Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Popřou čínští komunisté sami sebe, aby dosáhli potřebného vyváženého růstu?

Popřou čínští komunisté sami sebe, aby dosáhli potřebného vyváženého růstu?

4.2.2013 16:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Zpomalování čínské ekonomiky by nemělo nikoho překvapovat. Globální ekonomika se během dvou desetiletí před finanční krizí nacházela ve výjimečné situaci a nyní jsou podmínky mnohem náročnější. Mnohé faktory, které táhly čínský růst, jsou navíc neopakovatelné. Jako příklad lze uvést vstup do Světové obchodní organizace, stěhování lidí z vesnic do měst či růst podílu investic k HDP nad 50 %. I když v současné době dochází ke krátkodobému zvýšení růstu čínské ekonomiky, jeho dlouhodobému poklesu se není možné vyhnout.

Dříve či později pravděpodobně dojde k posunu tempa růstu směrem k 5 % ročně. Bezproblémovost přechodu na tuto novou úroveň není jistá. Celý ekonomický model Číny musí doznat změny, ve své podstatě tak hovoříme o změně politiky. K posunu směrem k nové rovnováze dojde v každém případě. Již v roce 2011 klesl podíl investic na 48 % HDP, poprvé od roku 2001 se tak nacházel pod 50 %. Slabší byl i výsledek zahraničního obchodu a čtvrtletní růst se na počátku roku 2012 snížil k 6 %. Následovala však reakce vlády a uvolněnější finanční podmínky spolu s investicemi do infrastruktury zajistily opětovné zvýšení tempa růstu. Tento trend trvá i v letošním roce.

Z hlediska posunu k nové rovnováze jde v současné době o špatný růst. Investice se v minulém roce opět vyšplhaly na 55 % HDP. Někteří zástupci vlády navíc volají po tom, aby se urbanizace stala nejdůležitějším tahounem růstu. Můžeme přitom vidět, že růstu již nebude dosahováno rostoucí pracovní silou, populace v pracovním věku v roce 2012 dokonce klesla. Jde o první známky toho, co přijde v následujících letech. Akumulace produkčního kapitálu bude také výrazně klesat a produktivita výrobních faktorů se vrátila na úroveň 2 %. Během posledních deseti let se přitom pohybovala zhruba na dvojnásobné úrovni.

Nedojde-li ke zvýšení produktivity a Čína se bude ohledně růstu nadále spoléhat na investice, musel by jejich poměr k HDP vzrůst na více než 60 %. Jinak tempo současného růstu udrženo nebude. Je jasné, že při takovém objemu investic by ale nakonec došlo k vytvoření a prasknutí bubliny. Problém spočívá v tom, že výrazné komplikace může přinést i snižování investic někam k úrovni 40 % HDP. Jednoduchá matematika ukazuje, že takový posun rovněž přinese zpomalení celkového růstu. S investicemi se navíc úzce pojí problém s úvěry. Tradiční bankovní úvěry nyní v Číně představují jen asi polovinu celkových úvěrů v zemi. Zbytek tvoří úvěry poskytované hlavně firmami či místními vládami. Objem celkových úvěrů zahrnující i tyto pohledávky dosáhl minulý rok 210 % HDP. Mezi zeměmi s podobnou úrovní příjmů na hlavu, jako má Čína, je to zdaleka nejvíce.

MMF a další instituce tvrdí, že klíč k úspěšnému přechodu k nové rovnováze tkví v poklesu vlivu státu v ekonomice. Ten by neměl být vlastníkem výrobních kapacit a přímo ovlivňovat tržní procesy v ekonomice. Namísto toho by měl dohlížet na řádný konkurenční boj, zajišťovat kvalitní vzdělání, inovaci a další služby. Klíčová je v tomto ohledu liberalizace a programy zaměřené na snížení příjmové a sociální nerovnosti. Jinak řečeno, úspěch závisí na tom, zda budou implementovány reformy, které mohou být v protikladu s principy Komunistické strany a se zájmy některých skupin.

Uvedené je výtahem z „China and the end of extrapolation”, autorem je George Magnus.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data