Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak na největší investiční obavy

Jak na největší investiční obavy

7.6.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria Online

Akciím trvalo čtyři roky, než se zotavily z propadu na dno roku 2009. Můžeme tedy nyní klidně spát? Těžko. Další šok by mohl vymazat velkou část zisků během velmi krátké doby. Proti negativním událostem se můžeme zajistit držením hotovosti, ta ale dnes nevynáší skoro nic. Ostatní strategie jsou složitější, stále však lze využít investic, které možná rizika omezují.

Prvním významným rizikem je možnost prudšího oslabení akciových trhů. Ty si letos připsaly již 15 % a například Lewis Altfest z Altfest Personal Wealth Management se domnívá, že korekce by dnes nebyla překvapivá. Pro omezení ztrát radí zmenšit investice do malých firem a posunout se směrem k blue-chips, které platí dividendu a mají globální dosah. Podobné akcie si totiž v nejistých dobách vedou obvykle lépe. Investoři by tak měli zvážit i investice do ETF jako SPDR S&P Dividend či Guggenheim Russell Top 50 Mega Cap.

Jak se zajistit proti přírodním pohromám či válkou vyvolané panice na trzích? Alespoň část portfolia bychom měli držet v dluhopisech. Vysoce kvalitní obligace jako například americké vládní dluhopisy si v turbulentní době obvykle vedou lépe. I když je nutné uznat, že v dnešní době již u nich velký potenciál pro cenový růst není. Jeffrey Knight z Columbia Management se domnívá, že investoři by také měli zvážit nákup fondů, které se snaží vydělávat bez ohledu na to, zda trhy jdou nahoru, nebo dolů. Mají totiž otevřené dlouhé i krátké pozice a snaží se tak vydělat na tom, že ceny některých aktiv rostou, zatímco u jiných klesají. Slabou stránkou těchto investic je to, že se s nimi často pojí poměrně vysoké náklady, které ročně dosahují 2 – 3 % hodnoty aktiv.

Často zmiňovaným rizikem je dnes skokový růst sazeb ve chvíli, kdy Fed začne snižovat stimulaci. Zranitelné jsou v tomto ohledu zejména dluhopisové fondy. U střednědobých dluhopisů by investoři mohli při růstu sazeb o jeden procentní bod realizovat asi 4 – 5% ztráty. U krátkodobých dluhopisů je tato citlivost nižší. Philip Wagner z Bryn Mawr Trust tak radí, aby investoři dali 60 % svých dluhopisových investic do fondu Vanguard Short-Term Investment-Grade a 40 % do Vanguard Intermediate-Term Investment-Grade. Výsledkem by měla být nižší citlivost investic na pohyb sazeb.

Někteří stratégové a ekonomové ale tvrdí, že sazby zůstanou kvůli pomalému růstu nízké ještě dlouho. V takovém případě je lepší se zaměřit na hledání vyšších výnosů, například u spekulativních obligací. Alternativou jsou fondy, které se orientují na dividendové akcie. Fed se sice snaží odvrátit hrozbu deflace, není ovšem jisté, jak efektivní jeho politika nakonec bude. Kdyby deflace skutečně nastala, nejlépe by si vedly kvalitní dluhopisy – tedy ta aktiva, kterým by se dařilo nejhůře v případě, že by sazby začaly růst. Pro takovou možnost představuje dobrou investici například Vanguard Intermediate-Term Government Bond či iShares Barclays 20+ Year Treasury Bond. Prudký růst inflace by naopak favorizoval akcie společností z odvětví spotřebního zboží, jako je Coca-Cola či jaké má v portfoliu ETF iShares S&P Global Consumer Staples. K tomu by bylo vhodné přidat TIPS.

Dalším možným rizikem je opětovné zhoršení krize v Evropě. ECB sice utlumila obavy z rozpadu eurozóny, nejistota ale trvá. Týká se například toho, zda voliči v některé evropské zemi nedosadí do vlády stranu, která by prosazovala opuštění eurozóny. Pokud by se vývoj vydal podobným směrem, dolehlo by to negativně na akciové trhy a stoupla by poptávka po kvalitních dluhopisech. Bill McQuaker z Henderson Global Investors se ale domnívá, že namístě je přidat do portfolia i zlato, kterému se vede dobře v dobách politické a ekonomické nejistoty.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
  • z toho
    7.6.2013 12:20

    čouhá placená inzerce až to není hezké
    lime
Aktuální komentáře
15.12.2017
14:49Oracle naplnil tržní očekávání, cloudový byznys ale neuspokojuje (komentář analytika)  
14:29Přední ekonomové se dostali do neobvyklého sporu. Stojí za pozornost
13:29Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení
12:53ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji bulharských aktiv
12:10BMW postaví u Sokolova testovací dráhu za 200 milionů eur
11:46Evropa mírně ztrácí, pod tlakem H&M (-15 %)
11:27EIB poskytne fondu Inven Capital přes miliardu Kč na investice do inovací
10:52Dolar pouze drží pozice, schvalování daňové reformy míří do finále  
10:37Ztrácí Putinomika na síle?
10:24Čtyři byty z deseti letos kupují investoři, vyplývá ze studie EKOSPOL
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly. Inflace pod cílem nejméně do 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m