Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V USA se rozhořel boj o převzetí operátora Sprint Nextel (+17 %). Dish Network nabízí 25,5 miliardy dolarů

V USA se rozhořel boj o převzetí operátora Sprint Nextel (+17 %). Dish Network nabízí 25,5 miliardy dolarů

15.04.2013 13:10, aktualizováno: 15.4. 15:37

Aktualizováno

O převzetí třetího největšího amerického mobilního operátora Sprint Nextel už neusiluje jen japonský operátor Softbank, ale nově i provozovatel satelitních televizí Dish Network nabízející 13% prémii vůči pátečnímu závěru. Dnešní nabídka na převzetí od Dish Network dosahuje hodnoty 25,5 miliardy dolarů a akcie Sprint Nextel v premarketu v reakci rostou dokonce ještě nad novou nabídku.

Konkrétně by akcionáři měli od Dish Network získat za jednu akcii Sprint Nextel 7 dolarů (13% prémie vůči pátečnímu závěru 6,22 USD). Z toho má být však pouze 4,76 dolaru v hotovosti a dále mají akcionáři získat za jednu akcii Sprint Nextel ještě 0,05953 akcie Dish Network. Celkem tedy Dish Network nabízí za převzetí Sprint Nextel 17,3 miliardy dolarů a 8,2 miliardy svých akcií.

Akcie v předobchodní fázi po první hodině od nabídky rostly přes 15 procent dokonce až na 7,20 USD s tím, jak rostly také spekulace na odpověď od dalších potenciálních zájemců o převzetí Sprint Nextel. Samotné otevření titulu přineslo více než 17% růst až na 7,33 USD.

Již loni v říjnu nabídla 20,1 miliardy dolarů za převzetí 70 procent akcií třetího největšího amerického operátora Sprint Nextel společnost Softbank, trojka mezi operátory v Japonsku. Motivací japonské konkurenční nabídky ohodnocující celou společnost Sprint Nextel na 28,6 miliardy dolarů, je vidina získání přístupu na americký trh. Sprint Nextel měl touto cestou získat zdroje k expanzi na domácím trhu. Obě společnosti také spojují podobné technologie. Transakce měla být zatím největší akvizicí, jakou kdy japonská firma v zahraničí uskutečnila.

Dnešní nabídka Dish Network je zatím posledním z řady tahů firem působících v oblasti bezdrátové komunikace ve Spojených státech. V rámci probíhající sektorové konsolidace se zde menší subjekty snaží o spojení se silnými partnery, aby tak posílily svou pozici v konkurenčním boji s dvojicí gigantů, kterými jsou společnosti Verizon a AT&T.

Dish má hotovost a je při chutí

Společnosti Dish Network se v loňském roce podařilo shromáždit volnou hotovost v objemu rekordních 10 miliard dolarů a nezdráhá se kvůli akvizicím i zadlužit. Podle vyjádření zakladatele společnosti, kterým je miliardář Charlie Ergen mají tyto prostředky firmě posloužit k expanzi v oblasti mobilní komunikaci. Primární byznys Dish Networks – satelitní televize - totiž vykazuje v poslední době zpomalení. Poradcem v akvizičním tažení firmy je banka Barclays.

Společnost Dish Network zatím ve Spojených státech provozuje pouze satelitní síť pro televizní vysílání a do telefonního byznysu se teprve snaží proniknout. Společnost již v lednu podala nabídku na převzetí amerického mobilního operátora Clearwire za 2,3 miliardy dolarů, jehož většinovým akcionářem je právě Sprint Nextel.

Zdroje agentury Bloomberg také v druhé polovině minulého týdne uvedly, že společnost Dish Network oslovila Deutsche Telekom s neformální nabídkou na spojení s její americkou divizí T-Mobile USA. Výsledkem spojení měla být prý možnost nabízet spotřebitelů dohromady bezdrátovou komunikaci i příjem satelitní TV. Deutsche Telekom prý nabídku zvažuje, ale nejdříve údajně vyčká, jestli se nedohodne s konkurenčním operátorem Sprint Nextel sám.

Deutsche Telekom také minulý týden vylepšil podmínky nabídky na spojení své americké divize T-Mobile s MetroPCS Communications. Došlo by tak k fúzi čtvrtého a pátého největšího mobilního operátora v USA.

(Zdroj: Bloomberg, WSJ, Dish Network)


Čtěte více:

Japonská Softbank se dohodla, koupí až 70 procent Sprint Nextel
15.10.2012 11:46
Japonský mobilní operátor Softbank se dohodl na koupi až 70 procent ak...
Chce Vodafone akvizicí ovládnout německou televizi a internet? Obr Kabel Deutschland +13 %
13.02.2013 13:30
Dění na evropských trzích notně osvěžila spekulace o chuti Vodafone na...
Mediální skupina Vivendi trpí kvůli investicím v telekomunikacích, chce se zbavit SFR
26.02.2013 10:56
Výsledky mediální skupiny Vivendi se staly další obětí zhoršování podm...
Regulační posedlost zadusí evropské telekomy i inovace, zní od šéfů
28.02.2013 17:58
Evropa se v posledních zhruba 15 letech v telekomunikacích vydala cest...
Telekom Austria padá nejvíce v Evropě, kvůli historicky největší aukci frekvencí
19.03.2013 11:39
Nejztrátovějším telekomem v Evropě v rámci souhrnného indexu Stoxx600 ...
Telefónica zaútočila tarify: Neomezené volání i SMS za 749 Kč, v síti za 249 Kč
11.04.2013 9:10
Tuzemská Telefónica nabídne od 15. dubna zcela nové tarify, které znam...

Váš názor
  •  
    15.04.2013 13:20

    Zajímavá ta prémie.Být v usa naší analytici, tak by psali na wallstreetihned.usa,že by měli prodat s 25% slevou jako v čechách.
    ?
  •  
    15.04.2013 13:20

    Zajímavá ta prémie.Být v usa naší analytici, tak by psali na wallstreetihned.usa,že by měli prodat s 25% slevou jako v čechách.
    ?
Aktuální komentáře
24.06.2026
9:54Česká ekonomika hlásí lepší náladu, tahounem jsou spotřebitelé
9:45Zbrojní gigant KNDS směřuje na burzy ve Frankfurtu a Paříži
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
8:52Rozbřesk: Česká koruna hlásí slábnoucí vazbu na ropu a sílí vůči dolaru
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:30Trump si stěžuje na ropné společnosti, zlato dál klesá, šéfem dcery ČEZ je Cyrani  
6:03Jestřáb maskovaný jako hrdlička
23.06.2026
17:44„Komoditní“ cyklus umělé inteligence a rýmy s technologickou bublinou
16:16Akcie SpaceX už klesly pod debutovou cenu, tržní hodnota opět pod dvěma biliony dolarů
16:05Po čipech je dalším limitem pro AI elektřina. Novou sázkou mohou být bateriová úložiště
14:48Čipy padají, investoři se obávají vysokých valuací. Micron rozhodne  
13:12Miran: Současné změny sazeb se projeví až za rok a v tu dobu zmizí vyšší inflační tlaky
11:23Vzniká ČEZ Energy. Prodej až 49% podílu může financovat odkup minorit
10:51Korekce na techu zrychlila v Koreji a pokračuje dál na západních trzích  
10:49Aktivita v eurozóně dál klesá, tempo se ale zmírňuje
9:23Rozbřesk: Maestro Greenspan položil základ nezávislého centrálního bankovnictví
8:56ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ uzavřela dodatečné financování ve výši 8,9 mld. Kč k existující úvěrové smlouvě
8:52ČEZ založil ČEZ Energy, ETF lákají rekordní miliardy a Lucid propouští  
6:06Šéf JP Morgan je překvapen výkonem akciových trhů. Na ekonomiku se podle něj valí „malá tsunami“
22.06.2026
17:34Tři „ziskové“ zajímavosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů