Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Korporátní syslíci mají tvrdou palici

Korporátní syslíci mají tvrdou palici

04.01.2013 18:41

Do celkového neradostného pokrizového obrázku na první pohled nepasuje jeden klíčový rys – vysoká ziskovost firem a obrovský objem hotovosti, kterou společnosti drží. Nefinanční sektor v USA měl v roce 1988 asi 250 miliard dolarů hotovosti, po pár letech se ale rychlost její akumulace prudce zvyšuje. V roce 2000 jsme tak na cca 600 miliardách dolarů a dnes atakujeme hranici 1.400 miliard dolarů (hromadění hotovosti tedy není jevem čistě pokrizovým). Toto syslování dolarů tedy není ani zdaleka jevem pouze pokrizovým.

sys1

 

Staré tržní rčení říká, že „cash is king“. Hodně firemní hotovosti ale může být Andersenovým nahým vladařem a to na mikro i makro úrovni. U té první můžeme konstatovat, že při růstu hotovosti v rozvaze konkrétní firmy se musí její vlastníci vždy ptát, zda je v jejich zájmu. Co s penězi umí management udělat lépe, než by to zvládli oni sami? Jinak řečeno, vysoká zásoba hotovosti má opodstatnění pouze v případě, když maximalizuje hodnotu společnosti. Tedy buď v případě, že je předehrou k profitabilním investicím alespoň pokrývajícím náklad kapitálu, nebo bezpečnostním polštářem před předpokládaným (přechodným) poklesem ziskovosti a nedostatku finančních zdrojů (zamrznutí trhů, úvěrů...).

Získat hlubší vhled do toho, co se v korporátním světě vlastně děje, nám pomohou další dva grafy. První z nich ukazuje vývoj investic (v podílu k HDP), druhý vývoj zisků (opět relativně k HDP). Ten druhý ukazuje dnes již notoricky známý fakt – zisky dosahují rekordních výšin (a neplatí to jen v USA). To mimochodem budí otázku ohledně toho, jak dlouho ještě mohou růst na „úkor“ dalších složek příjmů. Nezapomínejme, že ekonomika je uzavřený systém – růst podílu zisků znamená pokles podílu mezd, což může vést až k situaci firemního dušení ekonomiky - přes tlak na mzdy a spotřebu domácností.

V grafech jsem oranžově zvýraznil zrcadlový pohyb investic a zisků – klesající podíl zisků šel do cca počátku 80. let ruku v ruce s rostoucími investicemi, poté se polarity přehazují a klesající investice doprovází rostoucí zisky. Jde o trochu kontraintuitivní jev, protože bychom spíše předpokládali, že dlouhodobě platí: čím lepší ziskovost, tím lepší ekonomické prostředí a tím vyšší investice (pokrizový vývoj by v tomto smyslu byl anomálií).

sys2

 

Fakta jsou každopádně následující: Zhruba od počátku 90. let se zvedá tempo, jakým korporace akumulují hotovost ve svých rozvahách. Ziskovost firem (podíl zisků na HDP) trendově roste už od 80. let. Investice od té doby ale trendově klesají, i když s velkými vlnami. Celý proces není samozřejmě tématem, které by šlo pořešit krátkými úvahami (jak naznačuje i zmíněné kontraintuice). Jako pracovní hypotézu podle mne můžeme používat následující:

Globalizace, nové technologie a klesající vyjednávací síla práce vedou k tomu, že dlouhodobě roste ziskovost firem. To možná až za hranici, kdy si dnes už v rozvinutých ekonomikách kanibalizuje poptávku. Posun ke kapitálově méně náročným odvětvím zároveň vyvolává trendový pokles investic. Obojí se projevuje tím, že společnostem výrazně roste schopnost generovat cash flow. Po dlouhá léta ale tvrdohlavě odmítají rozdělení velké části těchto peněz vlastníkům. Tento syslí syndrom stojí jednak na tom, že management nemusí mít vždy úplně stejné zájmy jako vlastníci firem, a v poslední době i na vysoké nejistotě ohledně dalšího vývoje. Pokud druhý důvod postupně padne, budou mít syslíci velké dilema.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Hezka rýmovačka ...
    07.01.2013 11:04

    A co takhle - náš analytik Soustružník, zašel sobě na žejdlík, k tomu si dal - vepřo zelo i knedlik, do záhad čísel však nepronik.
    Strejček
Aktuální komentáře
19.09.2021
15:47Všichni jsou najednou experty na covid. K naší škodě
8:25Víkendář: Co vyžaduje úspěšná transformace firmy
18.09.2021
7:57Víkendář: Co táhne ceny nemovitostí? Význam sazeb je přeceňován
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
16:42Závěr týdne nevyšel, akcie i dluhopisy padají  
16:09Berlín koupí 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen za 2,5 miliardy eur
15:48Jaromír Strnad: Navýšení sazeb ČNB by mohlo nahrát bankám obchodovaným v Praze
15:39Infineon v Rakousku otevřel závod na výrobu čipů za 1,6 miliardy eur
14:38Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika
14:09Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
12:25Perly týdne: Elektromobily Ferrari, pokrizových 12,5 % ročně a nejpopulárnější sázky na finančních trzích
12:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:35Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let
10:48Pozitivní dopoledne pro akcie a rostoucí šance na větší akci ČNB  
10:34Americký akciový trh zpomaluje. Některé sektory klesají z 52týdenních maxim o více než dvacet procent
9:04Rozbřesk: Jestřábí výroky Marka Mory zvyšují pravděpodobnost prudšího růstu sazeb a hrají do not koruně

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data