvaluje citlivé akvizice amerického majetku. Zpráva podtrhuje rostoucí obavy administrativy prezidenta Baracka Obamy ohledně motivů zahraničních státních i soukromých subjektů usilujících o koupi amerických firem a technologií.

Jako důkaz „podezřelého chování“ členové výrobu, kterému předsedá ministerstvo financí, identifikovali „specificky zaměřené pobídky“, kterými se cizí vlády snaží své společnosti cíleně navigovat k převzetí amerických konkurentů. Mezi nejčastěji používané nástroje v této taktice patří granty, levné úvěry nebo daňové úlevy.

Podrobnosti ohledně toho, které vlády a společnosti konkrétně Američané podezřívají, nechtělo ministerstvo financí sdělit. Tajnou verzi zprávy, v níž jsou vývody podpořeny sebranými informacemi, obdrželi členové Kongresu.

Podle oslovených analytiků se ze strany Washingtonu jedná o varovný výstřel, který má cizí vlády upozornit na to, že americká administrativa je na pozoru a že některé akviziční pokusy neprojdou.

Nepříliš známý výbor, který se ve svém šetření zabýval pouze zahraničními nákupy z loňského roku, má v posledních měsících plné ruce práce. Obama v září na jeho doporučení poprvé po dvaceti letech zablokoval záměr zahraničního investora, když čínské společnosti nařídil zrušit stavbu farmy větrníků, která měla stát poblíž vojenské námořní základny Boardman v Oregonu. Rozhodnutí bylo zdůvodněno bezpečnostními obavami. Společnost Ralls Corp., která kvůli zákazu žaluje Bílý dům, má do 90 dnů od rozhodnutí demontovat veškeré zařízení a projekt prodat.

Výbor bývá označován anglickou zkratkou CFIUS a zahrnuje zástupce 16 rezortů a agentur, včetně ministerstva obrany, obchodu, zahraničí a také vnitřní bezpečnosti. Ustaven byl exekutivním příkazem prezidenta Geralda Forda v roce 1975.

Jeden z bývalých členů orgánu tvrdí, že poslední zpráva je „celkem významná“ a mohla by signalizovat posun v uvažování Bílého domu. Ten by se nyní měl více zaměřovat na bezpečnostní a strategickou dimenzi navrhovaných akvizic a mohl by k jejich blokaci přistupovat častěji.

Podle zprávy se v žebříčku zemí, z nichž pocházely společnosti usilující o získání důležitých amerických technologií, na prvním místě umístila Velká Británie se 30 transakcemi, následovaná Francií, Japonskem, Kanadou, Nizozemím, Německem a Izraelem. Čínské společnosti byly původci čtyř zkoumaných obchodů.

(Zdroje: FT, Bloomberg, Sills, Gay Hartwell: Committee on Foreign Investments in the United States (CFIUS))


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data