Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Než se vydáte do Chorvatska

Než se vydáte do Chorvatska

08.07.2013 17:34

Během návštěvy pro nás stále nejoblíbenější zahraniční destinace nám může přijít na mysl i to, jak si Chorvatsko vede ekonomicky. Před dvěma lety jsem zde toto téma trochu rozebíral, obrázek to nebyl nijak povzbudivý. Po dvou letech je hůře.

Vývoj chorvatského HDP není během a po krizi nepodobný tomu našemu – propad, určité oživení a zase propad. Krize stáhla chorvatskou ekonomiku dolů o 7 %. Ani rok 2010 nebyl nijak růžový, až v roce 2011 se Chorvatsko dostalo na cca nulový růst. Pokud se někdo radoval, bylo to předčasné. V roce 2012 se ekonomika opět propadá do recese. Z grafu od Deutsche Bank (32,44 EUR, 1,65%) je vidět, jak před krizí táhla ekonomiku zejména spotřeba soukromého sektoru a investice. V roce 2008 už jen investice, v roce 2009 už se propadají investice i spotřeba a (typicky) i zásoby. Vše tlumí exporty, které znatelně pomáhají i v roce 2010, kdy ekonomiku táhnou dolů investice. V roce 2011 se vyvažují negativní investice se zásobami a exporty, v roce 2012 se ale k negativnímu vlivu investic přidává opět negativní vliv spotřeby soukromého sektoru. 

s1
 
První z následující dvojky grafů ukazuje kumulovaný efekt výše popsaného – to, kam se od roku 2007 dostal produkt Chorvatska a dalších vybraných zemí a regionů. Zdaleka nejlépe je na tom Polsko a CEE region. Opak naopak platí o krizí postižené Itálii, která si ale stále vede lépe než Chorvatsko (pro které je nejdůležitějším obchodním partnerem). Jeho produkt je totiž nyní v porovnání s rokem 2007 skoro o 10 % nižší, v Itálii to je nějakých 7 %. Ve stínu fíkovníku na břehu Jaderského moře se to asi nezdá, ale Chorvatsko na tom ekonomicky dobře není. 

s2
 
Poslední graf jsem vybral proto, že je zajímavé porovnat, jak je Chorvatsko atraktivní pro turisty z jednotlivých zemí a jak je atraktivní pro zahraniční kapitál. Přesná čísla neznám, ale odhaduji, že turistickou velkou trojkou jsou pro Chorvatsko Němci, Rakušané a Češi, o něco za nimi jsou Slováci, Maďaři, Poláci a hlavně na severu Italové. Příliv přímých zahraničních investic FDI do Chorvatska vrcholil v letech 2006 – 2008. Celkově jim dominují Rakušané, znatelný je příspěvek Nizozemců, Němců a Maďarů. Mezera mezi turistickou a investiční atraktivitou Chorvatska je naopak velká u nás i u Slováků. Za pozornost pak stojí, že v posledních letech příliv FDI do Chorvatska znatelně vyschl a představuje tak jeden z kritičtějších bodů této ekonomiky.

Podle odhadů DB dosahuje chorvatský produkt na hlavu asi 55 % průměru EU15 (u nás to je asi 72 %). Veřejný dluh dosahuje 60 % HDP a bude dále růst, země ztratila investiční rating. Nezaměstnanost klesla ze zimních cca 22 % na současných necelých 20 %. To ale spíše odráží značně cyklický vývoj chorvatské nezaměstnanosti, strukturální problémy jsou podle žebříčků konkurenceschopnosti vysoké. U zemí jako je Chorvatsko snad ještě více než obvykle vystupuje do popředí nesoulad mezi ekonomickým/číselným pohledem na kvalitu života a pohledem, řekněme, očima člověka. Možná, že nejeden Němec, Rakušan, Čech a zástupce dalších zemí se znatelně vyššími příjmy na hlavu by je rychle vyměnil za chorvatský průměr doplněný o malou kuču někde na pobřeží. Ale nezaměstnanost asi bolí všude stejně. Sretan put!

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.06.2021
9:49Ceny průmyslových výrobců rostly v květnu počtvrté za sebou. Zdražily stavební práce i materiály
9:31Nidetzký: Měli bychom vyslat signál, že vyšší inflaci nehodláme tolerovat. Benda: ČNB se "nebojí použít" nástroje proti inflaci
9:08Rozbřesk: Hlasy pro brzký růst sazeb v ČR sílí, Fed svou prognózu představí dnes
8:50Evropské akcie jsou před Fedem ve vyčkávacím modu. Nidetzký a Benda hovoří k vyšší inflaci  
8:24Velká poptávka po eurobankovkách během pandemie vrhá stín na budoucí zavedení digitálního eura
6:07Rusch: Teslu na 1 000 dolarů potáhne autonomní řízení
15.06.2021
22:03Wall Street ustoupila ze svých maxim, ropa nejvýše od roku 2018  
17:41Obrat megacyklu vytáhl valuační prémie růstových akcií k rekordům, i po korekci jsou stále vysoko
16:18Pravděpodobnost zvýšení sazeb ČNB už v červnu vzrostla. Tématem pro trhy také data a Fed  
15:57Série dat z USA. Vyšší výrobní inflace ani maloobchod na trhy dojem neudělaly  
14:51Moneta Money Bank (Wüstenrot hypoteční banka) - oznámení o úrokové sazbě HZL WHB
14:13Bublající trh s bydlením má Kanada i Švédsko. Varovné signály prý připomínají rok 2008
13:14Debut evropských dluhopisů určených na obnovu ekonomiky se setkal se značným zájmem investorů
12:04Cyberpunk je možné si přidat do wish listu na PlayStation Store, akcie CD Projektu posilují přes 7 procent
11:44NET4GAS, s.r.o.: Informace o výplatě prvního úrokového výnosu CZ0003529786
11:41EU a USA po 17 letech vyřešily spor o subvence výroby letadel
11:09Jaké akcie mají největší potenciál vydělávat podle učitele Warrena Buffetta?
10:52Akcie i eurodolar opatrně rostou před bohatým přídělem dat  
9:46Pro ČNB by bylo "rozumnější" v červnu sazby neměnit, domnívá se Oldřich Dědek. Marek Mora se přiklání ke zvýšení již nyní
9:19Vývoj na trhu bydlení je podle ČNB překvapivý. Spíše než opatření ČNB je třeba podpora nabídky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Lennar Corp (05/21 Q2, Aft-mkt)
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
9:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
9:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba