Průzkum Markit ukázal, že se podmínky v českém průmyslu v dubnu lehce zlepšily. Index nákupních manažerů stoupl na 49,5 z březnových 49,1 bodu. Jde o překvapivé zlepšení, konsensus byl nastaven na 48,1 bodu, když data ČSÚ ukazují pokračující propad nových zakázek a poslední informace z průmyslu Německa a eurozóny přinesly špatné zprávy.

Za zlepšením českého PMI stojí zvýšení výroby. Nové zakázky a zaměstnanost táhnou index dolů, i když o něco méně než v minulém měsíci. Pokles nových exportních zakázek byl v dubnu nejvýraznější od ledna, přičemž průzkum ukazuje na slabou poptávku v Evropě a především v Německu. Spolu se slabší poptávkou firmy dál omezují nákupy vstupů a zaměstnanost, ačkoli propouštění bylo v dubnu mírnější než v předchozích měsících. Kvůli slabé poptávce a zostřené konkurenci firmy stále nemají prostor pro zvyšování cen, na druhé straně se tentokrát snížily i ceny vstupů, což tlak na výrobce trochu snižuje.
O zátěži, kterou nyní představuje německá ekonomika, svědčí poslední zprávy z jejího průmyslu. Zapadá sem také PMI, i když ten byl dnes revizí mírně vylepšen. V dubnu tak klesl na 48,1 bodu, zatímco dříve bylo uváděno 47,9 bodu. Vývoj českého průmyslu se od toho německého těžko odtrhne. V dubnu podle průzkumu sice zvýšil produkci na základě dokončování rozdělaných zakázek, ale současně se připravoval na další oslabení poptávky. Takže ani po nadějném dubnovém čísle není další zlepšování v příštích měsících moc pravděpodobné.
V rámci regionu se indexy nákupních manažerů zhoršily. Výrazněji klesl PMI v Polsku, když v dubnu vykázal 46,9 bodu po březnových 48. Trh čekal jen mírný pokles na 47,8 bodu. V Maďarsku je tento index stále nad padesáti body, ale i zde došlo ke značnému poklesu na 51,7 z 55,5 bodu.