Největší energetika severní Evropy nevěří, že je nadohled oživení evropské ekonomiky a průmyslu, které by pomohlo ceně elektřiny z historicky nejslabších úrovní. Svědčí o tom překvapivě otevřená slova šéfa švédského koncernu Vattenfall, ale i činy. Nerovnoměrná míra zajištění budoucí produkce (i za současných slabých cen) navíc ukazuje, že firma věří v oživení západu Evropy méně, než ve zlepšení kondice severských ekonomik.
„Ceny elektřiny na burzách v Německu i v oblasti severní Evropy budu pravděpodobně poblíž současných cenových hladin po dalších 5 let,“ nechal se slyšet Oeystein Loeseth, generální ředitel energetiky Vattenfall. Ta sice sídlí ve Švédsku, ale záběr má daleko širší. Vattenfall totiž vlastní nebo má podíl v elektrárnách v Německu, Polsku, Nizozemsku, Velké Británii, Dánsku, Finsku a Švédsku a je aktivní ve všech fázích dodavatelského řetězce elektrické energie (výroba, přenos, distribuce a prodej elektřiny).
Podle kvartálních dat agentury Bloomberg o zajišťování energetik proti poklesu cen elektřiny Vattenfall zrychlil předprodeje především v západní Evropě. Zatímco v posledních 5letech měla firma v Německu a Nizozemsku předprodáno v prvním kvartále v průměru 94 procent produkce daného roku, letos na konci března už měl Vattenfall prodanou celou produkci. Pro příští rok to bylo 84 procent, proti 5letému průměru na úrovni 60 procent.
„Kdyby byly ceny na trhu velmi vysoké, mohli bychom žít i s 50% zajištěním produkce a zbytek prodat na spotovém trhu. Ceny jsou ale nízké, takže pokud si chceme zajistit nějaké absolutní příjmy, potřebujeme na trhu prodat větší objemy,“ vysvětlil praxi firmy Stefan Dohler, šéf divize optimalizace aktiv a tradingu Vattenfall.
Vývoj cen elektřiny pro následující rok na německé burze

Lépe zřejmě společnost smýšlí o vyhlídkách severu Evropy, kde měla na konci prvního čtvrtletí prodáno 76 procent letošní produkce a předprodeje pro příští rok dosahovaly 54 procent. I tato čísla jsou však nad 5letými historickými průměry, což značí zhoršení výhledu.
Blízký odraz cen elektřiny ode dna neočekávají podle posledních kvartálních dat také společnosti (26,43 EUR, -1,50%), (13,13 EUR, -0,49%) a (14,46 EUR, -1,34%), které podle obdobných dat agentury Bloomberg také urychlily své prodeje produkce elektřiny pro roky 2014 a 2015. má dokonce již pro rok 2014 předprodáno celých 100 procent a pro rok 2015 již 75 procent produkce.
Česká energetika (546 CZK, -1,07%) na začátku měsíce uvedla, že má již ze své produkce elektřiny pro rok 2014 předprodáno asi 63 procent a dodala i průměrnou cenu zhruba 47,7 EUR/MWh, pro rok 2015 to bylo 39 procent za cca. 45 EUR/MWh a pro rok 2016 potom asi 15 procent produkce při ceně 43 EUR/MWh. tak podle agentury Bloomberg prodá rychleji, než jsou jeho historické průměry – na rok dopředu 59 procent, na dva dopředu 15 procent a na tři roky 4 procenta. si předprodeji zajistil také lepší cenu, protože aktuálně se na německém velkoobchodním trhu cena silové elektřiny pro rok 2014 pohybuje na 38,8 EUR/MWh, pro rok 2015 na 38,2 EUR/MWh a pro rok 2016 se elektřina prodává za 38,15 EUR/MWh.
Pro budoucnost cen elektřiny bude kromě oživení reální ekonomiky důležité i další rozhodování europoslanců o možnosti opravy nefungujícího trhu s emisními povolenkami, jejichž kolabující ceny stahují i cenu elektřiny. Evropská komise záhy po dubnovém zamítavém hlasování europoslanců uvedla, že zamítnutý návrh nezůstane bez legislativního pokračovatele, který se ponese ve stejném duchu. Upravený návrh na záchranu trhu se emisními povolenkami nyní prý již existuje a čeká ho uvnitř Evropského parlamentu nejprve cesta do výboru pro životní prostředí, který by o něm měl rozhodnout dne 19. června. Následně věc dostane k hlasování opět celý parlament v rámci nejbližšího plenárního hlasování naplánovaného na 2. července, kde bude pro přijetí třeba získání kvalifikované většiny hlasů.
(Zdroj: Vattenfall, Bloomberg, , E.ON)