Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Peking usměrňuje mocnou ropnou kliku. Čistka má připravit půdu pro reformy

Peking usměrňuje mocnou ropnou kliku. Čistka má připravit půdu pro reformy

06.09.2013 18:29
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Čínský ropný sektor zasáhla čistka, jejímž cílem je zatočit se skupinou kolem vlivného člena nejvyššího vedení země a bývalého šéfa státního ropného koncernu CNPC Zhou Yongkanga. Pět vysoce postavených manažerů CNPC a jeho veřejně obchodovatelné dcery PetroChina (0,85 EUR, 0,71%) bylo v uplynulých týdnech zatčeno. Mezi nimi je i Zhouovi blízký nástupce v CNPC Jiang Jemin. Z čeho jsou zadržení obviněni, není známo. Podle pozorovatelů se Zhou, který zatčen nebyl, provinil hlavně politickou podporou Po Si-laje, kdysi extrémně populárního partajního funkcionáře, který byl v nedávném exemplárním procesu odsouzen za korupci a zneužití pravomocí.

Vyšetřování má podle všeho oslabit vliv skupiny, které dlouhou dobu brání reformě ropného sektoru a vyslat jasný signál zbytku státem spravovaných firem.

Ropný sektor zaujímá v čínském hospodářství velevýznamnou úlohu. Jeho tři hlavní protagonisté, CNPC, Sinopec a CNOOC, se s pomocí levných úvěrů státních bank už řadu led snaží kráčet v čele čínské expanze na zahraniční trhy a vytvořit národní šampiony schopné konkurovat západním gigantům. Podle konzultantské firmy Dealogic čínské ropné firmy od roku 2002 na nákupy aktiv v zahraničí vydaly téměř 130 mld. USD. PetroChina se v roce 2007 stala největší ropnou společností podle tržní kapitalizace a loni v těžbě ropy překonala i americký ExxonMobil.

Naftaři mají v Číně ale zároveň pověst jedné z nejméně transparentních a nejvíce zkorumpovaných skupin. Se státními bankami v zádech si mohou dovolit vyrážet na akviziční tažení, kupovat za přemrštěné sumy a během toho se osobně obohatit díky zakázkám přiděleným známým a kumpánům. Uvnitř komunistické strany se v posledních letech zvedá opozice vůči rostoucímu vlivu ropné kliky na zahraniční, a dokonce i vojenskou politiku. „Lidé z CNPC poslouchali jen Zhoua,“ tvrdí nejmenovaný zdroj o bývalém členu mocného Stálého výboru politbyra, který sice v nejvyšším stranickém orgánu mezi lety 2007-2012 zodpovídal za vnitřní bezpečnost, ale velký vliv na ropný sektor si ponechal i po formálním odchodu z CNPC.

Zaměřením na Zhouovu síť, jejíž náčelník je nyní v politickém důchodu, si nové čínské vedení kolem prezidenta Si Ťin-pchinga připravuje půdu pro klíčový listopadový sjezd, na němž má být představen balík důležitých hospodářských reforem. Očekává se, že nová opatření mají být zaměřena proti korupci a plýtvání státních prostředků.

Otázkou zůstává, jestli se protikorupční tažení omezí na několik zatčených top manažerů, nebo jestli iniciativa půjde dál, například směrem k většímu otevření ropné branže soukromým a zahraničním hráčům.

Kořeny ropné kliky sahají do časů Mao Ce-tunga, kdy se Čína díky nálezům ropy v Daqingu stala velmi rychle energeticky soběstačná a přestala dovážet surovinu ze Sovětského svazu. Po nástupu reformního křídla Teng Siao-pchinga na konci 70. let její vliv ochabl, ale přesto si několik zástupců podrželo vysoké funkce a mohlo dosazovat do důležitých postů své svěřence. Zhruba po třech generacích převzal roli neformálního lídra klanu Zhou Yongkang. Personální propojení na důležitých pozicích, běžné i v jiných odvětvích čínského hospodářství, je v ropném průmyslu posíleno skutečností, že většina členů sítě se zná už ze studií na Pekingské China University of Petroleum. Její vliv umocňují i velké zisky a mezinárodní přesah sektoru. Zhouvi navíc enormně pomohla jeho role partajního dohlížitele nad policií, soudy a tajnými službami.

Na fungování CNPC prý čistka mít vliv nebude. Si Ťin-pching tento týden se stávajícím šéfem koncernu navštívil Turkmenistán, kde podepsal kontrakt na zvýšení dovozu plynu a urychlení stavby nových plynovodů a ropovodů. Také je nepravděpodobné, že se zatýkání rozšíří do dalších firem, jelikož by to mohlo vyvolat chaos napříč sektorem.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg, Reuters)


Váš názor
  • pěkný guláš v transkripci
    07.09.2013 18:04

    Tak se rozhodněte: Když Po Si-laj, tak byste měli přepisovat Čou Jang-kchang a téměř třímiliónové město v provincii Heilongjiang Da ging by bylo Ta Čching (zn. Velká oslava). A co má být Jiang Jemin? - slabika 'je' v pinyinu neexistuje ;-) Jak jsem psala už dneska jinde, asi by byl příklon k pinyinu (pchin jinu ;-), vzhledem k tomu, že všechno přebíráte z anglicky psaných médií, lepší. Jinak si většina čtenářů nespojí Po Si-laje s Bo Xi-laiem ;-) Holt bychom si museli zvyknout na Mao Ze Donga...
    Kalka.
    • Re: pěkný guláš v transkripci
      07.09.2013 18:11

      hmm, tomu asi rozumíš :). Ale jinak, jsi u DPH stále u §2? :) To by se totiž asi tak rovnalo mé jediné návštěvě číny :))
      mša
      • mša
        07.09.2013 18:17

        je dnes evidentně v maniální fázi...Jinak se slaboduchkou, co pořád ještě má za to, že dph neplatí plátce dph, nemám co do konverzace.
        Kalka.
        • Re: mša
          07.09.2013 18:32

          silnoduchka Kalka, ctěná královna naší vesnice, NIKDY nepochopila PRINCIP, ale žvaní o legislativě :) - dokonce ji "harmonizuje" :))
          mša
Aktuální komentáře
16.07.2025
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m