Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E.ON, nebo E.OFF?

E.ON, nebo E.OFF?

25.07.2013 18:25

To, že evropské energetiky na tom někdy nejsou nejlépe, není žádným převratným objevem. I když musím říci, že pohled na konkrétní čísla RWE mě trochu překvapil (viz předchozí „RWE jako obraz nevalného stavu evropské energetiky?“). Podívejme se nyní na jeho kolegu – E.ON. Grafy ukazují, že během posledních pěti let byl osud akcií obou energetik dosti podobný, E.ON se v letech 2009 a 2010 vezl na ještě větším pesimismu než RWE. A výrazné oddělení cest obou energetik nepřináší nakonec ani poslední rok:

eon1

Po zkušenostech s RWE se před jakýmikoliv pokusy o rychlé valuace podívejme na cash flow společnosti. Čisté zisky jsou během posledních tří let dost volatilní, my ale víme, že toto měřítko výkonu firmy je dosti pochybné. Lépe na tom z hlediska nestability ale není ani čistý zisk a odpisy, zde se už ale pohybujeme soustavně ve vyšších kladných číslech. Ostatní položky jsou čitelně nevýznamné, provozní kapitál pak působí tak pozitivně, že v letech 2011 a 2012 zvedají provozní cash flow na 6,6 a poté dokonce 8,8 miliardy eur. Klíčové je to, že na rozdíl od RWE, je E.ON schopen ze svého provozního cash flow pokrývat CapEx (i když v roce 2011 těsně):

eon2

Zbytek toku hotovosti pak vypadá tak, že si společnost dost vypomáhá prodejem aktiv na to, aby mohla snižovat dluh, vyplatit nějakou tu dividendu. I tak jí v posledních dvou letech klesala zásoba hotovosti. Není to tedy zrovna model dlouhodobé stability, ale situace je (byla) u cash flow o řád lepší, než u RWE. Dokonce je dost dobrá na to, abychom uplatnili naši dnes již zaběhnutou metodologii ukazující, jak pesimistický, či optimistický trh u dané akcie je. 

 
Pokud by letos E.ON vygeneroval opět 8,8 miliardy eur provozní hotovosti a zainvestoval cca 6,2 miliardy eur, do dlouhého období se odpíchne s 2,5 miliardami eur cash flow po CapEx. Zadlužení už je relativně nízko, může tedy jít o CF pro akcionáře. Požadovaná návratnost by se mohla pohybovat mezi 6,7 – 7,5 %. Určité problémy nám dělá nadbytečná hotovost a neprovozní aktiva. Dejme tomu, že dohromady tvoří 11,5 miliardy eur (část hotovosti a dlouhodobá pohledávka ve výši 6 miliard eur). Poté nám vychází, že trh nyní čeká znatelně více než 10% dlouhodobý roční pokles cash flow společnosti. To by bez přehánění znamenalo, že E.ON je oceněn na v médiích někdy zmiňovaný E.OFF.

eon3

Uvedená čísla jsou dosti volnými odhady, i jejich různé variace ale ukazují, že trh je ohledně společnosti dosti skeptický. Či mu došla trpělivost, protože výhled složený z neradostného makro i sektorového fundamentu a spleti státních zásahů se ne a ne zlepšovat. Podle uvedených čísel se investoři v podstatě domnívají, že firma tak, jak ji známe, nebude již za 10 – 15 let existovat. Myslím, že téma se jeví natolik zajímavé, že příště můžeme přidat další energetiku.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti. 

Seriál poskytuje základní fundamentální pohled na vybrané zahraniční tituly, který sice není plnohodnotnou valuací, ale jde za rámec jednoduchých valuačních násobků. Namísto stanovení cílové ceny a investičního doporučení je zde postup opačný: Na základě několika základních předpokladů týkajících se cash flow společností a současné ceny akcie je odhadnuto, s jakým růstem firmy nyní trh implicitně počítá. Zhodnocení tohoto očekávaného růstu pak může být vodítkem při posuzování fundamentální atraktivity daného titulu. Zde prezentované závěry v žádném ohledu nepředstavují investiční doporučení, či poradenství. Autor je aktivním investorem a u analyzovaných titulů může držet otevřené pozice.


Čtěte více:

Energetický trh brzy zlepšení nečeká, varuje severský obr Vattenfall a odepisuje aktiva za 30 miliard SEK
23.07.2013 10:36
Největší energetika severní Evropy dnes rázným krokem ukázala, že nevě...
Vattenfall odepsal aktiva – další energetiky jej mohou následovat... (komentář před výsledky)
24.07.2013 18:23
Švédská energetika Vattenfall, která působí nejen v severní, ale prakt...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2021
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
17:57Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
17:51CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
17:45Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara  
16:58Postupný růst sazeb lepší nežli šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii
11:59ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:56Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?
9:18Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
8:52UDI spouští od pondělka dobrovolný odkup akcií a O2 dnes bez nároku na dividendu  
6:07Investiční tip Citigroup - Sázka na výnosy  
17.06.2021
22:10Wall Street zakončila nerozhodně, AMD +6 %  
17:49Na 1 milion tržeb firem v indexu S&P 500 je nyní potřeba o 70 % méně lidí
17:33Odpolední korekce na výnosech pomáhá technologiím, dolar zisky drží  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data