Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldmani zvyšují letošní cíl S&P 500 na 1750, do roku 2015 dokonce na 2100. Éra dluhopisů ale zřejmě nekončí

Goldmani zvyšují letošní cíl S&P 500 na 1750, do roku 2015 dokonce na 2100. Éra dluhopisů ale zřejmě nekončí

21.5.2013 15:11
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Americký akciový index S&P 500 se včera krátce dotkl svého historického vrcholu 1672,8 a zavřel poblíž nejvyšší zavírací úrovně v historii na 1666 bodech. Tento nejsledovanější akciový index od začátku roku ke včerejšímu závěru posílil již o 16,8 %, avšak analytici Goldman Sachs se obratu neobávají a zvyšují svůj celoroční cíl pro S&P 500 o dalších 5 % na 1750, když ještě na začátku tohoto roku činil jejich cíl 1625 bodů.

Analytický tým GS vedený Davidem Kostinem navíc celkem výrazně zvýšil své odhady i pro následující dva roky, když cíl pro rok 2014 navýšil o 9 % na 1900 a cíl do konce roku 2015 dokonce posunul o 10 % na 2100 bodů. D. Kostin v daném reportu uvedl: „Náš pozitivní výhled pro rok 2013 se naplnil mnohem rychleji, než jsme očekávali. Pokud úrokové sazby zůstanou dole navzdory lepšímu růstu, tak potenciál pro S&P 500 může být větší, než v současnosti předpovídáme. Pokračující uvolňování měnové politiky Fedu, BoJ a ECB by tento potenciální scénář dále podpořilo.

Hlavním motorem růstu by podle analytiků GS měly být silné výsledky a dividendy firem, když pro období 2013 – 2015 odhadují nárůst dividend o 30 %. Ve své analýze analytici GS dále uvedli: „Nejsilnější růst dividend očekáváme v sektoru informačních technologií a financí a ve spotřebitelském sektoru. Dividendu začal v roce 2012 vyplácet Apple, který se stal v rámci S&P 500 největším plátcem dividend. Další významní plátci dividend v technologickém sektoru jsou Microsoft, Intel, Cisco a IBM.“ D. Kostin se domnívá, že většina z kapitálových toků do akcií pochází od institucionálních investorů. Přesto v následujících měsících očekává postupné zlepšování rizikového apetitu i u drobných investorů, což je dalším pozitivem pro akciový trh.

Mohlo by se zdát, že růst akciových trhů bude doprovázen výrazným poklesem cen dluhopisů a odlivem peněz z dluhopisových fondů. Podle Institutu investičních společností (Investment Comapny Institute) sice do akciových fondů přiteklo od začátku roku odhadovaných 71 mld. USD, avšak dluhopisové fondy obdržely za stejné období 86,3 mld. USD. Podle dat ICI tak na růstu akcií nejvíce ztrácejí fondy zaměřené na peněžní trhy, ze kterých odešlo v 1Q kolem 101 mld. USD.

Mnoho investorů zůstává věrných bezrizikovým dluhopisům, když u nich zůstávají v živé paměti události z finanční krize v roce 2008. Z dluhopisů neplánují utíkat ani portfolio manažeři z BlackRock, kteří chtějí i nadále čerpat z nízké rizikovosti dluhopisů. Šéf pro klientská portfolia v JPMorgan Asset Management, Lee Spelman, k tomu řekl: „Je to základní lidská psychologie, pokud projdete rokem, jakým byl rok 2008, bude nějakou dobu trvat, než se znovu budete cítit pohodlně v akciích. Během posledních čtyř let lidi každým rokem tvrdili, že dluhopisy už to mají za sebou, ale zájem o tato aktiva nadále přetrvává.“


(Zdroj: MarketWatch, CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data