Růst maloobchodních tržeb ve Spojených státech za červen dosáhl 0,4 procenta, což je méně než očekávaných 0,7 procenta. Navíc byl revidován mírně k horšímu také údaj za předchozí měsíc - na 0,5 z 0,6 procenta. Značně pozitivní vliv měly znovu prodeje aut. Ty stouply 2,1 procenta. Bez této položky maloobchod za červen pouze stagnoval při očekávaném růstu o 0,3 procenta. Pokud navíc odečteme prodeje pohonných hmot, dostaneme pokles o 0,1 procenta. Tržby za benzín v červnu stouply s vyššími cenami o 0,7 procenta.
Čísla tak přinášejí zklamání, neboť podmínky pro růst maloobchodu zůstávají příznivé. Na trhu práce dochází k růstu zaměstnanosti i mezd. Navíc i spotřebitelská důvěra byla v tomto měsíci dobrá, což obecně zvyšuje šanci, že se větší celkový objem mezd promítne do vyšší spotřebitelské poptávky.
Jak bylo uvedeno výše, růst poptávky byl soustředěn hlavně do aut. Vedle toho slušně stouply tržby za nábytek a vybavení domácnosti, o 2,4 procenta. O 0,7 procenta se zvýšily tržby za oděvy a doplňky a stejnou měrou i tržby za sportovní potřeby. Naopak v čele poklesu stojí stavební materiály s -2,2 procenta, následuje pokles tržeb v restauracích o 1,2 procenta a supermarketech o 1 procento.
Co se týče vlivu na trhy, efekt maloobchodních dat převládl nad naopak slušným zlepšením indexu průmyslové aktivity v New Yorku, který byl zveřejněn současně. Díky němu ale není reakce příliš prudká. Opětovné zpomalení maloobchodních tržeb dál snižuje očekávání, že Fed začne v příštích měsících omezovat QE. Zklamání se přitom týká pouze této krátkodobé dynamiky. Při obecnějším pohledu na tom americký maloobchod tak zle není. V prvním pololetí se tržby meziročně zvedly o 4,2 procenta při inflaci ve spotřebitelských cenách 1,5 procenta.
