Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E.ON, nebo E.OFF?

E.ON, nebo E.OFF?

25.7.2013 18:25

To, že evropské energetiky na tom někdy nejsou nejlépe, není žádným převratným objevem. I když musím říci, že pohled na konkrétní čísla RWE mě trochu překvapil (viz předchozí „RWE jako obraz nevalného stavu evropské energetiky?“). Podívejme se nyní na jeho kolegu – E.ON. Grafy ukazují, že během posledních pěti let byl osud akcií obou energetik dosti podobný, E.ON se v letech 2009 a 2010 vezl na ještě větším pesimismu než RWE. A výrazné oddělení cest obou energetik nepřináší nakonec ani poslední rok:

eon1

Po zkušenostech s RWE se před jakýmikoliv pokusy o rychlé valuace podívejme na cash flow společnosti. Čisté zisky jsou během posledních tří let dost volatilní, my ale víme, že toto měřítko výkonu firmy je dosti pochybné. Lépe na tom z hlediska nestability ale není ani čistý zisk a odpisy, zde se už ale pohybujeme soustavně ve vyšších kladných číslech. Ostatní položky jsou čitelně nevýznamné, provozní kapitál pak působí tak pozitivně, že v letech 2011 a 2012 zvedají provozní cash flow na 6,6 a poté dokonce 8,8 miliardy eur. Klíčové je to, že na rozdíl od RWE, je E.ON schopen ze svého provozního cash flow pokrývat CapEx (i když v roce 2011 těsně):

eon2

Zbytek toku hotovosti pak vypadá tak, že si společnost dost vypomáhá prodejem aktiv na to, aby mohla snižovat dluh, vyplatit nějakou tu dividendu. I tak jí v posledních dvou letech klesala zásoba hotovosti. Není to tedy zrovna model dlouhodobé stability, ale situace je (byla) u cash flow o řád lepší, než u RWE. Dokonce je dost dobrá na to, abychom uplatnili naši dnes již zaběhnutou metodologii ukazující, jak pesimistický, či optimistický trh u dané akcie je. 

 
Pokud by letos E.ON vygeneroval opět 8,8 miliardy eur provozní hotovosti a zainvestoval cca 6,2 miliardy eur, do dlouhého období se odpíchne s 2,5 miliardami eur cash flow po CapEx. Zadlužení už je relativně nízko, může tedy jít o CF pro akcionáře. Požadovaná návratnost by se mohla pohybovat mezi 6,7 – 7,5 %. Určité problémy nám dělá nadbytečná hotovost a neprovozní aktiva. Dejme tomu, že dohromady tvoří 11,5 miliardy eur (část hotovosti a dlouhodobá pohledávka ve výši 6 miliard eur). Poté nám vychází, že trh nyní čeká znatelně více než 10% dlouhodobý roční pokles cash flow společnosti. To by bez přehánění znamenalo, že E.ON je oceněn na v médiích někdy zmiňovaný E.OFF.

eon3

Uvedená čísla jsou dosti volnými odhady, i jejich různé variace ale ukazují, že trh je ohledně společnosti dosti skeptický. Či mu došla trpělivost, protože výhled složený z neradostného makro i sektorového fundamentu a spleti státních zásahů se ne a ne zlepšovat. Podle uvedených čísel se investoři v podstatě domnívají, že firma tak, jak ji známe, nebude již za 10 – 15 let existovat. Myslím, že téma se jeví natolik zajímavé, že příště můžeme přidat další energetiku.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti. 

Seriál poskytuje základní fundamentální pohled na vybrané zahraniční tituly, který sice není plnohodnotnou valuací, ale jde za rámec jednoduchých valuačních násobků. Namísto stanovení cílové ceny a investičního doporučení je zde postup opačný: Na základě několika základních předpokladů týkajících se cash flow společností a současné ceny akcie je odhadnuto, s jakým růstem firmy nyní trh implicitně počítá. Zhodnocení tohoto očekávaného růstu pak může být vodítkem při posuzování fundamentální atraktivity daného titulu. Zde prezentované závěry v žádném ohledu nepředstavují investiční doporučení, či poradenství. Autor je aktivním investorem a u analyzovaných titulů může držet otevřené pozice.


Čtěte více:

Energetický trh brzy zlepšení nečeká, varuje severský obr Vattenfall a odepisuje aktiva za 30 miliard SEK
23.7.2013 10:36
Největší energetika severní Evropy dnes rázným krokem ukázala, že nevě...
Vattenfall odepsal aktiva – další energetiky jej mohou následovat... (komentář před výsledky)
24.7.2013 18:23
Švédská energetika Vattenfall, která působí nejen v severní, ale prakt...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
3.12.2016
23:50Italové rozhodují o ústavních změnách
11:00Víkendář - Castro je po smrti!
2.12.2016
22:01Americké trhy zaznamenaly první týdenní ztrátu za poslední 4 obchodní týdny
17:07APS Fund Alpha uzavřený investiční fond, a.s. - Zveřejňuje vnitřní informaci, která se týká rozhodnutí o snížení vlastního kapitálu
17:00Praha close - Praha si před víkendem zopakovala růst, za celý týden ztrácí
16:58Dolaru se na závěr týdne nedaří, data byla slabší a výnosy klesají  
16:55Týden technicky - Dolar ustoupil ze svých maxim, stejně jako SPX500. Ropa lámala rekordy, zlatu se nadále nedařilo
16:38Týden na měnách - Libře dál pomáhají politici  
16:30Šest investičních témat pro rok 2017
16:00F. Kronus: Ropa po OPECu, Nike a Facebook (Video)
15:46APS Fund Alpha uzavřený investiční fond, a.s.- Zveřejňuje opravenou pololetní zprávu k 30.6.2016
15:30Dohoda OPECu může dostat trh do deficitu, cena ropy prudce vzrostla  
14:46Americký trh práce - slabší listopad Fed neodradí  
13:32Jednoduché vysvětlení deziluze z EU
13:09TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady
12:00Mariňák s přezdívkou „Mad Dog“ bude Trumpovým ministrem obrany
11:47ISTROKAPITAL CZ a.s. - Informace o výplatě jmenovité hodnoty a výnosů z dluhopisů
11:30Německo se už připravuje na obchodní válku s USA
11:08Jak se v portfoliu připravit na posílení české koruny
10:30Project Syndicate: Demonetizace - co dělat a co ne

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data