Tvrdá připomínka boje zlatých těžařů s pádem cen komodity přišla dnes z Randgold, které zisk propadl o 61 %. Její šéf vzkazuje, že není jiné cesty, než pokles produkce i nákladů. Z odvětví ale také zní, že současné úrovně ceny zlata nejsou nutně zničující a lze na nich fungovat. Světová rada pro zlato WGC pak hovoří o tom, že z komodity prchli spekulanté.
Randgold: Zisk -61 % a výzva k poklesu produkce
Čistý zisk afrického těžaře zlata ve druhém čtvrtletí roku klesl mezikvartálně na 46,3 milionu dolarů z 69,6 mil. USD, což je 0,5 USD z 0,76 USD na akcii. Meziročně klesl o 61 %. Produkce zlata se změnila jen mírně objemem 196,2 tisíce uncí. Prodeje zlata klesly na 252,8 mil. USD z 309 mil. USD. průměrná prodejní cena zlata mezikvartálně klesla na 1363 USD/tr. unce z 1638 USD/tr. unce. Akcie zareagovaly 4% poklesem.
Vývoj ceny zlata za poslední rok (USD/tr. unce):

Šéf Randgold Mark Bristow uvedl, že odvětví nemá jinou volbu, než že velcí hráči sníží produkci. Samotná Randgold se zaměřila na řízení nákladů a redukci kapitálových výdajů. „Velcí kluci musí snížit dodávky. Je docela dobře možné, že zlato ve velmi krátké době padne pod 1000 dolarů za unci a pak v sektoru uvidíme nemálo bankrotů,“ řekl Bristow v komentáři k poklesu ceny komodity. S jeho slovy příliš nesouzní bod ve výsledcích, který počítá s vyšší produkcí ve druhé polovině roku proti první. Randgold dříve vyslovila roční cíl produkce mezi 900 a 950 tisíci oz. Největší světový producent zlata Gold v minulém týdnu po oznámení kvartální ztráty 8,6 miliardy dolarů uvedl, že plánuje uzavření či prodej dolů s nejvyššími náklady.
Část těžařů: Vydělávali jsme na nižších cenách, budeme dál
Ze zlatého odvětví ale zaznívají o slova, podle kterých nejméně část těžařů nemá problém s pádem cen zpět na úrovně roku 2010. „Australská těžba není v takové kondici, v jaké by být měla, ale nejde o katastrofu. Ceny jsou o tři roky zpět, ale i tehdy jsme byli velmi ziskoví,“ uvedl například šéf Kingsgate Consolidated Gavin Thomas, která provozuje zlaté doly v Thajsku, Austrálii a v Jižní Americe. Další těžaři mu ale odpovídají, že zapomíná na oslabení australského dolaru, který pomáhá tíseň vyvažovat při prodejích v amerických dolarech. Zlato se dnes pohybuje řádově kolem 1300 USD/oz z 1600 USD/oz, při přepočtu pohybem mezi USD a AUD ale dnešní ceny odpovídají 1461 AUD.
Připomínkou je i propad akcií. Kingsgate letos -64 %, Evolution -50 %. „Akcie byly v roce 2010 trojnásobně až čtyřnásobně výš. Teď se pohybujeme na přeprodaném trhu,“ trvá na svém Thomas s tím, že firma je v dobré kondici. „Austrálie ztratila kontrolu nad těžebním sektorem dva roky, zpět, kdy boom vyprovokoval neúměrné investice. Teď se situace skrze nákladové úspory čistí,“ poznamenal také Thomas.
WGC: Spekulanté prchli, exodus ze zlata končí
Světová rada pro zlato (World Gold Council – WGC) se nechala v čerstvé zprávě slyšet, že masívní odliv invetic ze zlata, zejména skrze ETF fondy, se blíží svému konci s tím, jak se trh čistí od nájezdu spekulantů. WGC očekává, že ceny zlata ve zbytku roku 2013 oživí.
„Cítíme, že spekulativní peníze z trhu odešly. Cítíme, že zlato je na svém dně. Ve zbytku letošního roku a v roce příštím uvidíte silnější trh,“ uvedl Marcus Grubb, šéf WGC. Investoři z ETF fondů v letošním roce doposud vyprodali zprostředkovaně kolem 650 tun zlata. To je ekvivalent přílivu investic, které se vrhly do zlata v osmi měsících po pádu Lehman Brothers. Grubb říká, že odlil se odehrává na zlepšujícím se obrazu americké ekonomiky, ale oproti úvahám jiných investorů se nedomnívá, že růst úrokových sazeb bude pro zlato negativní.
„Mnoho analýz ukazuje, že pokud se sazby budou pohybovat mezi nulou až čtyřmi procenty, zlato může ročně vydělávat 7 až 8 %. To je náš dlouhodobý pohled,“ uvedl. Investoři podle něj také podceňují podporu fyzické poptávky. „Zejména roli Indie a Číny. Její posun k domácí poptávkou tažené ekonomice bude pro zlato podporou,“ míní Grubb.
(Zdroj: Randgold, WGC, Bloomberg, CNBC)