Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hedge fondy a jejich sázky na ještě větší hlupáky

Hedge fondy a jejich sázky na ještě větší hlupáky

10.07.2013 18:21

Na trhu se obchoduje akcie, o které jste přesvědčeni, že její cena je příliš vysoko – naprosto neodpovídá jakémukoliv racionálnímu scénáři budoucího vývoje tržeb, marží a schopnosti generovat cash flow. Zároveň je ale jasné, že její produkty se vezou na vlně módy, která se přelévá i na akciový trh a poptávka po akcích se rozšiřuje a roste. Jak se zachováte?

V principu máme dvě možnosti. První z nich je okamžitá sázka na fundament - akcii nekupovat/prodat, či dokonce otevírat krátké pozice. Druhá z nich je sázka na sentiment jdoucí proti fundamentu. Jinak řečeno, sázka neřídící se v první řadě tím, co si myslíme my, ale tím, co si myslí trh (přesněji řečeno tím, co si myslíme o tom, co si myslí trh). Čtenář jistě tuší, že tato jednoduchá otázka a volba není jen tak nějakým detailem. Úzce souvisí například s tím, zda má spekulace na bubliny spíše tlumivý, či naopak přifukovací vliv. Pokud převažují sázky na fundament, má vliv korigující. Pokud naopak převažují sázky na sentiment a trend, má vliv nafukovací.

Ať už si každý na výše uvedené odpoví jakkoliv, důležité je, jak se obvykle chováme jako celek. Za významnou můžeme v této souvislosti považovat analýzu „Hedge Funds and the Technology Bubble“ (Brunnermeier, Nagel). Jak její název napovídá, věnovala se chování hedge fondů během technologické bubliny. Závěry se dají shrnout jednoduše: HF dovedly zachytit bublinový růst akcií během tvorby bubliny, dařilo se jim ale prodávat ještě před jejím prasknutím. Jinak řečeno, jejich odpověď na výše uvedenou otázku byla jednoznačně taková, že se vezly na sentimentu. Ale zároveň musely mít poměrně jasný obrázek ohledně fundamentu. Tedy obrázek o tom, že neinvestují do hodnoty, ale spekulují na to, že dovedou včas najít onoho pověstného „ještě většího hlupáka“, který od nich příliš horkou bramboru ještě koupí.

Ze studie se můžeme podívat na následující graf, kde je křivkou znázorněn vývoj podílu akcií s vysokým násobkem ceny akcie k tržbám (P/S) v tržním portfoliu. Ve sloupcích je podíl těchto akcií (tedy akcií, jejichž cenu táhnou zejména očekávání budoucího růstu) v portfoliích HF:

HF

Podíl spekulativních akcií v portfoliích HF dosáhl vrcholu během zimy/jara 2000, jejich podíl v tržním portfoliu ale kulminoval až na podzim. Můžeme si všimnout i toho, jak HF ve třetím čtvrtletí roku 1999 agresivně zvýšily své sázky na ještě větší hlupáky. Uvedené by také samo o sobě mohlo živit jakýsi obrázek výjimečné investiční schopnosti HF. Pokud ale dobře chápu logiku grafu, pak by skutečným úspěchem HF bylo to, pokud by do bublinového období vstupovaly s vyšším podílem akcií s vysokým P/S, ale na konci tohoto období měly tento podíl nižší než trh. Tak tomu ale nebylo – v prosinci 2000 měly HF ve svých rozvahách podíl těchto akcií stále vyšší než průměr.

Nechci zde ale poukazovat na to, že výkony HF jsou často rozporuplné (zejména s ohledem na výši poplatků a investiční riziko). Jde spíše o konkrétní ukázku mechanismu fundament vs. „já si myslím, že si oni myslí...“. Připomíná to sebenaplňující se proroctví, jaké jsme mohli vidět například na trhu dluhopisů periferie eurozóny. Je tu ale jeden podstatný rozdíl. U periferie šlo o plně funkční proroctví, kdy trhy mění i ekonomický fundament (obavy z defaultu = vysoké sazby = rostoucí pravděpodobnost defaultu; a obráceně). V případě výše popsaného mechanismu se fundament nemění (až na určitý efekt nákladu kapitálu). A nejde ani o sebenaplňující se proroctví, kterému „pomáhá“ QE. Tedy o růst cen akcií, který v ekonomice s volnými zdroji několika efekty zvýší poptávku a produkt, což následně „ospravedlní“ ony vyšší ceny akcií.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.04.2025
15:40Stratégy kvůli riziku obchodní války opouští optimismus ohledně evropských akcií
10:08Víkendář: Rizikem je nyní vývoj v reálné ekonomice a ne inflace
26.04.2025
16:06Americké akcie mají to nejlepší za sebou. Očekávám další ztráty, říká stratég z Jefferies
8:05Víkendář: Slok o „dobrovolné recesi“
25.04.2025
22:01Americké indexy dokázaly v závěru týdne posílit  
17:59Footshop a.s.: Informace pro investory
17:55Na trhu se přetlačují dvě investiční teze. Která vyhrává?
17:15Evropa zelenou uhájila, v Praze se dařilo povýsledkové Monetě  
15:42Slabý dolar představuje vedle cel další problém pro zisky firem
14:01UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2024
13:38UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2024
13:34UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2024
13:11Perly týdne: Recese a dolar měnící podmínky ve světové ekonomice
12:07ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:53Jakub Blaha: Intel díky předzásobení zákazníků poráží odhady Wall Street, výhled na druhé čtvrtletí je však mnohem pochmurnější  
11:20Pátek je na akciích zelený. Alphabet potěšil, Čína možná udělí výjimky z cel  
10:55Komentář analytika: Alphabet překonává očekávání díky rekordním ziskům z reklamy a 28% růstu cloudu  
10:51UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o jedenácté výplatě úrokového výnosu
9:56Čistý zisk Monety za 1Q mírně zaostal za naším očekáváním. Čisté úrokové výnosy lehce zklamaly  
9:27SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden – březen/2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data