Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Integrační slabost Kremlu a rusko-ukrajinský rozkol

Integrační slabost Kremlu a rusko-ukrajinský rozkol

03.10.2013 11:54
Autor: ČTK

Příčinou neúspěchů ruské zahraniční politiky v "blízkém zahraničí" je integrační nemohoucnost Kremlu. Napsal to ruský list Vedomosti v komentáři o vzdalování Ukrajiny od Ruska.

Východní Evropa je poměrně nová regionální formace, ke které patří západní část Ruska, Bělorusko, Ukrajina a Moldavsko. Tato regionální koncepce je protikladem k ideji Vladimira Putina o Eurasii. Z hlediska Kyjeva či Minsku sice východní, přesto však evropský region skýtá naději na společnou evropskou budoucnost všech zúčastněných.

Jednou ze zvláštností východní Evropy se zdají být její nesváry. Jestliže se západní Evropa zrodila z popela světových válek a stala se jediným sociálním a správním prostorem díky francouzsko-německému urovnání, východní Evropa vznikla jako místo s rostoucí pravděpodobností národnostních válek.

Růst napětí se v tomto našem regionu střídá s okamžiky naděje, že se spory podaří překonat. Po rozpadu Sovětského svazu s pozoruhodnou pravidelností vznikaly a zanikaly integrační projekty. Se světem se už rozloučily takové proruské a protiruské projekty jako Společenství nezávislých států či GUUAM coby uskupení Gruzie, Uzbekistánu, Ukrajiny, Ázerbájdžánu a Moldavska.

Zkušenost posledních 20 let ukazuje, že integrace v rámci východní Evropy není možná. Není možná ani s Ruskem, ani bez něj. Tam, kde v čele sjednocování stojí Kreml, se prudce neshodují záměry, prohlášení a integrační nástroje. Nejde jen o to, že styl a obsah kremelských projektů je pro partnerské státy ponižující. Hlavní problém Kremlu tkví v jeho reálné integrační bezmoci. Tato nemohoucnost je zjevná dokonce uvnitř hranic samotné Moskvy, nemluvě o nekonečných dálavách Ruské federace. A hned za ruskými hranicemi se integrace odehrává jen jako rétorická cvičení politiků.

Další problém proruských integračních snah spočívá v nepřipravenosti ruských vládnoucích skupin usilovat o konsensus s elitami východoevropských národních států.

Tyto dva faktory zůstávají neměnné, jak svědčí i zatím ještě skryté dezintegrační procesy v celní unii (Ruska s Běloruskem a Kazachstánem - pozn. ČTK) i poslední vývoj v rusko-ukrajinském konfliktu.

Bez ruské účasti ale regionální integrace také není možná. Logika sjednocujících projektů tohoto typu totiž neobsahuje pozitivní program, ale jen představuje obrannou reakci na imperiální politiku Ruska vůči sousedním státům. Ale protože reakce bývá silně vrtkavá, projekty jako GUUAM rychle mizí ze scény.

Přesto se politické elity v regionu znovu a znovu snaží spustit integrační iniciativy, které by umožnily slabě rostoucím ekonomikám se rozvíjet. Bez ohledu na chvástání postsovětských elit by hospodářská spolupráce mohla být reálným faktorem stabilní horizontální integrace.

Zdálo se, že s nástupem Viktora Janukovyče zavládne mezi Kyjevem a Moskvou soulad. Ale letošek se stal rokem zklamaných nadějí.

Z hlediska Kremlu byly charkovské dohody (o pronájmu Sevastopolu ruské černomořské flotile výměnou za slevu na ruský plyn - pozn. ČTK) a jmenování ruskojazyčného politika ukrajinským ministrem školství nadějnými přísliby rusko-ukrajinské harmonie. Ale signatáři dohod nezískali podporu svých společností. O opoziční kritiku se na ruské straně nikdo nestaral, ale na Ukrajině se dohody stal kritickým bodem pro nové vedení státu. Mluvilo se i o "zradě".

Novopečený prezident Janukovyč podpisem dohod ohrozil své postavení i u nejvěrnějších voličů, dohody jej připravily o poslední špetku popularity. V polemice s opozicí argumentoval hlavně tím, že dohody snížily napětí s Ruskem ohledně Sevastopolu a omezily katastrofální dopady "dohody Tymošenkové" s Gazpromem.
A hle, o tři roky později soulad nezavládl. Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou dospěly k "obchodní válce". Ale rétorika ruských vůdců a sankce proti firmám vlivných ukrajinských oligarchů vedly k nečekanému důsledku: Viktor Janukovyč a jeho vládnoucí strana nečekaně získali ztracenou oblibu i podanou ruku Evropanů.

Ukrajinský prezident poprvé získal jasnou podporu od vůdců Evropské unie a USA ve střetu se zahraniční politikou Ruska. A v západním tisku pozitivní zmínky o Ukrajině poprvé za dlouhá léta přečíslily negativní ohlasy.

Stejně jako v 90. letech i nyní ruský tlak na vládu partnerské země vyvolal růst protiruských nálad v elitách i celé společnosti a vedl k mobilizaci ve prospěch výběru integrace s EU. To se teď děje i s Ukrajinou.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.09.2022
6:26Do jednotlivých akcií bych nyní nešel, přiznává El-Erian. Makroekonomickým vlivům se nelze vyhnout
28.09.2022
22:00Wall Street přerušila šestidenní propad a rostla nejrychleji v tomto měsíci  
16:52Co říkají reálné výnosy o možné našponovanosti akciového trhu?
15:01Bloomberg: Apple upouští od zvýšení výroby iPhonů, poptávka po nich slábne
11:30Riziko recese stoupá. Goldmani i BlackRock se otáčí k akciím zády, doporučují investiční dluhopisy
9:33Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu ekonomik a varovala před inflací
8:51Poškození plynovodů Nord Stream bylo asi úmyslné, prohlásila švédská premiérka
7:09Probíhají strukturální změny, které ještě nejsou plně odraženy v cenách akcií, tvrdí investor Jensen
27.09.2022
22:01Wall Street uzavírá smíšeně. S&P 500 ukázal nová minima  
17:38Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů  
17:32Poloměkké, nebo polotvrdé přistání?
16:54Wall Street se snaží o obrat, rostoucí ropa pomáhá energetikám  
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin
16:22Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
15:40Cílené útoky na plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Úniky na více místech, potvrzeny silné podmořské výbuchy
15:36UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2022
13:46Akcie mohou jít nahoru i přes korekce ziskových očekávání, domnívá se ekonomka. Probíhají strukturální změny
12:09Summers: Postup Fedu je vítaný, Velká Británie začíná připomínat rozvíjející se zemi
11:54Nálada německých exportérů v září znovu klesla, je nejníže od května 2020
11:38EPH Financing CZ, a.s.: Oprava výroční zprávy společnosti za rok 2021

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/22 Q4, Aft-mkt)
8:00H & M Hennes & Mauritz AB (08/22 Q3)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15NIKE Inc (08/22 Q1)