Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Daňové změny, které přineslo zákonné opatření Senátu (přehled)

Daňové změny, které přineslo zákonné opatření Senátu (přehled)

11.10.2013 15:09
Autor: ČTK

Přehled některých ustanovení ze zákonného opatření, které v včera přijal Senát a které mění daňové zákony v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku:

- Základní investiční fond bude podléhat pětiprocentní dani. U právnických osob, které splní podmínky tzv. dividendové směrnice, má být sazba srážkové daně nadále nulová. Jde o firmy, které mají ve fondu nejméně desetiprocentní podíl. Na ostatní firmy se bude vztahovat daň 15 procent stejně jako na fyzické osoby.

- Dani z příjmů nemá podléhat převod majetku mezi osobami blízkými v případě podnikatelů v zemědělství, pokud zemědělec ukončí činnost, převede majetek na osobu blízkou, která v zemědělské činnosti pokračuje alespoň tři další roky. Půjde třeba o případ, kdy v zemědělské činnosti pokračuje syn po svém otci.

- Od daně z příjmu se u jednotlivců i firem osvobozuje příjem z dědictví nebo odkazu. Odkaz je novým institutem v občanském zákoníku, který umožňuje zesnulému člověku odkázat svým blízkým třeba jen jednu věc, aniž by se přitom tito lidé stávali účastníky řízení.

- Osvobození se vztahuje na příjem z prodeje cenných papírů, pokud v jednom roce nepřesáhne 100.000 korun. Osvobozuje se příjem z prodeje cenného papíru, pokud ho poplatník vlastnil alespoň tři roky.

- V zákonném opatření zůstala opatření na podporu odborného vzdělávání žáků a studentů. Firmy a podnikatelé si budou moci například odečíst až 110 procent vstupní ceny nového majetku, který pořídí pro odborné vzdělávání a který pro něj bude sloužit z více než 50 procent.

- Od základu daně bude také možné odečíst výdaje na vynaložené na žáka nebo studenta. Půjde o násobek částky 200 a počtu hodin strávených v rámci výuky na pracovišti daňového poplatníka.

- Zákonné opatření ruší zaměstnanecký paušál 250 korun měsíčně, který měl původně nahradit zrušení daňového zvýhodnění stravenek. Protože poslanci před několika lety při schvalování daňové reformy stravenky zachovali a vložili do zákona zároveň i paušál, navrhlo ministerstvo financí paušál opět zrušit.

- Neuvolnění krajští a obecní zastupitelé nebudou muset ze svých zastupitelských odměn odvádět sociální pojištění.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC