Dražba práv k jednomu z nejperspektivnějších ložisek ropy na světě, objeveného před sedmi lety u brazilských břehů, přilákala všeho všudy jednoho zájemce. Státem vlastněný koncern se spojil s evropskými a čínskými giganty a za ložisko nabídl minimální cenu. Zájem zahraničních těžařů zdaleka zaostal za očekáváním, přesto proti aukci a rozprodeji národního majetku „cizákům“ v ulicích Rio de Janeira protestovaly stovky lidí, které musely uklidňovat zvláštní policejní jednotky i armáda. Vstup mezi ropné velmoci si Brazílie asi představovala jinak.
Podle oficiálních dohadů skrývá podmořské ložisko Libra až 12 mld. barelů ropy, což je jen o pár miliard méně, než kolik má gigantická Rumajíla v Iráku. Vláda potenciální zájemce ujišťovala o nízkém riziku a vysokém potenciálu, avšak koncerny jako , či , které se zúčastnily předchozích aukcí, zůstaly tentokrát stranou.
„Aukce má být soutěž,“ prohlásil v parlamentu opoziční poslanec Carlos Sampaio s tím, že vláda prodej práv k ložisku nezvládla. Kabinet prezidentky Dilmy Rousseffové nicméně výsledek označil za úspěch. Díky těžbě by do státní kasy v následujících 30 letech mělo přitéct 400 mld. USD. Tyto prostředky, které půjdou na vzdělání, zdravotnictví a vyrovnávání rozdílů mezi chudými a bohatými, mají pomoci transformovat zemi.
Libru objevili průzkumníci Petrobrasu v roce 2006 ve velké hloubce zhruba 200 km jihovýchodně od Ria. Podle některých odhadů by se v ložisku mohlo nacházet přes 50 mld. barelů velmi kvalitní ropy, což by z něj učinilo největší objev na jižní polokouli od roku 1976, kdy Mexiko narazilo na gigantické ložisko Cantarell. „Je to obrovský blok,“ prohlásil André Araújo, šéf brazilské pobočky nizozemsko-britského koncernu , který se aukce zúčastnil v rámci konsorcia. Dalšími členy jsou francouzský a čínští státní těžaři CNOOC a CNPC.
Práce na ložisku budou pro těžaře velkou výzvou. Oříškem bude nejen to, že ropa se nachází pod oceánským dnem, ale i několik kilometrů solného podloží, pod nímž je surovina ukryta a v němž lze vrtat jen s obtížemi. Investice do těžařských prací se během 35 let odhadují na 180 mld. USD.
Brazílie je čistým dovozcem ropy. Otevírání nových polí je proto důležité pro platební bilanci, exportérské ambice a politickou budoucnost Rousseffové Strany pracujících, která je u moci víc než deset let. Když byla Libra objevena, tehdejší prezident Luiz Inácio Lula da Silva slíbil, že peníze z vytěžené ropy budou použity na odstranění chudoby a modernizaci země. „Bůh nám dal další šanci,“ prohlásil Luka, který úřad opouštěl jako jeden z nejpopulárnějších politiků na světě.
Vláda načrtla strategii, podle níž měl rozvoj ropných ložisek pomoci dalším odvětvím ekonomiky – zejména lodnímu průmyslu. Parlament změnil legislativu tak, aby státní koncern povinně získal hlavní roli při otevírání všech nových polí. Právě důraz na velký podíl domácích výrobců a těžařů na rozvoji ložisek pravděpodobně odradil mnohé zahraniční zájemce.
Ložisko Libra

(Zdroje: WSJ, Reuters)