Aktualizováno Data o spotřebitelské inflaci v eurozóně potvrzují pokles v únoru na 1,8 procenta z lednových 2 procent. Doplňují meziměsíční změnu spotřebitelských cen, která činila 0,4 procenta. Ačkoli postupné zvolňování inflace, která se dostává pod cíl, přispívá ke spekulacím, že by ECB mohla svou politiku ještě uvolnit, samotná dnešní čísla důvodem k reakci trhu nejsou, neboť potvrzují už známé předběžné údaje.
Inflace by v únoru byla ještě nižší, nebýt příspěvku energií a potravin. Ceny elektrické energie se zvedly meziročně o 8,2 procenta, potraviny zdražily o 2,7 procenta. Bez těchto vlivů by inflace v eurozóně dosahovala 1,3 procenta. Nízká jádrová inflace ukazuje na slabé inflační tlaky vyvolané poptávkou. Ceny průmyslového zboží vzrostly pouze o 0,8 procenta po růstu v předchozích měsících zhruba o procento. Snížení cen sledujeme v oblasti telekomunikací (meziročně -5,2 procenta) nebo zdravotnických služeb (-4,8).
Na průměru eurozóny je inflace v Německu. Dlouhodobě zvýšený je růst cen v Estonsku (4,0 %), nadprůměrnou inflaci registruje také Nizozemsko (3,2 %), Španělsko (2,9 %) nebo Finsko (2,5 %). Lehce nad průměrem rostou ceny také v Itálii. Naopak u menších zemí periferie je inflace mírnější: V Portugalsku ceny rostly o 0,2 procenta, v Irsku o 1,2 procenta a v Řecku jen o 0,1 procenta. Nejde o ojedinělý výkyv, nízká inflace zde trvá už několik měsíců.
V celé EU za samotný únor vzrostly spotřebitelské ceny stejně jako v eurozóně, tedy o 0,4 procenta. Meziroční inflace pak byla vyšší, na 2,0 procenta. I toto číslo však znamená ve srovnání s předchozími měsíci pokles.