Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Online rozhovor s analytikem Tomášem Sýkorou o všem, co vás zajímá o NWR – již dnes na Patria.cz

Online rozhovor s analytikem Tomášem Sýkorou o všem, co vás zajímá o NWR – již dnes na Patria.cz

24.05.2013 8:42, aktualizováno: 24.5. 8:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Akcie NWR od začátku letošního roku ztratily již dvě třetiny své hodnoty a zatím marně hledají dno. Na trhu uhlí stejně jako v celém energetickém sektoru celkově přetrvávají náročné podmínky v odbytu i tlak na ceny a brzkému obrat k lepšímu zatím nic nenaznačuje. Ocelárny, které jsou hlavními odběrateli koksovatelného uhlí, se v důsledku slábnoucího průmyslu potýkají s ochabující poptávkou a nevylučují další omezování svých hutních provozů.

Těžební společnost NWR minulý týden spolu s historicky největší kvartální ztrátou konstatovala, že se trhy s uhlím po celém světě potýkají s jednou z nejhlubších a nejdelších korekcí trhu za posledních 30 let.

Společnost ve výhledu neslíbila rychlé zlepšení situace v letošním roce, snížila celoroční prognózu produkce uhlí z 10-11 mil. tun na 9-10 mil. tun. Dále uvedla, že snižuje letošní prognózu pro kapitálové výdaje na 100 mil. EUR a provede krátkodobá opatření za 100 mil. EUR pro posílení své finanční pozice. V rámci optimalizace podnikatelského portfolia NWR potom má dojít k prodeji koksárenského provozu OKK.

Navzdory krátkodobým radikálním zákrokům do dosavadního hospodaření NWR, které mohou přinést i zastavení či prodej některých uhelných dolů. NWR nadále věří ve svůj strategický plán stát se do roku 2017 evropským lídrem v těžbě a prodeji koksovatelného uhlí. Tento dlouhodobý výhled mimo jiné zahrnuje zdvojnásobení objemu prodeje koksovatelného uhlí a dodávky plné škály jakostí koksovatelného uhlí širší skupině zákazníků z řady evropských hutí. Pro jeho splnění přitom firma, která měla na konci roku v hotovosti 193 mil. EUR (+ revolvingový úvěr až 100 mil. EUR a dluh 643 mil. EUR, ve svých plánech počítá s možností akvizic koksovatelného uhlí jak v regionu, tak v zámoří.

Akcionáři NWR na dubnové valné hromadě managementu opět schválili možnost navýšení kapitálu NWR pomocí emise nových akcií, a to až do nominální hodnoty 34,9 mil. EUR odpovídající asi třetině dosud vydaných akcií a zároveň obnovili také možnost spuštění programu zpětného odkupu akcií NWR až do výše 10% podílu. Finanční ředitel NWR minulý týden na tomto místě ale uvedl, že firma v současnosti emisi nových akcií nechystá.

 

Pomohu oznámené škrty NWR přežít současné pro těžaře obtížné období? Kdy se firma vrátí do zisku? Mohou se akcionáři NWR opět těšit na dividendu? Je titul na současných úrovních atraktivní pro investování? Jaká rizika akcionářům NWR hrozí?

Na tyto a další vaše otázky bude odpovídat Tomáš Sýkora, analytik Patria Direct pokrývající akcie NWR. Online rozhovor s Tomášem Sýkorou, analytikem Patria Direct, bude probíhat v pátek od 13:00 do 14:00 hod na Patria.cz. Otázky však opět budete moci pokládat již od ranních hodin.


SýkoraTomáš Sýkora - hlavní analytik Patria Direct. Do skupiny Patria nastoupil v roce 2010 jako akciový analytik a v nedávné době byl jmenován hlavním analytikem ve společnosti Patria Direct. Zaměřuje se na v Praze obchodované energetické a průmyslové podniky a jejich evropskou konkurenci. Před příchodem do Patrie 5 let pracoval pro pojišťovny Generali a ING, kde se zabýval správou aktiv a portfolií i řízením finančních rizik. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na Ekonometrii a operační výzkum.


Čtěte více:

NWR může vydat až 33 % nových akcií nebo spustit zpětný odkup, dostala zelenou od akcionářů
26.04.2013 16:55
Možnost emise nových akcií odpovídajících až 33% podílu dosud vydaných...
NWR (z +7 % na -4 %) po kvartální vyšší ztrátě zhoršuje celoroční cíle, představuje úspory a prodává koksovnu (+komentář)
16.05.2013 8:29
Těžební společnost NWR hospodařila v prvním čtvrtletí letošního roku s...
NWR chce uspořit 100 mil. EUR a prodat koksovnu (komentář k výsledkům)
16.05.2013 10:21
Společnost NWR (43,05 CZK, 5,00%) oznámila, že v 1Q13 utrpěla provozní...
T. Sýkora - Nová opatření NWR pro akcie krátkodobou podporou, riziko emise nových akcií však narůstá (video)
16.05.2013 12:46
Společnost NWR dnes před otevřením trhu představila podle očekávání ne...
Finanční ředitel NWR na Patria.cz: V těžkém období je důležité neztratit vizi. Snížíme produkci, emisi nových akcií nechystáme
17.05.2013 18:44
„Věříme tomu, že situace na trhu s koksovatelným uhlím se nakonec obrá...
NWR (-3 %) – Dlouhodobé obtíže podle Deutsche Bank škrty nevyléčí
22.05.2013 11:49
Jednu z nejnižších cílových cen přiřkli akciím NWR analytici Deutsche ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru