Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rosatom se může vedle ČEZ podílet na dostavbě Jaslovských Bohunic

Rosatom se může vedle ČEZ podílet na dostavbě Jaslovských Bohunic

16.01.2013 9:39
Autor: ČTK

Ruský Rosatom může vstoupit do projektu na dostavbu nového jaderného bloku ve slovenské elektrárně v Jaslovských Bohunicích. ČEZ společně se slovenskou společností Jadrová a vyraďovacia spoločnost (JAVYS) a Rosatomem podepsaly memorandum, které vstup partnera do projektu na dostavbu jaderné elektrárny umožňuje. V tiskové zprávě to dnes uvedla společnost ČEZ

"Pro Skupinu ČEZ je nyní hlavní prioritou příprava výstavby dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín. Účast v dalším z takto velkých projektů by pro ni byla kapacitně velmi náročná, proto souhlasila s možností otestovat vstup dalšího partnera," uvedla mluvčí ČEZ Martina Půlpánová. 

Na prodej je podíl v Jaderné energetické společnosti Slovenska (JESS), která byla založena pro přípravu projektu nového jaderného zdroje v Jaslovských Bohunicích. ČEZ v této společnosti vlastní 49 procent. Zbylých 51 procent drží slovenská státní firma JAVYS. Podle Mladé fronty Dnes činí hodnota podílu české firmy zhruba 110 milionů eur (2,8 miliardy korun), což je její vklad do základního kapitálu firmy plus práce na projektu. 

Koupí podílu v JESS by se Rosatom dostal ke kontraktu na výstavbu nového jaderného bloku v hodnotě zhruba tři miliardy eur (76,3 miliardy Kč). Energetický zdroj by mohl být dokončen v roce 2020. Slovensko stavbu plánuje mimo jiné proto, že se při vstupu do Evropské unie zavázalo odstavit dva starší bloky elektrárny. 

V současné době elektřinu v Jaslovských Bohunicích, které byly na začátku 70. let minulého století první jadernou elektrárnou v tehdejším Československu, vyrábí dva jaderné bloky, každý o výkonu 505 MW. Tento zdroj má ukončit činnost do roku 2017. Slovensko má také jadernou elektrárnu v Mochovcích na jihu země, kde se nyní dostavuje třetí a čtvrtý reaktor. 

Rosatom dodává reaktory i pro rozšiřovanou slovenskou elektrárnu Mochovce. V Česku je jedním ze dvou účastníků tendru na dostavbu dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Uchází se o ni prostřednictvím Atomstrojexportu v konsorciu s další ruskou společností Gidropress a českou firmou Škoda JS. Jejich soupeřem je americký Westinghouse.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.10.2025
13:02Ponorková divize Thyssenkruppu se oddělila a vyplula na burzu, akcie prudce vzrostly
12:01Vstup do nového týdne je pozitivní, Francii ale kazí den horší rating  
11:58Investice do DIP nabírají na tempu. Letos podle AKAT překoná 200 tisíc smluv
11:46BNP Paribas (-10 procent) může čelit až miliardovým nárokům kvůli její roli v genocidě v Súdánu
11:44Cloud od Amazonu měl výpadek. Nefungovala řada webů a aplikací
10:33Kering snižuje zadlužení, kosmetickou divizi prodá L´Oréalu za 4 miliardy eur
10:13Bilionová AI bublina? Investoři se neshodnou na budoucnosti této technologie
10:05Růst čínské ekonomiky byl ve třetím čtvrtletí nejpomalejší za rok
8:48Výkup ČEZ jako strategická priorita, snížený rating Francie a prodej kosmetiky Keringu do L'Orealu  
8:44Rozbřesk: O zalezlých švábech, výpadcích amerických dat a nižším ratingu Francie
6:09Kdy vstoupí OpenAI jako největší neobchodovaná firma na akciový trh?
19.10.2025
15:36Růst poptávky po energiích v čele s datacentry zajistí, že fosilní paliva budou ještě dlouho dominovat, předpovídá McKinsey
8:57Víkendář: AI, technofeudalismus a už ne tak dobrá rada pro studium
18.10.2025
14:51Datacentra žízní po vodě. To je problém pro třetinu Evropy
8:52Víkendář: Pokaždé si lidé říkali, že pracovní místa budou zničena novými technologiemi…
17.10.2025
22:02Wall Street rostla poté, co Trump mírnil svůj postoj vůči Číně  
17:36Ztráta zodpovědnosti je na dluhopisech vidět. Jak je na tom Čína?
16:33Státní dluh na novém rekordu, vzrostl na 3,518 bilionu Kč
16:00VIG kupuje německou pojišťovnu Nürnberger za 1,38 miliardy eur
15:20Ozempic za 150 dolarů místo tisíce? Trumpova slova rozkolísala farmaceutický trh

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y