China Investment Corporation (CIC), největší fond státního bohatství na světě, v loňském roce výrazně zvýšil svoji ziskovost a dostal návratnost investic nad 10 %. „Rok 2012 pro nás byl mnohem lehčí než rok 2011 a výnosnost byla mnohem vyšší,“ tvrdí předseda představenstva a výkonný ředitel CIC Lou Jiwei. Dodává, že se letos hodlá zaměřit víc na Evropu, než na Spojené státy. Ačkoliv konečná čísla zatím nejsou k dispozici, vedení věří, že se fond se svými aktivy v hodnotě 482 mld. USD v loňské bilanci dostane nad 10% návratnost.
Dvouciferný výnos by pro CIC byl velký úspěch po předloňském roce, kdy fond utrpěl první meziroční pokles zisku v historii. Konečný výsledek tehdy klesl o 6,1 % na 48,4 mld. USD. Výkonnost táhly dolů ztráty na akciovém trhu, zasaženém rostoucími cenami ropy, katastrofálním zemětřesením v Japonsku, evropskou dluhovou krizí a snižováním ratingů. Fond v roce 2011 vykázal největší pokles výnosu zahraničních investic.
Podle Loua CIC loni kvůli zvýšené volatilitě změnil taktiku. Největšími zdroji nestability prý byly měnové a fiskální politiky zemí, kde CIC investuje. Ve snaze o navýšení zisků fond expandoval do sektoru soukromého kapitálu a začal přímo kupovat podíly ve vybraných společnostech. Investice do fondů soukromého kapitálu, do hedgeových fondů a přímé investice se v roce 2011 na celkovém portfoliu CIC podílely ze 43 %, což bylo dvakrát tolik co v předchozím roce.
Velmi pozitivně se k čínským investorům podle Loua staví v Kanadě a ve Velké Británii, což prý nelze říci o Spojených státech. Evropa dřív vábení čínských investic odolávala, ale po propuknutí dluhové krize nastal obrat o 180 stupňů. Naposled do Pekingu za víc investic přijel lobbovat francouzský ministr financí.
CIC loni kvůli ekonomické a politické krizi eurozóny přestal nakupovat státní dluhopisy emitované evropskými vládami. Fond ale na kontinentu dál hledá investiční příležitosti. „To, co se právě děje v Evropě, je pro nás samozřejmě zdrojem obav,“ prohlásil v květnu prezident CIC Gao Xiqing. „Naši lidé se stále poohlížejí po příležitostech v Evropě, ale státní dluhopisy kupovat nechceme,“ dodal. Předseda dozorčí rady CIC Jin Liqun poté prohlásil, že o eurobondy jištěné jádrovými zeměmi eurozóny by Čína zájem měla. Ještě v roce 2010 fond navyšoval pozice v eurových a dolarových dluhopisech.
I když se CIC straní evropských obligací, lákají ho investice do projektů v Evropě a také majetková účast v rozvíjejících se společnostech, které potřebují kapitál. Podle posledních informací má fond zájem o podíl v německé automobilce . Ta mediální spekulace nechtěla komentovat. CIC také podala nabídku na kancelářský komplex ve velké Británii v hodnotě 800 mil. GBP. Krom průmyslu a realit se fond hodlá zaměřit na infrastrukturu.
Fond, vytvořený v roce 2007, se snaží posílit svoji přítomnost mimo Čínu ve snaze zvýšit výnos z gigantického objemu devizových rezerv, které země za poslední roky nashromáždila. Jeho dalším úkolem je zajistit dodávky komodit. Loni čínská vláda kapitál CIC navýšila o 50 mld. USD.
(Zdroje: Reuters, CNBC)