Americké úřady jsou si docela „jisté“, že jedna nebo víc zahraničních vlád nařídila svým společnostem zakoupit důležité technologie ve Spojených státech, a to v rámci „koordinované strategie“. Tak zní varovný závěr zprávy Výboru pro zahraniční investice, který schvaluje citlivé akvizice amerického majetku. Zpráva podtrhuje rostoucí obavy administrativy prezidenta Baracka Obamy ohledně motivů zahraničních státních i soukromých subjektů usilujících o koupi amerických firem a technologií.
Jako důkaz „podezřelého chování“ členové výrobu, kterému předsedá ministerstvo financí, identifikovali „specificky zaměřené pobídky“, kterými se cizí vlády snaží své společnosti cíleně navigovat k převzetí amerických konkurentů. Mezi nejčastěji používané nástroje v této taktice patří granty, levné úvěry nebo daňové úlevy.
Podrobnosti ohledně toho, které vlády a společnosti konkrétně Američané podezřívají, nechtělo ministerstvo financí sdělit. Tajnou verzi zprávy, v níž jsou vývody podpořeny sebranými informacemi, obdrželi členové Kongresu.
Podle oslovených analytiků se ze strany Washingtonu jedná o varovný výstřel, který má cizí vlády upozornit na to, že americká administrativa je na pozoru a že některé akviziční pokusy neprojdou.
Nepříliš známý výbor, který se ve svém šetření zabýval pouze zahraničními nákupy z loňského roku, má v posledních měsících plné ruce práce. Obama v září na jeho doporučení poprvé po dvaceti letech zablokoval záměr zahraničního investora, když čínské společnosti nařídil zrušit stavbu farmy větrníků, která měla stát poblíž vojenské námořní základny Boardman v Oregonu. Rozhodnutí bylo zdůvodněno bezpečnostními obavami. Společnost Ralls Corp., která kvůli zákazu žaluje Bílý dům, má do 90 dnů od rozhodnutí demontovat veškeré zařízení a projekt prodat.
Výbor bývá označován anglickou zkratkou CFIUS a zahrnuje zástupce 16 rezortů a agentur, včetně ministerstva obrany, obchodu, zahraničí a také vnitřní bezpečnosti. Ustaven byl exekutivním příkazem prezidenta Geralda Forda v roce 1975.
Jeden z bývalých členů orgánu tvrdí, že poslední zpráva je „celkem významná“ a mohla by signalizovat posun v uvažování Bílého domu. Ten by se nyní měl více zaměřovat na bezpečnostní a strategickou dimenzi navrhovaných akvizic a mohl by k jejich blokaci přistupovat častěji.
Podle zprávy se v žebříčku zemí, z nichž pocházely společnosti usilující o získání důležitých amerických technologií, na prvním místě umístila Velká Británie se 30 transakcemi, následovaná Francií, Japonskem, Kanadou, Nizozemím, Německem a Izraelem. Čínské společnosti byly původci čtyř zkoumaných obchodů.
(Zdroje: FT, Bloomberg, Sills, Gay Hartwell: Committee on Foreign Investments in the United States (CFIUS))