Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hedge fondy a jejich sázky na ještě větší hlupáky

Hedge fondy a jejich sázky na ještě větší hlupáky

10.07.2013 18:21

Na trhu se obchoduje akcie, o které jste přesvědčeni, že její cena je příliš vysoko – naprosto neodpovídá jakémukoliv racionálnímu scénáři budoucího vývoje tržeb, marží a schopnosti generovat cash flow. Zároveň je ale jasné, že její produkty se vezou na vlně módy, která se přelévá i na akciový trh a poptávka po akcích se rozšiřuje a roste. Jak se zachováte?

V principu máme dvě možnosti. První z nich je okamžitá sázka na fundament - akcii nekupovat/prodat, či dokonce otevírat krátké pozice. Druhá z nich je sázka na sentiment jdoucí proti fundamentu. Jinak řečeno, sázka neřídící se v první řadě tím, co si myslíme my, ale tím, co si myslí trh (přesněji řečeno tím, co si myslíme o tom, co si myslí trh). Čtenář jistě tuší, že tato jednoduchá otázka a volba není jen tak nějakým detailem. Úzce souvisí například s tím, zda má spekulace na bubliny spíše tlumivý, či naopak přifukovací vliv. Pokud převažují sázky na fundament, má vliv korigující. Pokud naopak převažují sázky na sentiment a trend, má vliv nafukovací.

Ať už si každý na výše uvedené odpoví jakkoliv, důležité je, jak se obvykle chováme jako celek. Za významnou můžeme v této souvislosti považovat analýzu „Hedge Funds and the Technology Bubble“ (Brunnermeier, Nagel). Jak její název napovídá, věnovala se chování hedge fondů během technologické bubliny. Závěry se dají shrnout jednoduše: HF dovedly zachytit bublinový růst akcií během tvorby bubliny, dařilo se jim ale prodávat ještě před jejím prasknutím. Jinak řečeno, jejich odpověď na výše uvedenou otázku byla jednoznačně taková, že se vezly na sentimentu. Ale zároveň musely mít poměrně jasný obrázek ohledně fundamentu. Tedy obrázek o tom, že neinvestují do hodnoty, ale spekulují na to, že dovedou včas najít onoho pověstného „ještě většího hlupáka“, který od nich příliš horkou bramboru ještě koupí.

Ze studie se můžeme podívat na následující graf, kde je křivkou znázorněn vývoj podílu akcií s vysokým násobkem ceny akcie k tržbám (P/S) v tržním portfoliu. Ve sloupcích je podíl těchto akcií (tedy akcií, jejichž cenu táhnou zejména očekávání budoucího růstu) v portfoliích HF:

HF

Podíl spekulativních akcií v portfoliích HF dosáhl vrcholu během zimy/jara 2000, jejich podíl v tržním portfoliu ale kulminoval až na podzim. Můžeme si všimnout i toho, jak HF ve třetím čtvrtletí roku 1999 agresivně zvýšily své sázky na ještě větší hlupáky. Uvedené by také samo o sobě mohlo živit jakýsi obrázek výjimečné investiční schopnosti HF. Pokud ale dobře chápu logiku grafu, pak by skutečným úspěchem HF bylo to, pokud by do bublinového období vstupovaly s vyšším podílem akcií s vysokým P/S, ale na konci tohoto období měly tento podíl nižší než trh. Tak tomu ale nebylo – v prosinci 2000 měly HF ve svých rozvahách podíl těchto akcií stále vyšší než průměr.

Nechci zde ale poukazovat na to, že výkony HF jsou často rozporuplné (zejména s ohledem na výši poplatků a investiční riziko). Jde spíše o konkrétní ukázku mechanismu fundament vs. „já si myslím, že si oni myslí...“. Připomíná to sebenaplňující se proroctví, jaké jsme mohli vidět například na trhu dluhopisů periferie eurozóny. Je tu ale jeden podstatný rozdíl. U periferie šlo o plně funkční proroctví, kdy trhy mění i ekonomický fundament (obavy z defaultu = vysoké sazby = rostoucí pravděpodobnost defaultu; a obráceně). V případě výše popsaného mechanismu se fundament nemění (až na určitý efekt nákladu kapitálu). A nejde ani o sebenaplňující se proroctví, kterému „pomáhá“ QE. Tedy o růst cen akcií, který v ekonomice s volnými zdroji několika efekty zvýší poptávku a produkt, což následně „ospravedlní“ ony vyšší ceny akcií.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2020
22:03Na Wall Street další masivní rally  
17:48Komentář: Tržby i ztráta Delta Air se držely konsensu
17:35Apple, Microsoft a návrat trhu do sedmdesátých let
17:17Smíšená Amerika, červená Evropa a rostoucí euro. Trhy vstřebávají výsledky i Čínu  
16:57Komentář: Proaktivní rezervy Citigroup tlačí na profitabilitu, kvalita úvěrového portfolia se zhoršuje  
16:53Česká exportní banka, a.s. uzavřela s UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. smlouvu o úvěru
16:45OPEC čeká příští rok rekordní růst poptávky po ropě
16:45Komentář analytika: JPMorgan rizikovými náklady připomíná minulou krizi  
15:50The Economist: COVID-19 a opakování historie
14:56Wells Fargo (-4,3 %): První kvartální ztráta od roku 2008
14:45Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
14:37Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Oznámení o svolání schůze vlastníků 1 kotované emise HZL WHB
14:32Výsledky Citigroup překonaly očekávání, pomohl silný trading
13:36Lídr distribuce plynu v Česku spouští obří emisi investičně hodnocených dluhopisů
13:13JPMorgan (+2,5 %) vydělala víc, než se čekalo. A víc si také odložila stranou
12:45Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku mírně klesla
11:21Průmyslová výroba v EU se v květnu vrátila k meziměsíčnímu růstu
10:59Novogratz: Akciový trh se tak nějak odtrhl od reality
10:38Ruská plynárenská společnost Gazprom je za čtvrtletí ve ztrátě
10:27Jen další krátký pokles? Kalifornie spustila výběr akciových zisků  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/20 Q2, Aft-mkt)
ASML Holding NV (06/20 Q2, Bef-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
UnitedHealth Group Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
Wirecard AG (12/19 Q4)
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (06/20 Q2)
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (06/20 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/20 Q2)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m