Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko vydá licence na export LNG státním molochům a Novateku

Rusko vydá licence na export LNG státním molochům a Novateku

10.10.2013 18:04
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Liberalizace vývozu zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska, která má kdysi největšímu světovému těžaři této energetické suroviny pomoci v pronikání na perspektivní zahraniční trhy, bude pokračovat „postupně“, ohlásil včera ministr energetiky Alexandr Novak. Právo na export LNG zatím dostanou pouze státem kontrolované koncerny Gazprom a Rosněfť a také projekt Jamal LNG soukromého těžaře Novatek, vlastněného skupinou podnikatelů s dobrými konexemi na Kreml.

Exportním privilegiem dosud disponoval jen Gazprom, který si ponechá monopol na plynovodní dodávky za ruské hranice. Ministr Novak potvrdil, že podle zákona, který by měl zanedlouho schválit kabinet, bude vývoz umožněn jen těm těžařům, kteří mají v licenci vepsán plán na stavbu zkapalňovacího závodu, nebo těm, kteří budou plyn dobývat se záměrem jeho zkapalnění. Ruský úřad pro nerostné zdroje v březnu vydal povolení na stavbu LNG závodu pouze Novateku, který by měl v roce 2016 na odlehlém poloostrově Jamal spustit terminál s kapacitou 16 mil. tun plynu ročně.

Ve státním aparátu v uplynulých měsících probíhal urputný boj o to, kdo bude nakonec o přidělování exportních licencí rozhodovat. Vážným zájemcem o důležitou pravomoc byla Prezidentská komise pro palivoenergetický komplex, jejímž tajemníkem není nikdo jiný než výkonný ředitel ropného gigantu Rosněfť Igor Sečin, který se předtím zasadil o to, aby o exportní privilegium v segmentu LNG přišel Gazprom. Ministerstvu se díky zásahu Sečinovi nijak nakloněného vicepremiéra Arkadije Dvorkoviče podařilo ubránit své teritorium a o licencích bude rozhodovat samo. Zdroje deníku Kommersant nicméně tvrdí, že bitva ještě neskončila.

Mechanismus vydávání licencí na vývoz LNG zatím ustaven není. Soukromé společnosti musí v zásadě běhat od jednoho úřadu k druhému, dostávat se na seznamy a získávat razítka, povolení, dobrozdání a další cukrovinky pro nenasytného ruského úředního šimla. Nezbytností je lobbing u kohokoli, kdo v Kremlu a na úřadě vlády něco zmůže. Ministerstvo energetiky navíc dostalo těžko uvěřitelný úkol, který hodně vypovídá o tom, jak si ruské elity představují působení tržních sil: úředníci musí při vydávání licencí zajistit, aby si ruští těžaři na zahraničních trzích nekonkurovali.

Novatek na podzim ministerstvo energetiky oficiálně požádal o možnost vyvážet LNG dobývaný na poloostrově Jamal, přičemž do zahraničí by mělo směřovat 50 % produkce. První kroky k průniku na evropský trh učinil už loni, když podepsal smlouvu o dodávkách s německou energetikou Energie Baden-Württemberg (EnBW). Hodnota kontraktu s platností deset let se blíží 6 mld. EUR. Exportní monopol Gazpromu Novatek obejde tím, že surovinu do Německa fyzicky dodá státní moloch a pak ji s Novatekem smění v rámci swapových operací.

Novatek je po Gazpromu druhým největším producentem zemního plynu v Rusku a na rozdíl od státem kontrolovaného konkurenta mu objemy produkce rychle rostou. Loni zvýšil produkci meziročně o 7,1 % na 57,3 mld. m3 plynu. Gazpromu naopak výstup klesl o 5,1 % na 482 mld. m3. Celková ruská těžba zaznamenala pokles o 2,2 % na 655 mld. m3. Zisk na akcii Novateku v roce 2011 meziročně vzrostl o 44,6 % na 18 RUB (oproti 25% nárůstu u Gazpromu). Hlavními akcionáři společnosti jsou zakladatel a výkonný ředitel Leonid Mikhelson (25 %) a Gennadij Timčenko (23,5 %), který mimo jiné vlastní největšího ruského obchodníka s ropou Gunvor. Desetiprocentní podíl v Novateku drží Gazprom. Dalších 15 % patří francouzské ropné společnosti Total, která má opci k navýšení podílu na 19,4 %. Zbytek akcií se volně obchoduje na burze v Moskvě a formou depozitních poukázek v Londýně.

Krom Novateku o export LNG projevila zájem skupina Alltech podnikatele Dmitrije Bosova, který v rámci projektu Pečora LNG hodlá postavit závod o kapacitě 2,6 mil. tun plynu ročně. Ačkoli v licenci společnosti nic o výstavbě zkapalňovací jednotky není, Alltech počítá s tím, že povolení k vývozu dostane.

Podle Marii Belovové z energetického centra ve Skolkovu hraje Rusko o čas, jelikož po celém světě se budují další kapacity, zejména v Austrálii a ve Spojených státech. Pokud licence dostanou jenom státní firmy a Novatek, mohl by prý ruský podíl na globálním trhu s LNG dosáhnout pouze na 6 %.

(Zdroje: Kommersant, Bloomberg, WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data