Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské energetiky tíží špatné podmínky v sektoru a vysoký dluh, říká Fitch

Evropské energetiky tíží špatné podmínky v sektoru a vysoký dluh, říká Fitch

26.3.2013 11:10, aktualizováno: 26.3. 11:35

Aktualizováno

Společnostem v evropském energetickém sektoru hrozí zhoršení úvěrových ratingů, nebo mají přinejlepším z finančního hlediska jen omezený manévrovací prostor na stávajícím stupni úvěrového hodnocení. Agentura Fitch to uvedla v dnešní zprávě o pětici jí pokrývaných největších evropských utilit, kam patří francouzská EDF, italský Enel, španělská Iberdrola a německé společnosti E.ON a RWE. Sektor podle Fitch čelí zvýšenému riziku podnikání a jeho problémem je také vysoká míra zadlužení.

Zatímco u firem Enel a Iberdrola doprovází současné ratingy negativní výhled, u zbytku jmenovaných titulů Fitch hovoří o omezené možnosti zvýšení úvěrového hodnocení. Čistý dluh této pětice energetik hodnotí agentura jako vytrvale vysoký – na konci loňského roku činil celkem 166 miliard eur, což bylo o 2 procenta více než o rok dříve.

Fitch očekává, že provozní cash flow největších evropských utilit bude v letošním i příštím roce pod tlakem, což potvrzují i výhledy společností zveřejněné společně s výsledky za rok 2012. „Důvodem je dlouhotrvající hospodářský pokles ve většině Evropy (Fitch čeká pokles HDP eurozóny o 0,5 procenta i letos), vedoucí k poklesu poptávky a velkoobchodních cen elektřiny, mimo to také tlaky regulátorů a dodatečně uvalované daně na utility v mnoha zemích Evropy,“ uvedla agentura Fitch. Dalším zdrojem tlaku na strukturální úrovni je pro mnoho firem navíc nižší zdroj příjmů z konvenčních elektráren, jimž v rostoucí míře konkurují subvencované alternativní zdroje.

Reakce managementu energetik na nepříznivé podmínky v sektoru i ty vycházející z oslabené ekonomiky byly doposud obezřetné, ať už se jednalo o snižování investičních výdajů (v omezené míře, většina firem stále počítá s rozsáhlými investicemi), prodej aktiv, snižování nákladů a kroky vedoucí ke zvyšování efektivnosti, říká Fitch s tím, že většina velkých společností v sektoru hodlá v letech 2013 a 2014 snižovat dluh. Dividendová politika je nadále ve většině případů spojena s výplatním poměrem v rozmezí 50 až 60 procent zisku.

Zmíněné společnosti do velké míry využívají možnost financování na trhu emisí dluhopisů. „Věříme, že solidní likvidita a dobrý přístup na dluhopisové trhy, který celá pětice firem prokázala, jsou faktory zmírňující některé nepříznivé tlaky vycházející jak ze sektoru tak z ekonomiky,“ uvedla Fitch. 

 
Francouzská Electricite de France (EDF) dnes výrazně roste (+3,6 %) na 40denní maximum a vede si nejlépe v rámci indexu Stoxx 600 Utilities. Analytici Morgan Stanley zvýšili doporučení na titul na „overweight“ a cílovou cenu z 19 EUR na 23 EUR s odůvodněním „mimořádného růstu zisků“. MS navíc upozorňuje, že akcie EDF se v současnosti obchodují na 9násobku očekávaného PE pro rok 2014, což je níže ve srovnání s konkurenty, a nabízí stabilní dividendový výnos 7,6 procenta. MS upozorňuje, že v současnosti probíhající revize energetické strategie ve Francii by mohla být pro EDF pozitivní (např. prodloužením životnosti jaderných elektráren), a také na získání povolení od britské vlády k výstavbě jaderných reaktorů v jihozápadní Anglii, první nové jaderné elektrárny v zemi od roku 1995.

Za nízkou zadluženost pochválila agentura Fitch českou energetiku ČEZ, když před dvěma týdny potvrdila její rating na úrovni „A-„ se „stabilním“ výhledem. Jako důvod uvedla, mimo zadluženosti pod evropským průměrem, silnou pozici skupiny na trhu a vertikální integraci v českém energetickém sektoru. Fitch čeká mírný růst zadlužení ČEZu v letošním a příštím roce, stále však „v mezích současného ratingu“. ČEZ má na druhou stranu podle Fitch v porovnání se svou evropskou konkurencí menší podíl EBITDA v rámci regulovaného a předvídatelného byznysu a jeho cash flow je více exponováno vůči cyklům a rizikům ohledně vývoje ceny silové elektřiny.

(Zdroj: Bloomberg, Fitch)


Čtěte více:

Dividendy energetik jako je ČEZ nesou více než dluhopisy vlád. Je to dost pro otupení rizik?
12.3.2013 12:19
Evropské energetiky nyní nabízejí lepší dividendový výnos než je výn...
Fitch potvrzuje rating ČEZu. Chválí nízkou zadluženost, ale byznys má za více nejistý
13.3.2013 13:29
Silná pozice skupiny ČEZ na trhu a vertikální integrace v českém energ...
Rakouská energetika EVN chce hnát Bulharsko před arbitráž, už sčítá škody
19.3.2013 13:56
Rakouská energetika EVN, která je jedním že tří distributorů elektřiny...
EDF může postavit první britskou jadernou elektrárnu od roku 1995
19.3.2013 17:26
Britské ministerstvo energetiky dnes vydalo francouzské společnosti ED...
Baran (ČEZ): Z Bulharska neodejdeme, nižší cena elektřiny ale srazí zisk
22.3.2013 15:35
Všechny bulharské součásti energetiky ČEZ narovnají nedostatky ve svém...
ČEZ chce s oběma uchazeči o Temelín jednat o vylepšení nabídek
25.3.2013 13:30
Tuzemská energetika ČEZ předběžně vyhodnotila nabídky na dostavbu jade...

Váš názor
  • Jsme chválení
    26.3.2013 12:31

    přesto nás nikde nechtějí...to mi připomíná, že jeden muž se rozešel s mojí kamarádkou a jako důvod uvedl, že je pro něho příliž dobrá...jo ale to už jsem psala
    ZUZKA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC