Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak na největší investiční obavy

Jak na největší investiční obavy

07.06.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Akciím trvalo čtyři roky, než se zotavily z propadu na dno roku 2009. Můžeme tedy nyní klidně spát? Těžko. Další šok by mohl vymazat velkou část zisků během velmi krátké doby. Proti negativním událostem se můžeme zajistit držením hotovosti, ta ale dnes nevynáší skoro nic. Ostatní strategie jsou složitější, stále však lze využít investic, které možná rizika omezují.

Prvním významným rizikem je možnost prudšího oslabení akciových trhů. Ty si letos připsaly již 15 % a například Lewis Altfest z Altfest Personal Wealth Management se domnívá, že korekce by dnes nebyla překvapivá. Pro omezení ztrát radí zmenšit investice do malých firem a posunout se směrem k blue-chips, které platí dividendu a mají globální dosah. Podobné akcie si totiž v nejistých dobách vedou obvykle lépe. Investoři by tak měli zvážit i investice do ETF jako SPDR S&P Dividend či Guggenheim Russell Top 50 Mega Cap.

Jak se zajistit proti přírodním pohromám či válkou vyvolané panice na trzích? Alespoň část portfolia bychom měli držet v dluhopisech. Vysoce kvalitní obligace jako například americké vládní dluhopisy si v turbulentní době obvykle vedou lépe. I když je nutné uznat, že v dnešní době již u nich velký potenciál pro cenový růst není. Jeffrey Knight z Columbia Management se domnívá, že investoři by také měli zvážit nákup fondů, které se snaží vydělávat bez ohledu na to, zda trhy jdou nahoru, nebo dolů. Mají totiž otevřené dlouhé i krátké pozice a snaží se tak vydělat na tom, že ceny některých aktiv rostou, zatímco u jiných klesají. Slabou stránkou těchto investic je to, že se s nimi často pojí poměrně vysoké náklady, které ročně dosahují 2 – 3 % hodnoty aktiv.

Často zmiňovaným rizikem je dnes skokový růst sazeb ve chvíli, kdy Fed začne snižovat stimulaci. Zranitelné jsou v tomto ohledu zejména dluhopisové fondy. U střednědobých dluhopisů by investoři mohli při růstu sazeb o jeden procentní bod realizovat asi 4 – 5% ztráty. U krátkodobých dluhopisů je tato citlivost nižší. Philip Wagner z Bryn Mawr Trust tak radí, aby investoři dali 60 % svých dluhopisových investic do fondu Vanguard Short-Term Investment-Grade a 40 % do Vanguard Intermediate-Term Investment-Grade. Výsledkem by měla být nižší citlivost investic na pohyb sazeb.

Někteří stratégové a ekonomové ale tvrdí, že sazby zůstanou kvůli pomalému růstu nízké ještě dlouho. V takovém případě je lepší se zaměřit na hledání vyšších výnosů, například u spekulativních obligací. Alternativou jsou fondy, které se orientují na dividendové akcie. Fed se sice snaží odvrátit hrozbu deflace, není ovšem jisté, jak efektivní jeho politika nakonec bude. Kdyby deflace skutečně nastala, nejlépe by si vedly kvalitní dluhopisy – tedy ta aktiva, kterým by se dařilo nejhůře v případě, že by sazby začaly růst. Pro takovou možnost představuje dobrou investici například Vanguard Intermediate-Term Government Bond či iShares Barclays 20+ Year Treasury Bond. Prudký růst inflace by naopak favorizoval akcie společností z odvětví spotřebního zboží, jako je Coca-Cola či jaké má v portfoliu ETF iShares S&P Global Consumer Staples. K tomu by bylo vhodné přidat TIPS.

Dalším možným rizikem je opětovné zhoršení krize v Evropě. ECB sice utlumila obavy z rozpadu eurozóny, nejistota ale trvá. Týká se například toho, zda voliči v některé evropské zemi nedosadí do vlády stranu, která by prosazovala opuštění eurozóny. Pokud by se vývoj vydal podobným směrem, dolehlo by to negativně na akciové trhy a stoupla by poptávka po kvalitních dluhopisech. Bill McQuaker z Henderson Global Investors se ale domnívá, že namístě je přidat do portfolia i zlato, kterému se vede dobře v dobách politické a ekonomické nejistoty.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
  • z toho
    07.06.2013 12:20

    čouhá placená inzerce až to není hezké
    lime
Aktuální komentáře
23.09.2020
22:01Wall Street opět pod tlakem prodejců. Tesla -10 %  
17:20Summary: Nike podává skvělý kvartální výkon, Tesla Battery day a vakcína J&J
16:56Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace?
16:40Restaurace do 22:00, venkovní akce nejvýše do 2000 diváků. Prymula vyhlásil další opatření
16:38Wall Street evropské nadšení nesdílí, dolar drží zisky  
15:38Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, díky koruně a inflaci není pod takovým tlakem jako ECB
15:29ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
15:23Ján Hladký: Tesla a její Battery day  
14:52AMISTA investiční společnost, a.s.: CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond II. a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:41Jan Bureš: V září se prohloubila propast mezi službami a průmyslem?
14:36ČNB podle očekávání úrokové sazby nezměnila
13:56Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
13:32Bloomberg: JPMorgan se stává jednou z největších bank...v Německu
13:27Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy
12:57Komentář analytika: Nike překonává odhady díky digitálním prodejům  
11:26Vzděláním k vyšším příjmům? Ne tak rychle...
11:19Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
10:38Euro z růstu akcií zatím nic nevytěžilo, koruna před ČNB vyčkává  
10:29Nike (+15 %) zvýšil zisk díky online prodejům
9:54ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Cintas Corp (08/20 Q1, Bef-mkt)
0:00General Mills Inc (08/20 Q1, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba