Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E.ON, nebo E.OFF?

E.ON, nebo E.OFF?

25.07.2013 18:25

To, že evropské energetiky na tom někdy nejsou nejlépe, není žádným převratným objevem. I když musím říci, že pohled na konkrétní čísla RWE mě trochu překvapil (viz předchozí „RWE jako obraz nevalného stavu evropské energetiky?“). Podívejme se nyní na jeho kolegu – E.ON. Grafy ukazují, že během posledních pěti let byl osud akcií obou energetik dosti podobný, E.ON se v letech 2009 a 2010 vezl na ještě větším pesimismu než RWE. A výrazné oddělení cest obou energetik nepřináší nakonec ani poslední rok:

eon1

Po zkušenostech s RWE se před jakýmikoliv pokusy o rychlé valuace podívejme na cash flow společnosti. Čisté zisky jsou během posledních tří let dost volatilní, my ale víme, že toto měřítko výkonu firmy je dosti pochybné. Lépe na tom z hlediska nestability ale není ani čistý zisk a odpisy, zde se už ale pohybujeme soustavně ve vyšších kladných číslech. Ostatní položky jsou čitelně nevýznamné, provozní kapitál pak působí tak pozitivně, že v letech 2011 a 2012 zvedají provozní cash flow na 6,6 a poté dokonce 8,8 miliardy eur. Klíčové je to, že na rozdíl od RWE, je E.ON schopen ze svého provozního cash flow pokrývat CapEx (i když v roce 2011 těsně):

eon2

Zbytek toku hotovosti pak vypadá tak, že si společnost dost vypomáhá prodejem aktiv na to, aby mohla snižovat dluh, vyplatit nějakou tu dividendu. I tak jí v posledních dvou letech klesala zásoba hotovosti. Není to tedy zrovna model dlouhodobé stability, ale situace je (byla) u cash flow o řád lepší, než u RWE. Dokonce je dost dobrá na to, abychom uplatnili naši dnes již zaběhnutou metodologii ukazující, jak pesimistický, či optimistický trh u dané akcie je. 

 
Pokud by letos E.ON vygeneroval opět 8,8 miliardy eur provozní hotovosti a zainvestoval cca 6,2 miliardy eur, do dlouhého období se odpíchne s 2,5 miliardami eur cash flow po CapEx. Zadlužení už je relativně nízko, může tedy jít o CF pro akcionáře. Požadovaná návratnost by se mohla pohybovat mezi 6,7 – 7,5 %. Určité problémy nám dělá nadbytečná hotovost a neprovozní aktiva. Dejme tomu, že dohromady tvoří 11,5 miliardy eur (část hotovosti a dlouhodobá pohledávka ve výši 6 miliard eur). Poté nám vychází, že trh nyní čeká znatelně více než 10% dlouhodobý roční pokles cash flow společnosti. To by bez přehánění znamenalo, že E.ON je oceněn na v médiích někdy zmiňovaný E.OFF.

eon3

Uvedená čísla jsou dosti volnými odhady, i jejich různé variace ale ukazují, že trh je ohledně společnosti dosti skeptický. Či mu došla trpělivost, protože výhled složený z neradostného makro i sektorového fundamentu a spleti státních zásahů se ne a ne zlepšovat. Podle uvedených čísel se investoři v podstatě domnívají, že firma tak, jak ji známe, nebude již za 10 – 15 let existovat. Myslím, že téma se jeví natolik zajímavé, že příště můžeme přidat další energetiku.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti. 

Seriál poskytuje základní fundamentální pohled na vybrané zahraniční tituly, který sice není plnohodnotnou valuací, ale jde za rámec jednoduchých valuačních násobků. Namísto stanovení cílové ceny a investičního doporučení je zde postup opačný: Na základě několika základních předpokladů týkajících se cash flow společností a současné ceny akcie je odhadnuto, s jakým růstem firmy nyní trh implicitně počítá. Zhodnocení tohoto očekávaného růstu pak může být vodítkem při posuzování fundamentální atraktivity daného titulu. Zde prezentované závěry v žádném ohledu nepředstavují investiční doporučení, či poradenství. Autor je aktivním investorem a u analyzovaných titulů může držet otevřené pozice.


Čtěte více:

Energetický trh brzy zlepšení nečeká, varuje severský obr Vattenfall a odepisuje aktiva za 30 miliard SEK
23.07.2013 10:36
Největší energetika severní Evropy dnes rázným krokem ukázala, že nevě...
Vattenfall odepsal aktiva – další energetiky jej mohou následovat... (komentář před výsledky)
24.07.2013 18:23
Švédská energetika Vattenfall, která působí nejen v severní, ale prakt...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.07.2024
6:12Stratéžka Invesco: Mohl by Fed snížit úrokové sazby v roce 2024 dvakrát?
22.07.2024
22:00Přeprodané technologické tituly přilákaly kupce  
17:23Snižování sazeb: Jak na něj obvykle reaguje akciový trh?
17:02Technologie před výsledky slušně rostou, Evropa tentokrát drží krok  
16:09Varta už nenastartuje? Akcie ztratily 80 %, restrukturalizace má vymazat stávající akcionáře a vést k delistingu. Ovládnout firmu nabízí Porsche
14:32Je čas připravit se na medvědí trh, myslí si stratég Bank od America  
14:01Zadlužení EU se v prvním čtvrtletí zvýšilo na 82 procent HDP, roste i v Česku
12:53Týdenní výhled: Bidenovo odstoupení ještě neznamená obrat. Začínají reportovat velké techy. Americká ekonomika má za 2Q zrychlit  
12:02Akcie otáčejí vzhůru hlavně v Evropě. Kromě politiky zůstávají klíčovým tématem výsledky  
10:37Čínská centrální banka srazila klíčové úrokové sazby, vyrazila na podporu ekonomiky
9:21Ryanair varuje, že se po propadu zisku ani letní sezóna nejspíš nevydaří. Klesá příjem z letenky, zákazníci víc šetří
9:05Rozbřesk: Dopady IT výpadku na globální ekonomiku a Biden hodil ručník do ringu
8:52Biden odstoupil z prezidentských voleb v USA a podpořil Harrisovou. Čína snížila sazby, futures míří výše  
8:42GEVORKYAN chystá akvizici v jižní Evropě
6:29Fidelity: Japonské společnosti na rekordních úrovních ve zpětném odkupu akcií
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m