Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Online rozhovor o intervencích ČNB s členem bankovní rady Lubomírem Lízalem – již zítra na Patria.cz

Online rozhovor o intervencích ČNB s členem bankovní rady Lubomírem Lízalem – již zítra na Patria.cz

18.11.2013 15:46

Česká národní banka dle rozhodnutí bankovní rady již druhým týdnem nákupy eur na devizovém trhu udržuje kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR. Zahájení intervencí jako nástroje měnové politiky přineslo nejen skokové oslabení české měny, ale také rozpoutalo bouřlivou debatu veřejnosti o dopadech a motivech intervencí na oslabení koruny.

ČNB před rokem, v listopadu 2012, snížila úrokové sazby považované za běžný nástroj měnové politiky na 0,05 procenta a již na začátku loňského podzimu upozornila, že snižovat sazby až do záporného teritoria není technicky proveditelné. Poslední rok potom průběžně zástupci centrální banky upozorňovali, že pokud bude třeba dalšího uvolnění měnové politiky, dojde na intervence. Po měnových zasedáních bankovní rady dokonce několikrát přímo zaznělo, že pravděpodobnost zahájení devizových intervencí se zvyšuje.

Recese a útlum na trhu práce sice odeznívají, podle posledních dat se tak nicméně děje jen velmi pomalu a dle ČNB proto rostlo riziko deflace, která by zpomalila oživování ekonomiky a znemožnila ČNB plnit své poslání udržovat cenovou stabilitu.

Oslabení koruny na úrovně, kde se vůči euru neobchodovala od první poloviny roku 2009, s sebou krátkodobě přináší zdražení dovezeného zboží. Podle analýz ČNB přechodně negativní reakci v delším období převáží pozitivní důsledky oslabení kurzu v podobě udržení cenové stability a rychlejšího oživení hospodářského růstu.

Cíl pro intervence byl při necelé dva týdny starém oznámení rozhodnutí ČNB stanoven na 27 CZK/EUR. Nemusí však zůstat neměnný až do ukončení intervencí. Stejně jako v minulosti u úrokových sazeb, může nyní bankovní rada na jakémkoliv měnověpolitickém zasedání rozhodnout o změně této hladiny. Teoreticky by se tak cíl pro devizové intervence mohl měnit až osmkrát ročně. 
 
Kolik již ČNB „investovala“ do intervencí proti koruně? Odpovídají první signály z devizového trhu a z ekonomiky vývoji, jehož chtěla centrální banka dosáhnout? Co by ČNB přimělo ke změně intervenčního cíle nebo ukončení intervencí?

 
Na tyto a další otázky se budete moci zeptat přímo člena bankovní rady. Lubomír Lízal, který je jedním ze sedmi členů bankovní rady ČNB, bude odpovídat na Vaše dotazy v online rozhovoru na Patria.cz zítra (v úterý 19. listopadu) od 14:00 do 15:00. Prostor pro dotazy však bude jako obvykle otevřen již od ranních hodin ZDE.

Lízal_ČNB

Lubomír Lízal (*1969) vystudoval obor systémové programování na elektrotechnické fakultě Českého vysokého učení technického. Doktorát v oboru ekonomie získal v roce 1998 na CERGE UK. V roce 2006 se habilitoval na Univerzitě Karlově a byl jmenován docentem ekonomie. Působí ve vědecké radě Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze, v České statistické radě Českého statistického úřadu a v dalších vědeckých radách. Byl členem odborného pracovního týmu pro přípravu Národního alokačního plánu na roky 2008–2012 Ministerstva životního prostředí ČR. Od srpna 2010 do února 2011 byl členem NERV a od listopadu 2010 do února 2011 dozorčí rady energetické společnosti ČEZ.


Čtěte více:

ČNB oznámila intervence a prudce srazila korunu. Chce ji držet u 27 k euru
7.11.2013 13:08
Česká národní banka oznámila devizové intervence směrem oslabení české...
D. Marek - Celkový ekonomický dopad měnových intervencí ČNB by měl být pozitivní (video)
7.11.2013 18:10
Česká národní banka dnes ohlásila měnové intervence spolu s explicitní...
ČNB včera nakoupila eura za miliardy. Jak intervence fungují a kdy skončí? (+komentáře)
8.11.2013 11:35
Česká národní banka včera ve snaze podtrhnout důvěryhodnost svých slov...
Tomšík (ČNB): Intervence zabrání ztrátě pracovních míst a podpoří spotřebu. Deflace by bolela víc
8.11.2013 17:17
Hlavní přínos devizových intervencí vidí Česká národní banka v udržení...
ČNB: Důvody a přínosy oslabení koruny - nejčastější otázky a odpovědi
8.11.2013 20:34
Zprostředkováváme dokument ČNB v nezměněné podobě:Proč ČNB rozhodla o ...
Singer: Slabší korunu udržíme alespoň rok a půl, ekonomice to pomůže
13.11.2013 8:06
Česká národní banka (ČNB) bude držet kurz koruny poblíž hranice 27 Kč...
Rusnok: Devizové intervence prospěji tuzemské ekonomice i rozpočtu
13.11.2013 14:55
(doplněno o komentář ministra financí Fischera) Devizové intervence Če...

Váš názor
  • Interverce
    18.11.2013 16:38

    Ahoj. Nejsem sice renomovaný ekonom, ale domnívám se, že toto "řešení" nic nevyřeší, jen oddálí nevyhnutélné. To je totální selhání měny. Měl bych říci všech nekrytých měn ( USD, Eur, CZK ....). Otázka je , co bude po tom. Už se to stalo několikrát . Důvodem byli vždy války, sociální politika a hrabivost už od antickáho Řecka, Říma - eDIKT o cenách a první zdokumentovaná hyperinflace, Francie Johna Lowa, Výmarský republika, US - během obřanské války ( Kontinentální dolary ) atd. Jenže tentokrát se tomu nikdo nevyhne. Dojde k celosvětovému bankrotu a opravdoví boháči skoupí zbytek majetku.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů