Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Online rozhovor o private equity v České republice – již zítra na Patria.cz

Online rozhovor o private equity v České republice – již zítra na Patria.cz

17.09.2013 17:18

Střední a východní Evropa přitahuje pozornost investorů z oblasti private equity, stále však fondy plynoucí do vzniku a rozvoje společností v našem regionu tvoří jen zlomek prostředků investovaných na celém evropském kontinentu.

Podle nedávné výroční zprávy European Private Equity and Venture Capital Association ve střední a východní Evropě loni vzrostl počet uzavřených transakcí v regionu již třetí rok po sobě – v roce 2012 o 12 procent. Celkem 220 společností získalo loni podporu private equity – tedy střednědobé až dlouhodobé financování poskytované za získání podílu na základním kapitálu firem, jejichž akcie nejsou obchodovány na burze. Především se jednalo o společnosti, které získaly venture capital investici - tedy kapitál investovaný do založení, rozběhu a dalšího rozvoje podniku.

Z pohledu počtu firem, kterým se loni podařilo získat soukromý kapitál například na rozvoj slibného podnikatelského záměru, nebo navýšení tržního podílu, vypadají statistiky slibně. Pokud se nicméně na meziroční vývoj podíváme optikou objemu investic, je již dopad krize a nárůst opatrnosti investorů znát. Investice private equity fondů totiž loni v našem regionu poklesly o 28 procent meziročně na 673 milionů eur, tedy více než 17,3 miliardy korun. V celé Evropě byl nicméně tento pokles loni dokonce 43%.

Nejvíce prostředků (asi 60 procent investovaných fondů) do rozvoje firem ve střední a východní Evropě v rámci private equity loni opět poskytnuly subjekty ze západní Evropy, ze Spojených států potom pocházela asi pětina celkových investic. V celoevropském měřítku, nicméně region CEE loni získal jen asi 2,85% podíl na všech investovaných private equity fondech.

Jak private equity fondy fungují a co mohou firmám nabídnout? Jaké oblibě se u nich těší české společnosti a co by mohla Česká republika zlepšit pro větší atraktivitu? Které sektory nyní přitahují nejvíce zájmu? 

Na tyto a další otázky se můžete zeptat přímo ženy stojící v čele organizace usilující o rozvoj private equity u nás. Silke Horáková, výkonná ředitelka Czech Private Equity and Venture Capital Association, bude odpovídat na Vaše dotazy již zítra (ve středu 18. září) v online rozhovoru na Patria.cz od 14. do 15. hodiny. Prostor pro kladení otázek bude jako obvykle otevřen již od ranních hodin.

Horáková
 
Silke Horáková vystudovala ekonomii v Berlíně, kde také získala doktorský titul. Převážnou část své kariéry působila v investičním bankovnictví a v oboru private equity/venture kapitál. V letech 1995-1996 pracovala ve fondu Czech American Enterprise Fund a poté až do roku 2000 jako bankéřka v EBRD. V letech 2002-2004 působila v E1CZ, venture kapitálovém fondu skupiny GIMV. Od roku 2005 je soukromou investorkou. Je členkou dozorčích rad společností Nej TV, a.s. a Albatros Media a.s. Kromě toho externě vyučovala od roku 2010 podnikatelské finance na podnikohospodářské fakultě VŠE. V roce 2012 se stala výkonnou ředitelkou České asociace private equity a venture kapitálu. Silke žije od roku 1989 v České republice, je vdaná a má tři děti. Podporuje aktivně sociální podnikání.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2024
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila
10:50ČNB: Zahraniční dluh ČR v 1. čtvrtletí stoupl o 230,6 mld. na 4,853 bilionu Kč
10:49České dráhy, a.s.: Oznámení o vydání nové emise dluhopisů
10:15UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jmenovité hodnoty dluhopisu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data