Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čeká nás u drog namísto prohibice regulace?

Čeká nás u drog namísto prohibice regulace?

3.9.2013 14:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Na boj s drogami je věnován velký objem zdrojů – čas, energie i peníze. Tyto zdroje mají samozřejmě svůj náklad příležitosti. Každý dolar, který se vynaloží například na zatýkání nenásilnických uživatelů marihuany, je dolarem, který se nepoužije na vzdělání lékařů či dětí, na investice do čistých energií či na vývoj léků. Podle odhadů Open Society Foundation dosahují náklady na boj s drogami v USA více 100 miliard dolarů ročně. Co za to dostaneme?

Kriminalizace drog a boj s nimi jejich užívání nezastavily. V roce 1979 dosahovala míra nezákonného užívání drog v USA 14,1 %, v roce 2011 to bylo 8,7 %. Došlo tedy k určitému poklesu, který ale nemusí být přímým důsledkem boje s drogami. Jejich užívání totiž určuje řada faktorů, včetně jejich nabídky, objevů nových drog, kulturních postojů, a podobně. A je možné, že nezákonné drogy ani nejsou ty, které škodí nejvíce. Například profesor David Nutt odhaduje, že zdaleka nejškodlivější drogou je alkohol. Následující graf shrnuje jeho studii zaměřenou na škody, které drogy působí ve Velké Británii. Světle je vyznačena škoda způsobená ostatním a tmavě škoda, kterou trpí sami uživatelé drog, hodnota 100 představuje maximum. Co se týče celkové škody, nejškodlivější je alkohol, za ním následuje heroin, crack, metanfetamin a kokain. Na šestém místě figuruje tabák, za ním amfetamin a konopné drogy: 
 
 
drogs
 

Spojené státy zkoušely i prohibici alkoholu, šlo ovšem o tragickou chybu. Jeho spotřebu to nezastavilo, vznikla však celá nová třída kriminálníků a organizovaný zločin během prohibice vzkvétal. Uvěznění má navíc na uživatele drog silně negativní vliv včetně většího šíření nemocí a pozdější neschopnosti najít si práci. Dochází kvůli němu k rozbití rodin, posilují kriminální gangy a kartely. Spojené státy nečelí těm největším problémům, děje se tak v regionech, jako je severní Mexiko, které politicky a ekonomicky zdevastovala válka gangů. Podobná situace panuje v Kolumbii, Hondurasu, Venezuele či Nikaragui. Prohibice tedy opět nefunguje.

V delším období možná dojde k přechodu na flexibilnější systém, kdy užívání drog již nebude protizákonné, ale bude kontrolováno a regulováno. Jejich uživatelé budou moci dostat produkt, který bude bezpečný a kvalitní, distribuce už nebude skrytá a nebude tedy takový problém s prodejem drog dětem a problematickým uživatelům. Příchod 3D tisku a dalších technologií znamená, že rozšiřování drog už nepůjde vůbec zastavit. Jediné, čím bude možné proti zneužívání drog bojovat, bude stará dobrá zodpovědnost, výchova a medicínská léčba.

Autorem je John Aziz.

(Zdroj: Noahopinionblog)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data