Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU přesvědčuje postsovětské republiky: Ztrátu ruského trhu můžeme kompenzovat

EU přesvědčuje postsovětské republiky: Ztrátu ruského trhu můžeme kompenzovat

19.09.2013 21:25
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Evropská komise nemíní vzdát boj o postsovětské státy, na něž stále naléhavěji doléhá nutnost volit mezi Moskvou a Bruselem, tedy mezi připojením k západním strukturám (ovšem s omezenou vyhlídkou na plnohodnotné členství) a vstupem do Ruskem vedených eurasijských integračních uskupení.

Poté, co Kreml nasadil tvrdší taktiku a s pomocí ekonomických a vojenských pák si přitáhl Arménii, i když měla v listopadu podepsat asociační dohodu s EU, se Brusel taktéž rozhodl vytasit těžší kalibry. Prvním krokem by mohlo být zvýšení kvót na dovoz moldavského vína do EU s cílem kompenzovat Kišiněvu ztrátu ruského odbytiště, kterým hrozí Moskva. Podobně vstřícné nabídky může Evropská komise učinit i Ukrajině.

Do čela unijního protiúderu se postavil eurokomisař pro rozšíření a sousedskou politiku Štefan Füle. „Pokud se naši partneři dostanou pod neopodstatněný tlak jakékoli země, samozřejmě včetně tlaku Ruské federace, a pokud to bude spojeno s jejich snahou podepsat nebo parafovat dohodu a asociaci s EU, pak by EU měla najít možnost kompenzovat jejich ztráty,“ uvedl Füle v dnešním rozhovoru pro ukrajinskou verzi deníku Kommersant.

Interview vychází v době vrcholících rozhovorů o asociační smlouvě mezi EU a Ukrajinou. Včera dokument schválila vláda v Kyjevě. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč sice dříve prohlásil, že proti sobě nelze stavět otázky evropské integrace a budování strategických vztahů s Eurasijským svazem a Celní unií Ruska, Běloruska a Kazachstánu. Moskva i Brusel však záležitost považují čistě za hru s nulovým součtem a žádné šalamounsky polovičaté řešení neakceptují. Dosud nezařazené země si mezi hospodářskými bloky musí vybrat. Rozvoj a rozšiřování Eurasijského svazu je navíc zahraničně politickou prioritou ruského prezidenta Vladimira Putina, což omezuje prostor pro kompromis.

„Členství v Celní unii se skutečně neslučuje s dohodami o vytvoření hlubších a komplexních zón svobodného obchodu, o nichž nyní vedeme rozhovory s Ukrajinou, Moldavskem, Gruzií a Arménií,“ uvedl dříve Füle. Dodal, že nejde „ani o ideologické rozdíly, ani o střet hospodářských bloků.“

Podle českého eurokomisaře je nepřípustné, aby Moskva ve vztazích se sousedy „zneužívala tvorbu cen energetických zdrojů, umělé obchodní bariéry, garance v oblasti obrany a bezpečnosti a zamrzlé konflikty.“ Odsuzující rezoluci s týmž obsahem minulý týden schválil Evropský parlament. Brusel je podle Füleho v případě pokračování problémů ve vztazích s Moskvou připraven projevit s postiženými východoevropskými a kavkazskými zeměmi „solidaritu“.

Příkladem může být reakce Bruselu na výhrady ruských hygieniků vůči moldavskému vínu. Po nedávno uvaleném embargu na dovoz moldavské vinařské produkce do Ruska Evropská komise rychle potvrdila, že import vín a dalšího zboží z Moldavska pokračuje, a že se dokonce uvažuje o zvýšení kvót. Füle v dnešním rozhovoru potvrdil, že procedura o zvýšení importních kvót pro moldavské vinaře byla zahájena.

Očekává se, že do listopadového summitu ve Vilniusu, kde mají být asociační dohody podepsány, bude napětí mezi Moskvou a Bruselem dál stoupat, přičemž bitva o Ukrajinu by měla být zdaleka nejurputnější. Kyjev je pro Moskvu nejdůležitější z dosud nerozhodnutých zemí – z geostrategického i geoekonomického hlediska. Kreml se dosud snažil Ukrajince přesvědčit po dobrém i po zlém. Nyní zrovna nastavuje laskavější tvář a varuje před údajnou škodlivostí asociační smlouvy s EU pro ukrajinské národní zájmy. Po podpisu prý země jednostranně otevře svůj trh evropským firmám, přijde o suverenitu a přestane být pro Rusko strategickým, a dokonce plnohodnotným partnerem. Pokud by se Kyjev naopak rozhodl přiklonit se na východ, díky levnějšímu plynu a odstranění celních tarifů na ropu a další výrobky získá ročně dotaci v hodnotě 10-11 miliard USD.

Celní unie Ruska, Běloruska a Kazachstánu byla oficiálně spuštěna v červenci roku 2010. Obchodní výměna v rámci bloku od té doby rapidně vzrostla. Loni byla integrace na území členských států dovedena do dalšího kvalitativního stupně v podobě společného hospodářského prostoru, na němž má platit volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a pracovní síly. Moskva by z tohoto útvaru do několika let ráda vytvořila hluboké integrační uskupení, Eurasijský svaz, který by mohl být protiváhou EU, Číně a USA. Jeho hlavní orgán, Eurasijská komise, se od své předlohy v EU v některých ohledech liší, zejména mnohem těsnějším napojením na vlády členských zemí. Na rozdíl od Celní unie, kde se hlasovalo podle ekonomické váhy členů (což dávalo drtivou převahu Rusku), však v Eurasijské komisi budou rozhodnutí přijímána konsenzem, přičemž každému členu náleží jeden hlas.

(Zdroje: Kommersant, WSJ, Moscow Times)


Váš názor
  • Typický zlodějský, likvidační postup.
    20.09.2013 12:42

    Nejdříve zemičce toužící někam patřit nabídneme pomoc, žvásty o demokracii, i nějaké to zboží odkoupíme, když už tedy ztratí původní trhy. Ovšem poté následuje zlikvidování místních výrobců a výrobků, z lidí se stanou slouhové, přisluhovači a otroci co nakupují svinstva vyrobené svými zachránci. Zemička se rozkrade a vyrabuje.
    A.
Aktuální komentáře
21.06.2021
10:33Ve druhé polovině roku výrazný inflační obrat, tvrdí ekonom Rosenberg. Růstové tituly opět potáhnou
10:30Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají
9:15Rozbřesk: Týden ve znamení ČNB - čekáme první růst sazeb
8:52Evropské burzy mohou začít týden výprodejem. Jirásková z PPF varovala před snahami zabránit fúzi  
8:34Francouzská Vivendi prodává část v Universal Music americkému miliardáři
20.06.2021
16:57Globální minimální daň pro nadnárodní giganty a jak ji narovnat
8:35Víkendář: Dolar, mezinárodní obchod a pád zlatého standardu
19.06.2021
15:13Většina Němců a Nizozemců to neví, ale stále financují zbytek eurozóny
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
17:57Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
17:51CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
17:45Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara  
16:58Postupný růst sazeb lepší než šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00Prosus NV (12/20 Q3)
10:00PL - PPI, m/m
10:00PL - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - Index aktivity Chicagského Fedu