Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finanční regulaci nechte mimo obchodní rozhovory USA a EU

Finanční regulaci nechte mimo obchodní rozhovory USA a EU

29.07.2013 17:43

Spojené státy a Evropská unie vstoupily do nového kola obchodních rozhovorů, které je příslibem dalšího prohloubení pevného hospodářského vztahu obou stran. Rozhovory by ale neměly posloužit k oslabení amerických reforem finančnictví, které právě zapouštějí kořeny.

Komisař EU pro vnitřní trh a služby Michel Barnier objíždí USA a hledá podporu pro začlenění finančních služeb do rozhovorů o navrženém Transatlantickém obchodním a investičním partnerství. Finanční průmysl zároveň rozhovory prosazuje jako cestu ke zvrácení otravných – a nesmírně účinných – pravidel, která jsou v USA zaváděna podle Doddova-Frankova zákona.

Během obchodních rozhovorů by mohlo dojít k ohrožení přísných nových pravidel pro deriváty, kapitálové požadavky, finanční strukturu, ochranu investorů a spotřebitelů a tak dále, přičemž Kongres USA by mohl pouze schválit či neschválit finální dohodu obsahující širokou škálu témat. Jiní komentátoři rozhovory považují za nové fórum pro spolupráci a doufají, že obchodní jednání zlepší koordinaci finančních regulátorů.

USA by měly projevit moudrost a tento náhled odmítnout.

Teď není správná chvíle tvrdě vybojované americké finanční reformy vystavit riziku. Na stínové bankovnictví začíná dopadat světlo, v účinnost vstupují nové předpisy regulující deriváty, kapitálové požadavky se brzy zvýší, strukturální reformy a úřad k řešení krizí snižují subvence a investoři a spotřebitelé jsou lépe chráněni.

Finanční průmysl proti této nové legislativě svedl bitvu. Lobboval v regulačních orgánech a v kongresu za odročení či oslabení uzákoněných reforem, naléhal na kongres, aby zablokoval jmenování klíčových kandidátů a odepřel podstatné financování, a zahájil agresivní soudní pře s cílem zmařit realizaci důležitých předpisů. Dát finančnímu průmyslu příležitost znovu se do věci zakousnout je to poslední, co USA (a EU) potřebují. A právě k tomu by vedly obchodní rozhovory – a následné hlasování v kongresu.

Jistěže, nad některými prvky reformy panují mezi USA a Evropou ostré neshody. Ještě minulý měsíc byla Komise USA pro burzy a cenné papíry ve sporu s Barnierem ohledně územního dosahu amerických pravidel pro deriváty. Obdobně americkou centrální bankou navržené kapitálové a holdingové požadavky pro zahraniční firmy působící v USA – lepší než národní přístup a po mém soudu rozumné – hluboce rozlítily Evropskou komisi. USA zase znepokojuje povolování národního přístupu k evropským předpisům, jimiž se řídí deriváty, jakož i pravidla týkající se manažerů hedžových fondů.

Existuje přitom řada jiných fór, kde lze řešit neshody mezi americkými a evropský regulátory, včetně bilaterálního procesu, který vyvrcholil nedávnou dohodou mezi USA a Evropou o rámci pro regulaci derivátů. Na globální úrovni finanční reformy podněcuje skupina G20, dohodu mezi regulátory prosazuje Rada pro finanční stabilitu a oborově relevantní reformy probírají odborné týmy Basilejského výboru pro bankovní dohled, Mezinárodní organizace komisí pro cenné papíry a Mezinárodního sdružení orgánů dohledu v pojišťovnictví.

Poslední, co potřebujeme, je další proces, zejména proces nezaměřený na to, jak zabránit dalšímu finančnímu zhroucení podobnému tomu, z něhož se USA i Evropa dosud snaží vzpamatovat. Obchodní rozhovory by posloužily jen jako jednosměrný nástroj k otupení reforem, ne k jejich rozvinutí.

Globálně je zajisté potřeba odvést ještě hodně práce. Co se týče řešení situace v otřesených bankách, USA zavedly solidní rámec, ale nadále pracují na tom, jak zajistit věrohodnost postupu zeštíhlování významné finanční firmy. V Evropě sice existuje shoda, že orgán pro řešení krizí ve finančních institucích je potřebný, ale k jeho fungování v kontextu právních a politických rámců členských států EU je zapotřebí udělat ještě mnohem víc.

Nad deriváty dnes panuje všeobecná shoda, jak přistupovat k obchodování, zúčtování a transparentnosti, ale u kapitálových požadavků, maržových požadavků, dohledu nad zúčtovacími bankami a dalších oblastí zůstává ještě hodně práce. Formují se kapitálová a likviditní pravidla, ale finální dohoda je stále spíše na obzoru než na dosah ruky.

Jsem rozhodně pro silnější, usilovnější snahu o dosažení globální shody nad stěžejními reformami. Ostatně právě taková shoda je nutná, abychom snížili pravděpodobnost výskytu další zničující globální finanční krize. Neexistuje ale důvod, proč o dosažení tohoto cíle usilovat prostřednictvím obchodních rozhovorů, které by reformní síly nejspíš nevzpružily, nýbrž oslabily. 

 
Michael S. Barr je profesorem práv na právnické fakultě Michiganské univerzity a badatelem Brookingsova institutu a Centra pro americký pokrok. V letech 2009-2010 působil jako náměstek amerického ministra financí pro finanční ústavy a byl klíčovým tvůrcem Doddova-Frankova zákona o reformě Wall Street a ochraně spotřebitele.

Copyright: Project Syndicate, 2013.


Čtěte více:

Evropa letos banky neotestuje. Bojí se? Italským chybí až 60 mld. eur kapitálu
17.05.2013 9:26
Zátěžové testy evropských bank se letos neuskuteční. ECB chce změnu je...
Faber: Ekonomiku nerozhýbe ani QE99. Fed nahrává hrstce investorů
07.06.2013 14:01
Americkou ekonomiku nerozhýbe ani nekonečná série kvantitativního uvol...
Dinosaurus to nepřežil, velké banky přežít musí?
28.06.2013 18:24
U vchodu do školní jídelny nám vysela velká nástěnka s nápisem „Dinosa...
EK navrhla novou klíčovou část bankovní unie, řízený krach bank
10.07.2013 12:11
Evropská komise dnes navrhla jednotný mechanismus pro řešení problémů ...
USA chtějí klíčové banky regulovat přísněji než Basel III. Ohrozí to dividendy?
10.07.2013 12:20
Klíčové americké banky mohou být po letech zotavování i nasávání levné...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.07.2021
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie
17:25Češi při pandemii nejvíce utráceli za zdraví,část lidí se tím zadlužila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data