Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EDF blíž stavbě nových reaktorů v Británii. Chybí dohoda o cenových garancích

EDF blíž stavbě nových reaktorů v Británii. Chybí dohoda o cenových garancích

27.5.2013 14:52
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Francouzská energetická společnost EDF se přiblížila uzavření dohody s britskou vládou o výstavbě prvních jaderných reaktorů po dvacetileté pauze. Ačkoliv většina aspektů byla již projednána a odsouhlasena, stále chybí konsensus ohledně klíčového parametru: garantované ceny elektřiny z nových bloků, napsal deník Wall Street Journal. Státní záruky pro nové jaderné kapacity požadují energetici chystající nové projekty v ČR a na Slovensku.

EDF se s Brity dohodla na právním rámci a délce kontraktu o stavbě dvou reaktorů v lokalitě Hinkley Point na anglické straně Bristolského zálivu, které by se měly stát první novou jadernou elektrárnou v zemi od roku 1995. Vláda v Londýně chce s pomocí nových reaktorů nahradit stárnoucí jaderné kapacity, jejichž životnost se blíží ke konci, a také snížit emise oxidu uhličitého. Jednání s EDF, největším operátorem jaderných reaktorů na světě, začala v roce 2011.

EDF plánuje v projektu Hinkley Point C postavit dva velkokapacitní reaktory generace 3+ typu EPR od francouzské společnosti Areva, z nichž každý má výkon 1600 megawattů. Na Hinkley Point stojí dvě jaderné elektrárny, z nichž jedna byla v roce 2000 uzavřena. Hinkley Point C má být jednou z největších elektráren v Británii a bude schopna zásobovat elektřinou pět milionů domácností.

 
Územní povolení pro stavbu úřady vydaly v březnu. EDF předpokládá, že výstavba elektrárny vytvoří celkově 25 tisíc pracovních míst. Během 60 let plánovaného provozu bude elektrárna zaměstnávat kolem 900 lidí. EDF dosud do Hinkley C neinvestovala 1 mld. GBP.

Rozhovory o garancích výkupních cen jsou považovány za klíčový test životaschopnosti jaderné energetiky v Evropě, která bojuje s ekonomickou krizí a následky přemrštěné podpory obnovitelných zdrojů energie (mezi něž Brusel jádro nepočítá, ačkoli reaktory žádné emise neprodukují). Ekonomiku jaderných reaktorů na kontinentu také podkopává břidlicová revoluce v USA, která srazila ceny amerického uhlí, jež je nyní levně vyváženo do Evropy. Krach cen emisních povolenek dává špinavému uhlí další trumf.

V Británii mělo být původně postaveno nejméně osm nových reaktorů. Tyto plány ale narazily na neochotu energetických společností jít do příliš velkého rizika. Z projektů se stáhly německé energetiky RWE a E.On, jejichž mateřská vláda po katastrofě ve Fukušimě vůči jádru zaujala kategoricky negativní postoj.

Zatím poslední společností, která opustila jaderné bitevní pole, je Centrica, největší britská energetika. Společnost měla 20% podíl v podniku s EDF, v jehož rámci měly být v Anglii postaveny čtyři reaktory, mimo jiné i v Hinkley Point. Kvůli rostoucím nákladům a zpoždění se v Centrice rozhodli odepsat 200 mil. GBP, které už byly v projektech utopeny, a místo toho se soustředí na paroplynové a obnovitelné zdroje.

Cena silové elektřiny se v Británii pohybuje kolem 45 GBP za MW/h. Nové reaktory by pro ziskový provoz potřebovaly tarif ve výši 90 GBP za MW/h. Vládní koalice se ve svém programovém prohlášení zavázala, že jaderná energetika nedostane žádné dotace z veřejných prostředků. Vzhledem ke stavu veřejných financí si Británie štědrou podporu odvětví ani nemůže dovolit. Musí proto doufat, že tržní ceny v budoucnu vzrostou tak, aby případný doplatek státu v letech, kdy bude garantovaný tarif vyšší, byl kompenzován odvody EDF do státní pokladny v letech, kdy tržní cena garantovaný tarif převýší.

Podle zdrojů Wall Street Journal byla platnost provozního kontraktu EDF dohodnuta na 35 let, což znamená mírný ústupek na francouzské straně, která požadovala nejméně 40letou smlouvu. Po odchodu společnosti Centrica se EDF poohlíží po novém investičním partnerovi. Na začátku roku byly potvrzeny rozhovory s čínskou skupinou China Guandong Nuclear Power o získání minoritního podílu v Hinkley.

Projekt by mohl také narazit na pochyby top managementu EDF. Někteří členové představenstva se prý nechtějí zavazovat k investici v hodnotě až 20 mld. USD, jejíž návratnost je vysoce nejistá. Společnost se musí vyrovnat s obřím překročením rozpočtu v již rozestaveném reaktoru v normanském Flamanville. Jednání o ceně elektřiny z Hinkley by měla pokračovat do podzimu.

(Zdroje: WSJ, BBC, WNA, ČTK)


Čtěte více:

Šéf strategie ČEZ: Záruky pro elektřinu z Temelína jsou přednější, než termín dostavby
14.5.2013 16:40
ČEZ je připraven dostát časovému harmonogramu dostavby jaderné elektrá...
Jaderná renesance v USA skončila. Zlikvidoval ji levný plyn, vysoké náklady a Fukušima
14.5.2013 18:13
Ještě před pár lety se perspektivy americké jaderné energetiky jevily ...
Schwarzenberg: Prezident neplní své ústavní povinnosti. Bez návratnosti půjde Temelín dostavět těžko
27.5.2013 8:55
Prezident Miloš Zeman neplní své ústavní povinnosti, když otálí se jme...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  •  
    28.5.2013 23:47

    citace: ... jaderná energetika nedostane žádné dotace z veřejných prostředků.... jak to dopadne u nás??? zaplatíme za temelín my všichni místo EU?
    martintruhlik
Aktuální komentáře
23.5.2017
12:47Nokia a Apple urovnaly patentové spory. Nečekaně rychle
12:31Akcie ČR: V Praze stále sázíme na Unipetrol a O2 (Přehled doporučení Patrie)  
11:41ČR: Objem domácího kapitálu v českých firmách je rekordní
11:14Evropské indexy rostou, Nokia +7 %
10:53Terorismus, Trump, ale i dobrá data. Hlavní měny jsou ráno v klidu  
10:37Eurozóna hlásí rekordní podnikatelskou náladu. Co na to ECB?
10:00Pražská burza otevírá poklesem, v centru dění jsou rakouské tituly Erste a VIG
9:33Rozbřesk: ČR s kosmeticky nižším deficitem v roce 2018
9:31Technická analýza: Libra po negativních zprávách z UK může dále mírně klesat
9:17VIG zvýšila čtvrtletní zisk o 22,4 %, potvrzuje výhled
9:03VIG: Vyšší finanční výsledek je pozitivním překvapením (komentář k výsledkům za 1Q17)  
8:52Přidá dnes Praha další ztrátový den? Akciové futures naznačují, že ano  
6:41Bude z odmítaných evropských akcií nakonec bezpečné útočiště před americkou krizí?
22.5.2017
22:01Trumpův výlet na blízký východ potěšil Wall Street
18:58Co by nyní poslalo akcie do kolen
18:02Brexit přinese bitvu o zúčtování transakcí v eurech. ECB versus Německo, Francie i Itálie
17:17Euro znovu posilovalo. Podle Merkelové je příliš slabé
17:03Pražskou burzu táhly dolů finanční tituly. VIG před výsledky -0,5 %
15:57VIG: Hrubé předepsané pojistné a finanční výsledek v centru pozornosti (Odhad analytika Patrie na 1. čtvrtletí 2017)  
14:31Hra o velké americké banky. Dojde znovu k oddělení investičních divizí od bankovních?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů