Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lotyšsko se stane 18. členem eurozóny. Většina lidí ale euro nechce

Lotyšsko se stane 18. členem eurozóny. Většina lidí ale euro nechce

30.12.2013 9:30, aktualizováno: 30.12. 10:05
Autor: ČTK

Aktualizováno

Lotyšsko začne 1. ledna používat euro, a stane se tak 18. členskou zemí eurozóny. Bude druhou pobaltskou zemí, která vstoupí do měnové unie, po Estonsku, jež zavedlo euro před dvěma lety. Lotyši ale z nové měny příliš nadšení nejsou. 

Podle průzkumů mínění většina z nich euro setrvale nechce a nic na tom nezměnila ani masivní vládní kampaň v médiích. Podle zářijového průzkumu lotyšské agentury SKDS se proti zavedení eura vyslovilo 53 procent dotázaných, kdežto pro bylo jen 22 procent. Průzkumy veřejného mínění zadávané ministerstvem financí ukazují, že podpora pro zavedení eura v Lotyšsku se v posledních měsících pohybovala bez větších změn pod 40 procenty. 

Přijetí Lotyšska v červenci definitivně potvrdila schůzka ministrů financí Evropské unie. Předtím už Evropská komise potvrdila, že Lotyšsko splňuje požadovaná ekonomická kritéria, a jeho vstup do eurozóny v červnu podpořil i Evropský parlament a summit EU. 

Lotyšská měna lat se podle dohody s EU přepočte na euro při kurzu 0,702804 latu za jedno euro. Tento koeficient odpovídá dosavadnímu kurzu latu v rámci Evropského mechanismu směnných kurzů (ERM II). Lotyšsko už léta svazovalo kurz své měny s eurem a z měnového a ekonomického hlediska pro něj nebude zavedení eura žádnou zásadní změnou. 

Lotyšsko vstupuje do měnové unie v době, kdy v eurozóně doznívá po více než třech letech dluhová krize, která zasáhla především členské státy na jihu Evropy. Krize byla důsledkem toho, že přijetí eura zemím jako Řecko nebo Portugalsko výrazně zlevnilo úvěry, což vedlo k obřímu zadlužování státního i soukromého sektoru. Neměnný kurz pak přispěl ke ztrátě konkurenceschopnosti těchto ekonomik vůči Německu a dalším předním zemím západní Evropy. 

Lotyšská vláda je ale přesvědčena, že euro bude pro zemi prospěšné i přes nynější potíže. "Věříme euru, věříme Evropě. Přijetí eura posílí důvěru v měnovou stabilitu Lotyšska," řekl v červenci lotyšský premiér Valdis Dombrovskis. 

Lotyšsko bude muset jako člen eurozóny přispívat do Evropského stabilizační mechanismu (ESM), který pomáhá zemím eurozóny v problémech. Celkem bude muset Lotyšsko poskytnout 320 milionů eur (8,3 miliardy eur). V příštích pěti letech bude platit do ESM 40 milionů eur ročně a zbytek vloží později. 

Jedinou pobaltskou zemí s vlastní měnou zůstává Litva. Ta ale chce vstoupit do eurozóny už v roce 2015.


Čtěte více:

Lotyšsko škrtá víc, než chce MMF. Musíme lidi motivovat k práci, tvrdí ministr financí
4.1.2013 16:16
V probíhající evropské debatě na téma rozpočtové škrty versus prorůsto...
Lotyšsko bude od ledna platit eurem. V dlouhodobé perspektivě vidí mnoho výhod
9.7.2013 12:55
Lotyšsko se stane 18. členskou zemí eurozóny. Definitivně to potvrdila...
Lotyšská vláda padla. Premiér reagoval na tragédii v Rize
27.11.2013 14:38
Lotyšský premiér Valdis Dombrovskis dnes po konzultaci s prezidentem A...

Váš názor
 • mno, já euro taky nechci
  30.12.2013 14:39

  ale když to bude muset být, budu velmi rychle přemýšlet, do jaké měny je převexluju dřív než zkrachuje :-))))
  Jesse
  • Re: mno, já euro taky nechci
   30.12.2013 15:36

   Též nejsem přílišným zastáncem měny "€" ve státní kase. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Má to jen jednu výhodu při cestování. Další mne příliš neohromuje. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Stačí srovnat tuto hospodářskou politiku do jednoho strategického cíle a v něm se pohybovat ať jsme nalevo či napravo. Pak budeme vždy hrdi na svoji měnu, jak si vede oproti jiným či vůbec i oproti společné měně ve většině zemí EU. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Většina českého národa stejně tuto měnu odmítá, tak proč ji za každou cenu mít? Pak již nebude možno zemi pomoci, bude-li se nacházet na prahu krize, která v tomto duchu právě odchází.
   KONTO
 • to Patria
  30.12.2013 14:35

  Celkem bude muset Lotyšsko poskytnout 320 milionů eur (8,3 miliardy eur). -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tak tedy nevím, zda umím počítat já nebo PATRIA. Docela se divím, že ekonomický server neumí takové triviálnosti uhlídat :-(. Myslím, že 8,3 mld. € by bylo dost velké sousto i pro giganty, jakými jsou Německo, Francie či Itálie, kterých se takové přispívání již téměř netýká.
  KONTO
 •  
  30.12.2013 11:26

  Iba CR si stale mysli, ze s vlastnou korunou je to lepsie. Vlastna koruna ma zaisto velke vyhody - da sa napriklad jednoducho devalvovat.
  Eco
  •  
   30.12.2013 11:49

   O tom nás naposledy přesvětčila Sígrova banda
   Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data