Markantní propad voličů pravicových stran ODS a TOP 09 ve prospěch malých a extremistických politických uskupení. Tak podle průzkumu společnosti SANEP ovlivnila volební preference vládní krize, kterou před týdnem rozpoutala policejní razie na Úřadu vlády a dalších místech v ČR.
Zatímco před týdnem, tedy před policejním zásahem, měla ODS podporu 13,4 % voličů, o týden později, v bezprostřední reakci na aktuální události na domácí politické scéně, má ODS podporu již pouze 9,1 % voličů. V případě TOP 09 se jedná o propad z 11,7 % na hodnotu 8,9 procentních bodů. Průzkum přitom nezahrnuje reakci voličů na nominaci stávající předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové na premiérský post.
Kromě upevnění vedoucí pozice ČSSD (29,7 %) a posilování preferencí KSČM (17,3 %), roste podpora malých a nových politických subjektů, ale i podpora extremistických stran, uvádí SANEP. Tento možný vývoj naznačuje posílení Strany zelených o dvě desetiny procenta za týden na 3 %, ke 3procentní hranici se přibližuje i Suverenita nebo Česká pirátská strana. Strana Jiřího Paroubka (LEV 21) si polepšila na 3,1 % a SPOZ na 7,3 %.

„Není bez zajímavosti, že politická krize pomohla i politickému hnutí miliardáře Andreje Babiše ANO 2011, které překročilo hranici dvou procent s podporou 2,1% voličů. To se však podařilo i Dělnické straně sociální spravedlnosti (DSSS), která má aktuálně podporu 2,2% voličů.“
Bezprostřední reakce voličů na vládní krizi se však projevuje i menší volební účastí. „Jistá bezradnost pravicově orientovaných voličů, negativní zkušenost voličů s podporou nových politických subjektů a narůstající nespokojenost voličů s celkovou politickou atmosférou v ČR, však může vést k podpoře extremistických politických subjektů, či vést k určité formě protestních hlasů populistickým politickým subjektům,“ zhodnotila výsledky průzkumu společnost SANEP.
ppm factum: Podpora ODS na historickém minimu
Podobné vyznění má také červnový průzkum ppm factum. ČSSD v něm znatelně posílila, aktuálně by získala 29,3 % (zisk 4,4 procentního bodu proti květnu). Druhé místo by nově získala KSČM, která posílila o 3 procentní body na 16,1 %. Třetí příčku obsadila TOP 09 spolu se Starosty se ziskem 15,0 %. Podpora této strany se drží nad hranicí 15 % již od přelomu února a března a aféra kolem aktuální policejní akce ji nijak významně nepoškodila. ODS by nyní získala pouhých 8,0 % hlasů, což je v průzkumech ppm factum její historicky nejhorší výsledek. V únoru 1998, krátce po „sarajevském atentátu“, přisuzoval volební model ODS 8,9 % hlasů. Rozdíl mezi oběma pravicovými stranami se dlouhou dobu pohyboval pod hranicí statistické výběrové chyby, ale projevuje se v průzkumech ppm factum opakovaně od přelomu února a března.
Do PSP ČR by se dostala také KDU-ČSL se 7,5 % a SPO Zemanovci se 6,6 %. Obě tyto strany překračují ve volebním modelu ppm factum pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny nepřetržitě již od března, resp. června 2012.
V celkovém součtu by na konci dubna dle současného volebního modelu „propadlo“ plných 17,4 % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí. Z nich by s poměrně slušným ziskem skončila Strana Zelených (3,5 %) a nově také DSSS (2,8 %). Hranici 2 %poprvé překročilo ANO 2011 (2,1 %). Potenciál výsledku „neparlamentních“ stran se v současné situaci zvýšil, jejich roztříštěnost ale do značné míry limituje možnost překonání pětiprocentní hranice.
Vnitřní kruh grafu představuje aktuální volební model a vnější skutečné výsledky voleb do PSP ČR z května 2010. Levicové strany by svou podporu oproti posledním volbám mírně zvýšily – ČSSD o 7,2 procentního bodu a KSČM o 4,8 procentního bodu, KDU-ČSL přibližně o 3,1 bodu a SPOZ o 2,3 bodu. Z vládních stran by si výrazně pohoršila ODS o 12,2 procentních bodu, TOP 09 společně se Starosty ovšem jen o 1,7 procentního bodu.
